Η Αρμάνι με buzzer beater, η Ζενίτ το... θρίλερ!

luis scola ax armani exchange milan eb19 1

Η Αρμάνι με τρίποντο του Μίτσοφ σε νεκρό χρόνο στην παράταση νίκησε την Βαλένθια με 81-83 στην παράταση.

Σε κεκλεισμένων των θυρών παιχνίδι λόγω κοροναϊού, η Αρμάνι νίκησε εκτός έδρας στην παράταση την Βαλένθια με 81-83 χάρη σε buzzer beater του Βλάντιμιρ Μίτσοφ.

Οι Ιταλοί διέκοψαν το σερί των 5 ηττών και αναπτέρωσαν τις ελπίδες του για πρόκριση στα playoffs. Αντιθέτως η Βαλένθια μετρά τέσσερις συνεχόμενες ήττες.

Οι Ιταλοί μπήκαν αποφασισμένοι στο ματς και βρέθηκαν γρήγορα στο 2-9 (4'), ωστόσο η Βαλένθια αντέδρασε γρήγορα. Οι γηπεδούχοι με τον Αμπάλδε να ευστοχεί από μακριά ισορρόπησε την κατάσταση, όμως οι ψηλοί της Αρμάνι (Σκόλα, Γκουντάιτις) έδωσαν νέο προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (12-19).

Στην δεύτερη περίοδο η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, μόνο οι πρωταγωνιστές. Ο Κρόφορντ βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι με ευκολία για την Αρμάνι ενώ από την άλλη πλευρά Εντούρ και Ντούμπλιεβιτς βοήθησαν αρκετά (21-28, 17').

Η ισπανική ομάδα έπρεπε να αντιδράσει βγαίνοντας από τα αποδυτήρια και το κατάφερε χάρη στον Κολόμ. Ο διεθνής γκαρντ της με 8 σερί πόντους έβαλε για τα καλά ξανά την ομάδα του στη διεκδίκηση της νίκης (43-44, 26').

Ο Ροντρίγκεθ πήρε την κατάσταση στα χέρια του με 4 πόντους και μία ασίστ έδωσε προβάδισμα στην Αρμάνι με 48-54 (33'). Τα τρίποντα της Βαλένθια όμως πρόσφεραν και πάλι πολύτιμη λύση με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 58-56 (36'). Με τρίποντο του Ρολ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο τελευταίο λεπτό μπροστά στο σκορ (58-63), αλλά δεν κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά (63-63). Με 7'' για τη λήξη ο Μίτσοφ με floater σκόραρε, αλλά απάντησε με δύσκολο τρόπο ο Αμπάλδε στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Ντούμπλιεβιτς φρόντισε να προηγηθεί η ομάδα του με 74-69 όμως ο Ροντρίγκεθ αρνήθηκε να χάσει, πήρε την ομάδα στην πλάτη του και την οδήγησε στη νίκη αφού εκτός από σκορ έδωσε ασίστ στον Μίτσοφ για το σουτ της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 28-36, 48-48, 65-65, (παρ.) 81-83

Ζενίτ - Ζάλγκιρις 76-75

Ζενίτ - Ζάλγκιρις 76-75: Ο Πασκουάλ χάλασε τα γενέθλια του Σάρας (vid)

Η Ζενίτ νίκησε την Ζαλγκίρις με 76-75 σε 45 λεπτά και την υποχρέωσε σε βήμα πίσω σε σχέση με την παρουσία της στα playoffs. Ο Τσάβι Πασκουάλ έχει βελτιώσει την εικόνα της ρωσικής ομάδας η οποία χάλασε τα γενέθλια του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους (έγινε 44 ετών σήμερα).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Λιθουανούς να πιέζουν ασφυκτικά στην άμυνα και στην επίθεση να βρίσκουν στόχο πίσω από τα 6.75 (5/6τρ.) με πρωταγωνιστή τον Ρίβερς (10-23, 9').

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να σκοράρουν χάρη στους Ρένφρο και Πονίτκα, αλλά δε βρήκαν τρόπο να αμυνθούν. Ο Λαντέιλ πήρε την σκυτάλη στο σκορ και έκανε το 19-36 (14'), ωστόσο οι Ρώσοι έγιναν πιο επιθετικοί και με συνεχόμενους πόντους από τον Άιβερσον πλησίασαν σε 37-41 στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες στην τρίτη περίοδο δυσκολευόντουσαν πάρα πολύ να βρουν το δρόμο προς το καλάθι. Η Ζενίτ ήταν άστοχη, η Ζαλγκίρις έκανε λάθη κι έτσι παρέμεναν κοντά στο σκορ μέχρι που ο ΛεΝτέι έδωσε «αέρα» 9 πόντων (44-53, 29').

