Buzzer Beater... νίκη ο Χάρισον!

5168505 1

Με δύσκολο buzzer beater τριίποντο του Άαρον Χάρισον, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μακάμπι με 85-82 στο ΣΕΦ και έκανε το 2/2 στην «διαβολοβδομάδα» της Ευρωλίγκας.

Πριν τη «βόμβα» του Χάρισον, η τεράστια προσπάθεια των Σπανούλη και Βεζένκοβ στα τελευταία λεπτά κρατούσαν μπροστά την ομάδα του Πειραιά, αλλά μία ολιγωρία με ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ, έδωσε την ευκαιρία στον Γουίλμπεκιν να ισοφαρίσει (82-82), στα 7,6’’ πριν τη λήξη.

Στην τελευταία επίθεση, ο Χάρισον… πυροβόλησε και χάρισε το ροζ φύλλο στους «ερυθρόλευκους». Ο Αμερικανός τελείωσε το ματς με 12 πόντους, με τον Μάρτιν ήταν πρώτος σκόρερ, έχοντας 16π. και 8 ριμπάουντ. Από κοντά και ο Βεζένκοβ με 14π. και κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ στο τέλος.

Με τους Έλις, Βεζένκοβ, Παπανικολάου, ΜακΚίσικ και Σλούκα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός. Κάτι παραπάνω από δύο λεπτά χρειάστηκαν για το πρώτο… γκολ του ματς και ήταν από τον Έλις, με τα τρίποντα των Βεζένκοβ και Παπανικολάου να πηγαίνουν τους «ερυθρόλευκους» στο υπέρ τους 8-2. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι κακές επιλογές στην επίθεση με τα απανωτά λάθη, αλλά και η κακή περιφερειακή άμυνα, επέτρεψαν στη Μακάμπι να «ζεσταθεί» έξω από τα 6,75μ., κάνοντας ένα 12-0 για το +6 (8-14), στο 6’. Ο Έλις ενεργοποιήθηκε και διατήρησε επιθετικά την ομάδα του Πειραιά, αλλά είχε προβλήματα πίσω, με τους Ισραηλινούς να είχαν συνεχώς το προβάδισμα (12-18), με τον Χάντερ. Το τρίποντο του Σλούκα στο 8’ ήταν το τελευταίο καλάθι του Ολυμπιακού στην πρώτη περίοδο, με τον Ντόρσεϊ από την άλλη να στέλνει τη Μακάμπι στο +7 (15-22), στο τέλος της.

Πιο σκληρός στην άμυνα ήταν ο Ολυμπιακός στην αρχή της δεύτερης περιόδου, μειώνοντας αρχικά στο καλάθι (20-22) με μπροστάρη τον Σπανούλη, με τον Μάρτιν να ισοφαρίζει (24-24). Ο αρχηγός συνέχισε το ίδιο ορεξάτος και βοηθώντας και στη δημιουργία, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο +5 (31-26), στο 15’. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν τον έλεγχο και με τον Πρίντεζη να μπαίνει στην… εξίσωση, έφτασαν στο +7 (38-31), στο 17’. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε με τον Μπράιαντ, ο οποίος την κρατούσε επιθετικά, αλλά ο Χάρισον από την άλλη ήταν «ζεστός», διατηρώντας μπροστά τους Πειραιώτες (44-38), με τον Γουίλμπεκιν να διαμορφώνει το 44-40 του πρώτου ημιχρόνου.

Συγκεντρωμένος αμυντικά μπήκε και στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός, με τον Βεζένκοβ να τον στέλνει αρχικά στο +9 (49-40) και στη συνέχεια ο ίδιος στο +10 (54-44), στο 23’. Όμως, κάποια εύκολα λάθη έδωσαν ρυθμό και ανοικτό γήπεδο σε Τζόουνς και Γουίλμπεκιν, με τη Μακάμπι να επιστρέφει γρήγορα (56-52). Ο Μάρτιν κρατούσε μπροστά τους «ερυθρόλευκους», αλλά τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ διατηρούσαν κοντά και τους φιλοξενούμενους (64-61). Με το τρίποντο του Σλούκα οι Πειραιώτες πήγαν στο +6 (69-63), αλλά ο Τζόουνς συνέχισε τις… ζημιές και με δικό του buzzer beater διαμόρφωσε το 69-66.

Πολλά προβλήματα για τον Ολυμπιακό στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Πολύ κακή κυκλοφορία στην επίθεση, με άστοχες επιλογές, ενώ συμπληρώνοντας από πολύ νωρίς τα πέντε ομαδικά φάουλ η Μακάμπι τα εκμεταλλεύτηκε όλα αυτά και με μπροστάρη τον Γουίλμπεκιν πήρε το προβάδισμα (71-72), στο 32’. Στο επόμενο τρίλεπτο, ο ρυθμός του ματς έπεσε δραματικά, με τους φιλοξενούμενους να είχαν το προβάδισμα (73-74) και τον Σπανούλη να κάνει το 75-74, στο 35’. Ακολούθησαν τρίποντα από Γουίλμπεκιν και Βεζένκοβ και μία βολή του Αμερικανού για την ισοπαλία (78-78), στο 38’. Στη συνέχεια, τα επιθετικά ριμπάουντ του Βούλγαρου και ένα μεγάλο καλάθι του Σπανούλη, έστειλαν τον Ολυμπιακό στο +3 (82-79), με τον Τζόουνς να κερδίζει βολές στα 11,2’’ πριν τη λήξη. Ο Αμερικανός αστόχησε και στις δύο, αλλά οι Ισραηλινοί πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και με τρίποντο του Γουίλμπεκιν ισοφάρισαν (82-82), στα 7,6’’. Ωστόσο, στο τέλος ήταν σειρά του Χάρισον να «μιλήσει» και με buzzer beater τρίποντο έδωσε τη νίκη με σκορ 85-82 στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 44-40, 69-66, 85-82