Ματσαρα και μεγάλο "διπλό" το Λαύριο!

174621

Όλο και πιο ψηλά κοιτάει το Λαύριο!Η Ηομάδα του Χρήστου Σερέλη, έπειτα από ένα ματς-θρίλερ, επικράτησε στο Ρέθυμνο με 77-75 στην παράταση και έτσι ανέβηκε στην πέμπτη θέση της Α1, έχοντας βέβαια ένα παιχνίδι περισσότερο.

Σε ένα ματς για πολύ γερά νεύρα, το Λαύριο κατάφερε να έχει τον έλεγχο του ματς στο πρώτο ημίχρονο και παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων, έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια, αλλά ο Άλμαν είχε ½ βολές σε μία... μάλλον υπερβολική υπόδειξη φάουλ στα 3’’ πριν από τη λήξη.

Στον έξτρα χρόνο, το Ρέθυμνο με τον εκπληκτικό Φράνκαμπ πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων 71-67 δείχνοντας ότι ελέγχει τον ρυθμό, αλλά οι φιλοξενούμενοι με εκτελεστή και δημιουργό τον Ντεκόζι που βγήκε μπροστά στα κρίσιμα, κατάφερε να γυρίσει το ματς, οδηγώντας την ομάδα του σε σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Μυθική εμφάνιση από τον Φράνκαμπ που σε 42’33’’ είχε 31 πόντους (11/18 εντός πεδιάς, 4/5 τρίποντα), 8 ριμπάουν και 6 ασίστ, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι καλύτεροι ήταν οι Ντεκόζι (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Λόύντζης (13 πόντοι και 4 ριμπάουντ), με τον Έλληνα γκαρντ να έχει και μια εξαιρετική άμυνα στην παράταση πάνω στον Φράνκαμπ.

Από την αρχή του ματς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (9-10), ωστόσο το δεύτερο μισό του πρώτου δεκαλέπτου άνηκε στο Λαύριο και με επιθετικές αιχμές τους Ντέιβις και Λούντζης, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +6 (13-19), διαφορά που ήταν και η μεγαλύτερη που είχε καταγραφεί μέχρι εκείνη τη στιγμή στο ματς.

«Στοπ» στη μεγάλη αστοχία των γηπεδούχων έβαλε ο Φράνκαμπ με την έναρξη της περιόδου, καθώς με τρίποντο μείωσε στους τρεις (16-19), ενώ όσο και να προσπαθούσε ο Αμερικανός γκαρντ, οι λύσεις από πλευράς φιλοξενούμενων ήταν περισσότερες, καθώς εκτός από τους Λούντζη και Ντέιβις στην εξίσωση για την ομάδα του Σερέλη μπήκε και ο Ντεκόζι με τον Άλμαν, που ανέβασαν τη διαφορά και πάλι στο +6 (24-30). Οι γηπεδούχοι παρέμεναν σταθερά άστοχοι, ο Ντεκόζι είχε πάρει μπροστά (29-36), ωστόσο με προσωπικό 4-0 του Γκόρντον το Ρέθυμνο έκλεισε στο -3 (33-36).

Το δεύτερο μέρος ήταν μια διαφορετική υπόθεση, καθώς με πολύ πιο πιεστική άμυνα από την αρχή και με καλύτερα ποσοστά ευστοχίας, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με τρίποντο του Κάρτερ (43-42), ενώ ο ασταμάτητος Φράνκαμπ συνέχισε να πυροβολεί από κάθε πιθανό κι απίθανο σημείο. Μάλιστα, με τρίποντο του Καμπερίδη, το Ρέθυμνο έκλεισε την τρίτη περίοδο με τη μεγαλύτερη διαφορά του στο ματς (54-49), ολοκληρώνοντας το επιμέρους 21-13 στο δεκάλεπτο.

Το Ρέθυμνο μπήκε αποφασισμένο στο τελευταίο δεκάλεπτο για να «καθαρίσει» το ματς και με τον Φράνκαμπ να είναι μια ομάδα μόνος του, ανέβασε τη διαφορά και στους επτά πόντους (58-51). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν παράτησαν στο παιχνίδι, αλλά με δίποντο του Ντέιβις μείωσαν στον έναν πόντο (58-57), με τον Κάρτερ από πλευράς γηπεδούχων να δίνει τρίποντη ανάσα για το 61-57. Με νέο καλάθι του Φράνκαμπ, το Ρέθυμνο διατήρησε τη διαφορά των τεσσάρων πόντων (65-61) στο 1’22’’ πριν από τη λήξη, με τον Ντεκόζι όμως να βάζει... φωτιά με τρίποντο (65-64). Έπειτα, από άστοχες εκατέρωθεν επιθέσεις, στα 3’’ ο Άλμαν κέρδισε ένα υπερβολικό φάουλ από τον Λι, ωστόσο ο Αμερικανός ευστόχησε μόνο στην πρώτη βολή, στέλνοντας το ματς στην παράταση (65-65).

Οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτερα στο έξτρα πεντάλεπτο με τον Φράνκαμπ να αναλαμβάνει και πάλι την ευθύνη των επιθετικών προσπαθειών (71-67), αλλά ο Ντεκόζι πήρε... φωτιά. Με προσωπικές προσπάθειες ισοφάρισε σε 71-71, με δική του ασίστ ο Ντάιμ κάρφωσε για την ανατροπή (71-73). Στη συνέχεια με εκπληκτική άμυνα ο Λούντζης υποχρέωσε σε λάθος τον Φράνκαμπ και ο Μουράτος στη διαδικασία των βολών αποδείχθηκε απόλυτα ψύχραιμος, οδηγώντας την ομάδα του στη μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

Διαιτητές: Καρακατσούνης - Θεονάς - Λόρτος.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 33-36, 54-49, 65-65, 75-77.

Ρέθυμνο CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Μαραγκάκης 2, Χάρις 6, Κάρτερ 13, Γκόρντον 11 (11 ριμπάουντ, 4 τάπες), Φράνκαμπ 31 (7/13 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Λι 2, Χριστοδούλου, Χότον (6 ριμπάουντ), Σπυριδονίδης, Καμπερίδης 10, Ραζής.

Λαύριο MEGABOLT (Σερέλης): Άλμαν 11, Μουράτος 7, Κουζέλογλου 6, Ντάιμ 10 (6 ριμπάουντ), Ντεκόζι 13, Μαστρογιαννόπουλος, Λούντζης 13 (1), Γουάτσον 2, Λεγκίκας, Ντέιβις 11, Γερομιχαλός 4.