Μπορεί το βαθμολογικό κίνητρο να ήταν στην πλευρά της Ζαλγκίρις αφού η Ζενίτ ήταν τελευταία, ωστόσο στο παρκέ αυτά ξεχάστηκαν. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους είχαν έντονο επιθετικό πρόβλημα και στην άλλη πλευρά Αγιον και Χόλινς έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους με 54-53 (34'). Το σερί της Ζενίτ έφτασε στο 13-0 με τον Λαντέιλ να το διακόπτει με τρίποντο (60-56, 36'). Οι Λιθουανοί στο τελευταίο δίλεπτο παρά το γεγονός ότι έχασαν τρία αμυντικά ριμπάουντ δε δέχτηκαν καλάθι και με βολές του Ουόλκαπ ισοφάρισαν στους 66 πόντους και μάλιστα είχε την ευκαιρία να νικήσει όμως ο Ρίβερς αστόχησε.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 68-73, αλλά η Ζενίτ με Αλμπισί και Άιβερσον ανέκαμψε (74-73, 44'). Στα τελευταία 2 δευτερόλεπτα ο Γάλλος γκαρντ της Ζενίτ με ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών χάρισε τη νίκη στην ομάδα της Αγίας Πετρούπολης.

Τα δεκάλεπτα: 12-27, 37-41, 47-53, 66-66, (παρ.) 76-75

Ρεάλ - Βιλερμπάν 87-78

Ρεάλ - Βιλερμπάν 87-78: Στο ρελαντί η Ρεάλ και 7η σερί νίκη

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεπέρασε και τον κακό της εαυτό και πέτυχε την έβδομη σερί νίκη της καθώς επικράτησε της Βιλερμπάν με 87-78.

Θεωρητικά, η Ρεάλ είχε εύκολη αποστολή απέναντι στη Βιλερμπάν, στην πράξη όμως αποδείχθηκε το αντίθετο καθώς η ομάδα του Πάμπλο Λάσο συνάντησε δυσκολίες έχοντας να διαχειριστεί και τις απουσίες της.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν έξω από τα νερά της στο πρώτο δεκάλεπτο, έκανε πολλά λάθη κι αυτό εκμεταλλεύτηκε η Βιλερμπάν παίρνοντας πόντους στο transition παιχνίδι καθώς με επιμέρους σκορ 2-15 προηγήθηκε με 9-18 (5’). Η γαλλική ομάδα περιορίστηκε στους δύο πόντους στο δεύτερο μισό της περιόδου, η Ρεάλ επίσης δεν ήταν παραγωγική και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 14-20.

Η ενεργοποίηση των Τόμκινς, Κοζέρ έδωσε σκορ στη Ρεάλ Μαδρίτης η οποία προηγήθηκε με 31-27 (16’) βελτιώνοντας τα ποσοστά ευστοχίας της και περιορίζοντας τα λάθη αλλά δεν δημιούργησε τις προϋποθέσεις χτισίματος διαφοράς. Γιατί οι Σαν Σαρλς, Γιαμπουσελέ είχαν τις απαντήσεις για τη Βιλερμπάν η οποία μπήκε στο τελευταίο λεπτό με +2 (36-38). Το ημίχρονο έκλεισε με τρίποντο του Φαμπιέν Κοζέρ (39-38).

Η δυσκολία στην εύρεση ρυθμού προκάλεσε εκνευρισμό στη Ρεάλ η οποία βρέθηκε στο -5 (43-48, 23:30). Η αλλαγή pointguard (οξύθυμος Καμπάτσο κάθισε στον πάγκο, ο ήρεμος Λαπροβίτολα ανέλαβε την οργάνωση των επιθέσεων) δεν άλλαξε κάτι για τους γηπεδούχους καθώς η γαλλική ομάδα εκτελώντας από κοντινή απόσταση διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά με 0-11 σερί (51-59, 27’). Λαπροβίτολα και Κάρολ ηγήθηκαν της αντίδρασης της Ρεάλ μέχρι το τέλος της περιόδου, έκαστος σημείωσε επτά πόντους σ’ αυτό το διάστημα και με επιμέρους σκορ 16-4, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 67-63 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η Ρεάλ πάτησε σε διαφορά εννιά πόντων (74-65) στις αρχές της τελευταίας περιόδου αλλά δεν είχε τον τρόπο διασφάλισης της νίκης. Η Βιλερμπάν έμεινε στο παιχνίδι (76-71, 35’) και θα μπορούσε να είχε βάλει ακόμη δυσκολότερα στους γηπεδούχους αν αξιοποιούσε τις ευκαιρίες της σε καταστάσεις αιφνιδιασμού. Εκεί ο Γκαρούμπα έγινε παράγοντας του αγώνα με πέντε διαδοχικούς πόντους, η Ρεάλ ξέφυγε με +10 (83-73) περίπου 2:30 πριν το τέλος του αγώνα και απλά διαχειρίστηκε αυτή τη διαφορά μέχρι το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 39-38, 67-63, 87-78