«Λύγισε» ο Γιάννης από Χάρντεν και Ντουράντ

Giannis

Μια ανάσα από σπουδαίο διπλό στο Μπρούκλιν βρέθηκαν οι Μιλγουόκι Μπακς, αλλά, στο τέλος, οι Νετς είχαν περισσότερες λύσεις και πήραν τη νίκη, 127-125, παρά τη, νέα, εξαιρετική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Το ματς ήταν φοβερό με τον Έλληνα φόργουορντ να βρίσκει, απέναντί του, το δίδυμο Ντουράντ-Χάρντεν, το οποίο έβαλε 64 πόντους.

Στο πέμπτο λεπτό, οι Νετς προηγήθηκαν 15-10, αφού ο Ντουράντ μπήκε με ανεβασμένες τις στροφές, σκοράροντας επτά πόντους, την ίδια ώρα που ο Αντετοκούνμπο είχε 2/6 σουτ. Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι Μπακς έβρισκαν τα πατήματά τους, πέτυχαν οκτώ πόντους από έξι λάθη και με σερί 9-0, έκλεισαν την πρώτη περίοδο, προηγούμενοι 28-34. Στο δεύτερο 12λεπτο, οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/19 τρίποντα και η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τις δυο ομάδες σε απόσταση ενός πόντου, 57-56, με τους Μίντλετον και Γιάννη να οδηγούν τους Μπακς στο σκοράρισμα.

Μέσα σε τρία λεπτά, στο δεύτερο ημίχρονο, οι Νετς προηγήθηκαν με +8, 72-64, χάρη σε τρίποντα των Ντουράντ και Γκριν. Οι γηπεδούχοι φρόντισαν και κρατούσαν σε απόσταση τους φιλοξενούμενους και συντηρούσαν ένα προβάδισμα 11 πόντων, 92-81, μέχρι οι Μπακς να βγάλουν αντίδραση και να μειώσουν σε 94-89, ενόψει τέταρτης περιόδου.

Το τελευταίο 12λεπτο ήταν δραματικό, με τους Μπακς να περνάνε μπροστά, 97-98, αλλά τους Νετς να απαντάνε, με επιμέρους 10-2, για το 107-100. Όμως, Αντετοκούνμπο και Λόπεζ επέτρεψαν στην ομάδα του Μιλγουόκι να φέρει το ματς στα ίσια, 110-110, πέντε λεπτά πριν το τέλος. Μάλιστα, ο Μίντλετον έδωσε προβάδισμα στους Μπακς, 114-117, με τους Νετς να στηρίζονται στο δίδυμο Χάρντεν-Ντουράντ για το 125-123.

Στην αμέσως επόμενη επίθεση τον Μπακς, ο Μίντλετον αστόχησε, οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος και οι Μπακς είχαν την τελευταία επίθεση. Ο Μίντλετον πήγε στην αριστερή γωνία, σούταρε τρίποντο υπό πίεση, αστόχησε και οι Νετς πήραν το θρίλερ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο κορυφαίος των Μπακς (34 πόντοι από 11/20 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος σε 40 λεπτά), με τον Τζρου Χόλιντεϊ να κάνει συγκλονιστική προσπάθεια και στις δύο άκρες του παρκέ (22 πόντοι από 6/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 37 λεπτά) και τον Κρις Μίντλετον να ακολουθεί (25 πόντοι από 10/15 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα) κι ας είχε 0/5 τρίποντα κι ας αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Χάρντεν (34 πόντοι από 10/15 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 λάθη σε 41 λεπτά) και Ντουράντ (30 πόντοι από 8/17 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 8/9 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 μπλοκ σε 36 λεπτά) ηγήθηκαν των γηπεδούχων, με τον Τζο Χάρις να έχει 20 πόντους από 5/7 τρίποντα και τους ΝτιΆντρε Τζόρνταν (12 πόντοι – 12 ριμπάουντ) – Τζεφ Γκριν (14 πόντοι από 4/5 τρίποντα) να ακολουθούν.

Στο 9-6 ανέβηκαν οι Νετς που έχουν 7-4 εντός έδρας, στο 9-5 έπεσαν οι Μπακς που έχουν τέσσερις ήττες σε επτά εκτός έδρας αγώνες.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-34, 57-56, 94-89, 125-123

Νετς (Νας): Ντουράντ 30 (8/17 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8/9 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 μπλοκ, 3 λάθη), Γκριν 14 (4/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάρις 20 (5/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζόρνταν 12 (6/6 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ), Χάρντεν 34 (10/15 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 1 μπλοκ, 6 λάθη), Πέρι 2, Καμπαρό, Σάμετ 5 (1), Μπράουν 8

Μπακς (Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 34 (11/20 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Μίντλετον 25 (10/15 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη), Λόπεζ 15 (2/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Χόλιντεϊ 22 (6/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΝτιΒιντσέντζο 8 (2), Πόρτις 4 (7 ριμπάουντ), Κόνατον 9 (3/5 τρίποντα), Φορμπς 4 (2/7 σουτ)