Δυσκολεύτηκε, αλλά είχε... Γκρέι το Περιστέρι!

173153

Από τη αρχή της σεζόν το «Ανδρέας Παπανδρέου» αποτελεί τη... δύναμη του Περιστερίου. Κάτι που επιβεβαιώθηκε και στην αναμέτρηση κόντρα στο Ρέθυμνο, στην οποία οι «κυανοκίτρινοι» επικράτησαν 71-61.

Έτσι, μετά από 15 αγωνιστικές στην EKO Basket League συνεχίζουν με ρεκόρ 10-5 και βρίσκονται προσωρινά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας (ο Προμηθέας αγωνίζεται αύριο). Κορυφαίος για τους αρκετά εύστοχους -εν αντιθέσει με τους αντίπαλούς τους- γηπεδούχους ήταν ο Γκρέι (20π., 1/3 δίπ., 4/8 τρίπ., 6/6 βολές, 6 ριμπ., 4 ασίστ).

Από την άλλη πλευρά, οι Κρητικοί έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Φράνκαμπ (21π., 4/9 δίπ., 3/8 τρίπ., 4/6 βολές, 2 ριμπ., 2 ασίστ) και Κάρτερ (17π., 1/4 δίπ., 4/7 τρίπ., 3/4 βολές, 3 ριμπ.) κατάφεραν να απειλήσουν αισθητά μόνο στο τέλος της 2ης και της 4ης περιόδου.

Από τη μία πλευρά, ο Νίκος Παπανικολόπουλος ξεκίνησε με τους Βασιλόπουλο, Γκρέι, Καράμπελα, Αγραβάνη και Μορέιρα. Από την άλλη, η αρχική πεντάδα του Ρεθύμνου αποτελούταν από τους Φράνκαμπ, Λι, Κάρτερ, Γκόρντον και Χάρις.

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο ξεκίνημα του ματς, με το σκορ να είναι στο 6-7 στο πρώτο πεντάλεπτο. Σε εκείνο το σημείο, όμως, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα υπέρ τους 9-0, για να κάνουν το 15-7 στο 2’37’’. Ένα σουτ του Χάτσερ από τις 45 μοίρες στο 0’49’’ έδωσε για το Περιστέρι τη μέγιστη διαφορά μέχρι εκείνη τη στιγμή (εννιά πόντων, 19-10), με την οποία και πήγε στη δεύτερη περίοδο.

Ένα τρίποντο του Χριστοδούλου (το πρώτο εύστοχο, ύστερα από εφτά άστοχες προσπάθειες του Ρεθύμνου) έγραψε το 21-15 στο 7’21 πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, για να απαντήσει, βέβαια, στα… καπάκια ο Μόουζες με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Οι πολύ καλοί στο αμυντικό κομμάτι, «κυανοκίτρινοι», έφτασαν σε διψήφια διαφορά τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου και με το σκορ στο 30-17 ο Βαγγέλης Ζιάγκος αναγκάστηκε να καλέσει σε τάιμ-άουτ.

Kάτι που αναμφίβολα βοήθησε τους παίκτες τους, οι οποίοι εν συνεχεία έτρεξαν ένα υπέρ τους 14-2 -με κορυφαίο τον ηγέτη τους, Φράνκαμπ,- και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια έχοντας μειώσει στον ένα πόντο (32-31).

Με τις δύο ομάδες να μην είναι παραγωγικές στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, χάρη σε καλάθι του Γκόρντον, οι Κρητικοί πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (36-35) μετά το ξεκίνημα του ματς. Ο Γκρέι με τρίποντο από την κορυφή έδωσε εκ νέου προβάδισμα (39-36) στην ομάδα του με πέντε λεπτά να απομένουν για την λήξη της περιόδου.

Σε εκείνο το σημείο οι δύο αντίπαλοι άρχισαν να επιχειρούν πολλές προσπάθειες από τα 6.75μ. και να δίνουν γρήγορο ρυθμό στο ματς, κάτι που έβγαλε κερδισμένο το Περιστέρι (52-42 στο 2’05’’), το οποίο πήγε προηγούμενο με δέκα πόντους (55-45) στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Το Περιστέρι κατάφερε να διαχειριστεί την υπέρ του διαφορά στην τελευταία περίοδο, παρά το πολύ καλό «φίνις» του Ρεθύμνου, το οποίο δεν σταμάτησε να πιστεύει στην ανατροπή. Η οποία, όμως, δεν ήρθε με τους γηπεδούχους να επικρατούν τελικά 71-61.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 32-31, 55-45, 71-61

Περιστέρι (Νίκος Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης 8, Μορέιρα 9 (4/6 δίπ., 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καράμπελας 5, Βασιλόπουλος 9, Γκρέι 20 (1/3 δίπ., 4/8 τρίπ., 6/6 βολές, 6 ριμπ., 4 ασίστ), Κάζινς 2, Σκορδίλης, Σαλούστρος 4, Γόντικας 5, Χάτσερ 3, Μόουζες 6.

Ρέθυμνο (Βαγγέλης Ζιάγκος): Λι 4, Χάρις 0, Κάρτερ 17 (1/4 δίπ., 4/7 τρίπ., 3/4 βολές, 3 ριμπ.), Γκόρντον 8, Φράνκαμπ 21 (4/9 δίπ., 3/8 τρίπ., 4/6 βολές, 2 ριμπ., 2 ασίστ), Χριστοδούλου 7, Χότον, Σπυριδονίδης 1, Καμπερίδης 3, Γκαρέζος, Ραζής.