Ξέρανε τον Άρη και έγραψε ιστορία ο Χαρίλαος Τρικούπης

194308

Με τρίποντο buzzer beater του Γκριν, το Μεσολόγγι νίκησε 73-70 τον Άρη στο Αγρίνιο στο «θρίλερ» της πρεμιέρας της Basket League και πήρε την πρώτη του νίκη του στην «παρθενική» του συμμετοχή στα μεγάλα «σαλόνια» του ελληνικού μπάσκετ.

Το ματς πέρασε από «χίλια κύματα», με τους «κίτρινους» να προηγούνται +10 στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι παίκτες του Νίνου Καλμπάκου με 15-1 επιμέρους σκορ έφτασαν στο +11, ο Άρης ισοφάρισε με τον Φλιώνη στα τελευταία λεπτά, για να φτάσουμε στο εκπληκτικό φινάλε.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Αγραβάνης με 15 και Γκριν με 10 πόντους. Για τους «κίτρινους», πρωταγωνίστησαν οι Φλιώνης με 18 και Τσάλμερς, Ντραγκίτσεβιτς με 10 πόντους.

Ο Άρης προηγήθηκε 0-4 στην αρχή της αναμέτρησης και η αστοχία εκατέρωθεν στη συνέχεια έφερε πολύ μικρό σκορ. Το Μεσολόγγι έκανε 5-0 σερί και προηγήθηκε 5-4 όσο οι δύο ομάδες έβρισκαν στόχο στα κακά ποσοστά που διατηρούσαν. Οι Αμερικανοί του Σάββα Καμπερίδη έβρισκαν τις λύσεις και διατηρούσαν το +2 με +3 για τους «κίτρινους». Οι Αμερικανοί του Μεσολογγίου με 4-0 σερί έφεραν το 17-16, όμως το τρίποντο του Μιλόσεβιτς έφερε το 17-19 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Ο Άρης έκανε 10-0 στην αρχή της δεύτερης περιόδου και, με πρωταγωνιστή τον Φλιώνη, έφτασε στο 19-29 με έλεγχο των ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα. Εκεί, οι Σαχπατζίδης και Μάθις άρχισαν να «πυροβολούν» από παντού και με 14-0 σερί έφεραν το 33-29 για το Μεσολόγγι, που βελτίωσε τα ποσοστά του στα σουτ και στα ριμπάουντ. Ο Τσάλμερς ισοφάρισε σε 33-33, όμως με 7-0 σερί από την περιφέρεια, ο Άρης προηγήθηκε 35-40, με τον Φέργκιουσον να μειώνει 37-40 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Οι πρώην Γιουγκοσλάβοι του Άρη έφεραν το +7 στους «κίτρινους», όμως εκεί οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου έκαναν αρχικά σερί 12-0 και προηγήθηκαν 53-48 με πολλές λύσεις από την περιφέρεια και με 15-1 επιμέρους σκορ έφτασαν στο 56-49 στην ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, με τους Αμάρντι, Σαχπατζίδη και Αγραβάνη να «πυροβολούν» σε αυτό το διάστημα.

Οι Μεσολογγίτες διατηρούσαν το +5 με +7 στην αρχή της τέταρτης περιόδου και ο Μοτσενίγος έφερε το 59-51. Το τρίποντο του Χατζηνικόλα έφερε το 62-51 με τα καταπληκτικά ποσοστά των γηπεδούχων να βοηθούν σε αυτό, ενώ τα πολλά λάθη των «κίτρινων» στην επίθεση δεν τους βοηθούσαν σε μια ολική αντεπίθεση. Ο Φλιώνης βρήκε τις λύσεις και με 5-0 σερί μείωσε σε 66-59 για τον Άρη και στο 68-61 έπεσε το ρεύμα στο γήπεδο του Αγρινίου, με αποτέλεσμα να διακοπεί το ματς, 2’.27’’ πριν τη λήξη.

Ο Άρης μείωσε 68-64 με το νέο τρίποντο του Φλιώνη και ο ίδιος με νέο τρίποντο έκανε το 68-67 στα 24’. Ο Αγραβάνης ευστόχησε σε δύο βολές και έκανε το 70-67, όμως ο Τσάλμερς με τρεις βολές ισοφάρισε 70-70 στα 14’’, όμως ο Γκριν με buzzer beater τρίποντο με ατομική ενέργεια έκανε το 73-70 στην εκπνοή.