Του έκοψε τα φτερά και φουλάρει για πλέι οφ το Λαύριο!

174008

Την καλή αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκεται, με την τρίτη νίκη του στα πέντε τελευταία παιχνίδια και ένατη συνολικά μετά από 18 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα επιβεβαίωσε το Λαύριο.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, επικράτησε 75-61 εντός έδρας του Περιστερίου, με κορυφαίους τους Ότλοου, ΝτεΚόζι και Ντέιβις και εδραιώθηκε στην 6η θέση, την ώρα που οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» που είχαν σε καλή μέρα τον Κίνγκσλεϊ, έμειναν σε ρεκόρ 11-6 και έχασαν έδαφος για την τετράδα.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς παρότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 10-7 στο 4’ χάρη στον Ντεκόζι, το Περιστέρι κάλυψε τη διαφορά και προηγήθηκε 15-12 με Κίνγκσλεϊ και Μορέιρα. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 19-19 και η συνέχεια ανήκε εξ’ ολοκλήρου στους γηπεδούχους. Με καλή άμυνα και πλουραλισμό στο σκοράρισμα, το Λαύριο προηγήθηκε 30-23 στο 17’, προβάδισμα που διατήρησε μέχρι την ανάπαυλα με καλάθια των Ντάιμ και Ότλοου για το 37-30.

Με την ίδια συνταγή και ακόμα πιο... καταιγιστικό ήταν το Λαύριο στο τρίτο δεκάλεπτο. Έκανε επί μέρους 20-12 με τον Ντέιβις να οδηγεί στο σκοράρισμα και έτσι έχτισε διαφορά με +15 (57-42), δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Το Περιστέρι, αφυπνίστηκε και έκανε σερί 9-0 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου για να μειώσει σε 57-51 με καλάθια των Χάτσερ και Σκορδίλη, όμως οι Ότλοου, ΝτεΚόζι και Μουράτος έδωσαν λύσεις στους γηπεδούχους για το 67-58 στο 37’, που έβαλε ουσιαστικά τέλος στα όνειρα των φιλοξενούμενων για την μεγάλη ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-30, 57-42, 75-61.

Λαύριο (Σερέλης): Όλμαν 9 (1), Μουράτος 5 (6 ασίστ), Ντάιμ 9, Ντέιβις 12 (2), ΝτεΚόζι 10 (2), Μαστρογιαννόπουλος, 3 (1) Λούντζης 4, Γουότσον 4, Γερομιχαλός 8, Ότλοου 11 (3).

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Σαλούστρος 7 (1), Μορέιρα 11, Χάτσερ 2, Γκρέι 10 (1), Κίνγκσλεϊ 16 (2), Κάζινς, Μπλέικ, Σκορδίλης 2, Αγραβάνης 6, Καράμπελας 5, Γόντικας 2.