Η Ζάλγκιρις πήρε τη ματσάρα, διαστημική Χίμκι με Βιλερμπάν!

ER4lcObXUAAiAxg 1

Η Ζάλγκιρις Κάουνας επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο στην παράταση με 105-97, την «έπιασε» στις 11 νίκες ωστόσο η ιταλική ομάδα θα διατηρεί το προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Εξαιρετική η πεντάδα των Χέις, Ουόκαπ, Λεντέι, Ουλάνοβας και Λάντειλ, τραυματίστηκε ο Σέρχιο!

Μεγάλη μάχη αναμένεται για την είσοδο στα playoffs στις εναπομείνασες αγωνιστικές μετά και τη νίκη της Ζάλγκιρις Κάουνας απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο!

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους χρειάστηκε τη βοήθεια της παράτασης μέχρι να κάμψει την αντίσταση των Ιταλών, κάτι που σημαίνει ότι θα έχει το μειονέκτημα σε περίπτωση που ισοβαθμίσει μαζί τους στο τέλος της regular season. Μπορεί η Αρμάνι να είχε νικήσει με τέσσερις πόντους διαφορά στο πρώτο ματς (85-81) αλλά όπως είναι γνωστό δεν μετράει το σκορ της παράτασης αλλά της κανονικής διάρκειας.

Το σίγουρο είναι ότι η Ζάλγκιρις κράτησε «ολοζώντανες» τις ελπίδες της για είσοδο στα προημιτελικά καθώς μετράει ήδη 11 νίκες σε 26 ματς (μαζί με Ολυμπιακό και Αρμάνι), μόλις μία πίσω από την «οκτάδα». Ο Νάιτζελ Χέις ήταν εκείνος που έδωσε το έναυσμα για τη μεγάλη νίκη της Ζάλγκιρις (21π., 2/3δίπ., 3/3τρ., 8/9β.) ενώ σε εξαιρετική βραδιά βρέθηκαν και οι Τόμας Ουόκαπ (18π., 5/7δίπ., 2/3τρ., 2/2β., 5ασ., ο οποίος ωστόσο μπερδεύτηκε στο τέλος της κανονικής διάρκειας), Ζακ Λεντέι (19π., 5/9δίπ., 1/1τρ., 6/7β., 5ριμπ.).

Για λογαριασμό της Αρμάνι που αποχώρησε τραυματίας ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ έχοντας γυρίσει τον αστράγαλό του στην παράταση, ο Μίτσοβ είχε 18 πόντους με 4/8 τρίποντα και 7 ριμπάουντ, ενώ άλλους 18 πόντους και 8 ασίστ πρόσθεσε ο Ισπανός γκαρντ.

Οι επιθέσεις είχαν την... τιμητική τους, με τους Χέις και Ουλάνοβας να ηγούνται της Ζάλγκιρις και να έχουν «απαντήσεις» απέναντι στον Βλάντιμιρ Μίτσοβ. Μέχρι το 7' η ιταλική ομάδα έδειχνε να ελέγχει το ματς (16-20 το σκορ) αλλά με ένα επιμέρους 11-5 οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (27-25). Μάλιστα το επιμέρους σκορ αυξήθηκε στο 17-5 καθώς η Ζάλγκιρις ξεκίνησε με σερί 6-0 στην δεύτερη περίοδο για το 33-25 και τη διαφορά των 8 πόντων. Μπορεί η Αρμάνι να αντέδρασε προς στιγμήν και να μείωσε 33-30 αλλά η λιθουανική ομάδα με ένα δικό της 6-0 έστειλε τον δείκτη του σκορ στο +9 (39-30) στο 14'. Έκτοτε το ματς έγινε «γκραν γκινιόλ» μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με 41-42 ύστερα από δικό τους 12-2 σε διάστημα τριών λεπτών! Όμως δεν... κράτησε για πολύ αφού οι Χέις, Ουλάνοβας και Ουόκαπ βοήθησαν την Ζάλγκιρις να πραγματοποιήσει νέο επιμέρους 12-2 και να ξαναπάρουν διαφορά 9 πόντων (53-44) με τη λήξη και του β' δεκαλέπτου. Στο πρώτο μισό του αγώνα οι γηπεδούχοι μέτρησαν 15/24 δίποντα, 4/10 τρίποντα, ενώ η Αρμάνι είχε σε αυτό το διάστημα 8/14 δίποντα και 7/14 τρίποντα.

Το σκηνικό των ανατροπών δεν άλλαξε ούτε μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Η Ζάλγκιρις δεν μπόρεσε να διατηρήσει την διαφορά που είχε «χτίσει» στο τελευταίο τρίλεπτο της β' περιόδου, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε για πρώτη φορά στο +11 (55-44) στο 21'. Δύο τρίποντα από Κρόφορντ και Σέρχιο έφεραν τον δείκτη του σκορ στο 55-50, ενώ στη συνέχεια η Αρμάνι πήρε και το προβάδισμα με 60-61 στο 25' έχοντας πραγματοποιήσει νέο επιμέρους 17-5 χάρη στους Μίτσοβ, Ταρζέφσκι και Κρόφορντ.

