Βαθιά ανάσα ο Άρης, αλλά έχει δρόμο ακόμα

171901

Ο Άρης πήρε έναν από τους συνεχόμενους τελικούς που έχει να δώσει μέχρι το τέλος της σεζόν, επικρατώντας του Ηφαίστου με 88-77 και συνεχίζει να ελπίζει στην παραμονή του στην κατηγορία, αφού ανέβηκε στο 6-14 μαζί με τον Πανιώνιο, με τους Νεοσμυρνιώτες να έχουν επικρατήσει με +6 στο ματς του πρώτου γύρου στο «Αλεξάνδρειο».

Οι «κίτρινοι» κατάφεραν να «καθαρίσουν» το ματς από το πρώτο ημίχρονο, όταν έχτισαν διαφορά 21 πόντων (42-21) και στη συνέχεια φρόντισαν να κλειδώσουν το ροζ φύλλο αγώνα. Πρώτοι σκόρερ ήταν ο Κεν Μπράουν με 22 πόντους με 5/9 τρίποντα, και τον ακολούθησαν οι Φιτζπάτρικ (19π.) Ντραγκίσεβιτς (13π., 14ρ.), Μποχωρίδης (10π., 7ασ.) και Μιλόσεβιτς (13π.). Από την άλλη πλευρά, από τον Ήφαιστο που εμφανίστηκε ουσιαστικά στην τρίτη περίοδο, πρώτοι σκόρερ οι Σμιθ και Γκίλμπερτ που είχαν από 18 πόντους.

Η σημασία του αγώνα οδήγησε τον Άρη να παίζει με το… μαχαίρι στα δόντια από την πρώτη φάση και με όπλο την άμυνά του, άρχισε να βρίσκει ρυθμό και στην επίθεση με σωστές επιλογές, χτίζοντας μια διαφορά κοντά στους 10 πόντους (13-4), ενώ με τον Μποχωρίδη για πρώτη φορά οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +10 (17-7). Μάλιστα, μέχρι τη λήξη της περιόδου, ο Μπράουν ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (24-11).

Η δεύτερη περίοδος ήταν ακόμα καλύτερη για την ομάδα του Καμπερίδη, αφού η άμυνα συνέχισε με τον ίδιο ζήλο, ο Μπράουν συνέχιζε να πυροβολεί (34-16) και με καλάθι του Σλαφτσάκη ο Άρης προηγήθηκε για πρώτη φορά με 20 πόντους (36-16). Η διαφορά έφτασε στην υψηλότερη τιμή της (+24, 40-16) με δύο βολές του Μπράουν, με τους φιλοξενούμενους να «ψαλιδίζουν» τη διαφορά στους 21 πόντους (42-21) με τρίποντο του Γκίλμπερτ.

Στο δεύτερο μέρος ο Ήφαιστος μπήκε με θέληση να μειώσει τη διαφορά, αλλά ο Άρης μέχρι τα μέσα της περιόδου έβρισκε πόντους και μάλιστα με τρίποντο του Γκετσεβίτσιους έφτασε και πάλι στο +21 (52-31). Τότε, έστω και αργά ανέλαβε η δράση ο Γκίλμπερτ που με 10 συνεχόμενους δικούς του πόντους μείωσε στο 55-41,ενώ ο Χαριτόπουλος με δικούς του οχτώ πόντους μείωσε στο 58-49. Ωστόσο, το δίδυμο Φίτζπατρικ και Μπράουν πήραν μπροστά ολοκληρώνοντας την περίοδο στο 63-52.

Στην τελευταία περίοδο, ο Άρης έκανε απλή διαχείριση του αγώνα, ανεβάζοντας τη διαφορά και στο +16 με τον Μιλόσεβιτς (74-58). Όσο κι αν προσπάθησε η ομάδα του Μανωλόπουλου να επιστρέψει με κάποια μακρινά σουτ, όπως αυτό του Τέρνερ (78-69), ωστόσο ο Φιτζπάτρικ με συνεχόμενους πόντους επανέφερε την… τάξη που είχε διαμορφωθεί το παιχνίδι, με τον Άρη να επικρατεί με το 88-77.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 42-21, 63-52, 88-77

Άρης (Καμπερίδης): Μποχωρίδης 10 (7 ασίστ), Φλιώνης 4, Μιλόσεβιτς 13, Γκετσεβίτσιους 3 (1), Ντραγκίσεβιτς 13 (14 ριμπάουντ), Φιτζπάτρικ 19 (5/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπράουν 22 (5/9 τρίποντα, 5 ασίστ), Σιδηροηλίας 2, Σανδραμάνης, Σλαφτσάκης 2, Μόρις

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Έβανς 2 (8 ριμπάουντ), Σμιθ 18, Γκίλμπερτ 18, Χαριτόπουλος 10 (2), Χάμοντς 6 (2), Σταμάτης 4, Πελεκάνος 5 (1), Τσαϊρέλης, Διαμαντάκος, Μούρτος 2, Τέρνερ 12 (4/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στασινός.