Έχασε ευκαιρία ο Προμηθέας

212527

Πριν από τον αγώνα με τη Βενέτσια, άπαντες στις τάξεις του Προμηθέα έκαναν λόγο για πρόωρο τελικό. Οι δυο ομάδες είχαν ρεκόρ 1-1 στο Group F του EuroCup και ο νικητής θα έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση του στα προημιτελικά. Εν τέλει ο Προμηθέας σούταρε με τραγικά ποσοστά πίσω από τα 6μ.75 (15%, 3/20), η Βενέτσια άντεξε στην πίεση κι έφτασε στη νίκη. Έστω κι έτσι, η ομάδα του Γιατρά είχε την ευκαιρία της στο φινάλε όμως ο Μπαμπ αστόχησε σε τρίποντο, το 17ο άστοχο των γηπεδούχων.

Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν εύκολα χώρους προς τη ρακέτα των Πατρινών στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο «Δ. Τόφαλος» και προηγήθηκαν 10-15 με τον Γουάτ. Ο Λίποβι σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 16-18 ωστόσο η πρωταθλήτρια Ιταλίας έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 17-23, έχοντας 7/13 δίποντα, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ απέναντι στον Προμηθέα που επέμεινε δίχως επιτυχία στο τρίποντο (1/6).

Εν συνεχεία ο Μάικ Μπράμος ευστόχησε σε προσπάθεια για τρεις κι ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (21-31, 13') ενώ ο Βίντμαρ σκόραρε για το +13 (23-36), την ώρα που ο Προμηθέας μετρούσε 9 χαμένες βολές! Μάλιστα οι Ιταλοί πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 35-44, κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (13-22). Οι γηπεδούχοι στηρίχτηκαν επιθετικά στον Έλις (19π., 7/8 δίποντα) όμως οι κακές επιλογές έδωσαν την ευκαιρία στη Βενέτσια να ξεφύγει με 40-55 στο 24'.

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης έφτασε στο λέι-απ για το 50-58 ενώ η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκλεισε την τρίτη περίοδο με 14.3% από την περίμετρο (2/14)! Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με σερί 8-0 για τον Προμηθέαβ Πατρών που ισοφάρισε σε 58-58 με τον Κατσίβελη όμως η κακή αμυντική λειτουργία έδωσε τη δυνατότητα στη Βενέτσια να ανακτήσει το προβάδισμα. Ο Τόνουτ έκανε το 65-69 και ο Λίποβι πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 68-69 στα 14" κρατώντας όρθιους τους Αχαιούς.

Ο Τόνουτ κέρδισε φάουλ, πέτυχε την πρώτη βολή, αστόχησε στη δεύτερη όμως ο Μπαμπ αστόχησε στο νικητήριο τρίποντο κι έτσι η Βενέτσια επικράτησε με σκορ 68-70.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 35-44, 50-58, 68-70.