Μέχρι το 32' το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι με το σκορ στο 75-74 για τους Λιθουανούς, Στη συνέχεια η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πραγματοποίησε ένα επιμέρους 13-4 και προηγήθηκε με 88-78 στα 3:32 πριν από το τέλος του αγώνα αλλά και πάλι το ματς δεν είχε... τελειώσει. Η αστοχία και τα λάθη της Ζάλγκιρις έδωσαν την ευκαιρία στους παίκτες του Ετόρε Μεσίνα να τα εκμεταλλευτούν και να ισοφαρίσουν σε 91-91 στα 12''! Στην τελευταία επίθεση ο Τόμας Ουόκαπ μπερδεύτηκε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο «καθάρισαν» οι Λούκας Λεκαβίτσιους και Ζακ Λεντέι οι οποίοι ήταν εκείνοι που χάρισαν στην Ζάλγκιρις την 11η νίκη της στην φετινή EuroLeague και την 5η στα 6 τελευταία ματς.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 53-44, 72-71, 91-91 (κ.α.), 105-97 (παρ.)

Χίμκι - Βιλερμπάν 108-79

Χίμκι - Βιλερμπάν 108-79: «Υπερηχητικοί» Ρώσοι, παρέμειναν στην 8άδα! (vid)

Η εντυπωσιακή Χίμκι (12-14) έκανε επίδειξη δύναμης (108-79) απέναντι στην Βιλερμπάν και συνεχίζει να βρίσκεται στην 8η θέση. Κορυφαίος ο Σβεντ με 24 πόντους και 13 ασίστ.

Η Χίμκι έκανε ότι ήθελε στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 23-7 στο 5' χάρη στο καλάθι του Γερέμπκο. Η κατάσταση άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, αφού ο Λάιτι μείωσε σε 32-26 στο 9'.

Η ομάδα του Κουρτινάιτις πάτησε γκάζι στο 2ο δεκάλεπτο, πυροβολούσε ασταμάτητα για τρεις και πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο 65-42. κατάφερε να βάλει 65 πόντους στο ημίχρονο, διαλύοντας την άμυνα των Γάλλων. ΟΙ Ρώσοι σούταραν με 11/17 τρίποντα.

Ο Σβεντ έγραψε το 81-60, 1 λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με την Βιλερμπάν να κυνηγά μια ανατροπή-θαύμα που όπως ήταν φυσικό δεν ήρθε ποτέ. Οι Ρώσοι με τη νίκη τους εδραιώθηκαν στην 8η θέση. Το τελικό 108-79 τα λέει όλα για την εικόνα του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 35-28, 65-42, 85-61, 108-79

Βαλένθια - Φενέρμπαχτσε 86-93

Βαλένθια - Φενέρμπαχτσε 86-93: «Διπλό» playoffs

Η Φενέρμπαχτσε (12-14) πήρε σημαντική νίκη στην έδρα της Βαλένθια (12-14) με 86-93 χάρη σε 10 συνεχόμενους πόντους του Κώστα Σλούκα στην τελευταία περίοδο.

Μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στα οποία οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, Ντατόμε και Λοβέρν φρόντισαν να βρεθεί η ομάδα τους στο 14-21 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η Βαλένθια με τους Τόμπεϊ και Μότουμ αντέδρασε για τα καλά και με γρήγορο 8-0 σερί προσπέρασε (22-21, 13'). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις και μάλιστα συνεχόμενες στο πρόσωπο του Ουίλιαμς χάρη στον οποίο επέστρεψε στη θέση του «οδηγού» (29-33, 17΄).

Όπως συνέβη στο δεύτερο δεκάλεπτο έτσι και στο τρίτο, η Βαλένθια ξεκίνησε με 8 αναπάντητους πόντους (49-47, 23'). Τα τρίποντα της τουρκικής ομάδας από τα χέρια των Ντίξον και Ντατόμε μαζί με δύο καλάθια του ΝτεΚολό, έβαλαν ξανά τη Φενέρμπαχτσε μπροστά στο σκορ (58-66, 29').

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τρία λάθη των γηπεδούχων και ισάριθμα καρφώματα (Ουίλιαμς, Βέσελι) για τους Τούρκους (62-71, 33'). Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς είχαν συνέπεια στα αμυντικά τους καθήκοντα και παράλληλα στην επίθεση διατηρώντας σωστές αποστάσεις έβρισκαν τρόπο να διατηρούν τη διαφορά παρά τα διαδοχικά τρίποντα του Μαρίνκοβιτς. Η επιστροφή του Σλούκα στο παρκέ έφερε 10 σερί δικούς του πόντους και έκανε το 74-86 (36') και «σφράγισε» το θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 41-47, 60-65, 86-93