Βομβάρδισε τη Μπασκόνια η Φενέρ!

tornike1

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κέρδισε χωρίς να δυσκολευτεί τη Μπασκόνια στη Βιτόρια με 79-65 και επέστρεψε στις νίκες στη Euroleague.

Η τουρκική ομάδα μπορεί να πήγε στην Ισπανία χωρίς τον ηγέτη της, Κώστα Σλούκα, αλλά ήταν απίστευτα εύστοχη από τη γραμμή του τριπόντου (16/27) και έχοντας σε τρομερή μέρα τους Βέστερμαν (21π. με 7/8 τριπ.), Ουίλιαμς (16π. με 4/6 τριπ.) πήρε τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη της.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι καθώς με τέσσερα σερί τρίποντα (3 από το Βέστερμαν και ένα από τον Ουίλιαμς) έχτισε από νωρίς μία διαφορά κόντρα στη Μπασκόνια (3-12,4'). Ο Ουίλιαμς συνέχισε να σκοράρει ενώ στην εξίσωση μπήκε και ο Ντίξον για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ 11-20 υπέρ της η ομάδα του Ομπράντοβιτς. Ο Ουίλιαμς συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και με νέο τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 12 (11-23, 11'). Η Μπασκόνια αντέδρασε και με μπροστάρηδες τους Σενγκέλια, Χένρι μείωσε μέχρι τους 4 (25-29, 16'). Η απάντηση ήταν άμεση από τη Φενέρ που κατάφερε με τους Ντε Κολό, Ντατόμε, Κάλινιτς να πάει στα αποδυτήρια με το +14 (28-42). Η Μπασκόνια δεν ήταν καθόλου καλή επιθετικά, εγκλωβίστηκε στη σκληρή άμυνα της Φενέρ και δεν μπόρεσε μέχρι τέλος να γίνει απειλητική. Από τη μεριά της, η Φενέρ ήταν εντυπωσιακά εύστοχη από την περιφέρεια με το Βέστερμαν να είναι εντυπωσιακός και τον Ουίλιαμς να τον ακολουθεί σε απόδοση. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 22 πόντους στο 30ο λεπτό (40-62) αλλά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η Μπασκόνια έριξε τη διαφορά κάτω από τους 20 (45-62). Μάλιστα, με την έναρξη της 4ης περιόδου μπόρεσε να μειώσει με πρωταγωνιστή το Φολ στους 9 αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Τρία σερί τρίποντα από το Βέστερμαν έκαναν το σκορ 54-71 στο 36', βάζοντας ουσιαστικά τέλος στις όποιες ελπίδες της Μπασκόνια. Τελικά η Φενέρ πήρε τη νίκη στη Βιτόρια με τελικό σκορ 65-79 και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί της στη Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 28-42, 45-62, 65-79

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Χένρι 6, Τζάνινγκ 3, Γκαρθία, Φαλ 18, Στάουσκας 9 (1), Σενγκέλια 21 (2), Σιλντς 3, Πολονάρα 1, Έρικ 4.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Νάναλι, Βέστερμαν 21 (7), Μαχμούτογλου 9 (1), Κάλινιτς 4, Ντε Κολό 11 (3), Γουίλιαμς 16 (4), Τόμας 3, Ντίξον 4, Ντατόμε 9 (1), Λοβέρν 2.

Άλμπα - Μακάμπι 89-95

Η άμυνα μάλλον ήταν άγνωστη λέξη για  τις δυο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Άλμπα Βερολίνου στηρίχθηκε στην κυριαρχία της στη ρακέτα προεξέχοντος του Λουκ Σίκμα, ενώ η Μακάμπι σούταρε με το εκπληκτικό 75% στο τρίποντο (6/8) χάρη στους Μπράιαντ, Αβντίγια. Μετά το 16-15 στα μισά του πρώτου μέρους, η περίοδος έκλεισε με 28-31 καθώς η άφιξη του Τζέιλεν Ρέινολντς έδωσε δύναμη στη Μακάμπι κάτω από τα καλάθια.

Ο Αμερικανός ήταν και ο λόγος του +12 (29-41) για τη Μακάμπι μετά τη συμπλήρωση τριών λεπτών στη δεύτερη περίοδο. Ωστόσο, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου διαχειρίστηκε με επιπολαιότητα αυτό το προβάδισμα, ακολούθησαν και τα τρίποντα του Μακάι Μέισον και η Άλμπα μείωσε στο καλάθι (43-45), 100’’ δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου. Αυτό έκλεισε με σκορ 45-50.

Η Άλμπα Βερολίνου επένδυσε στο μακρινό σουτ στο πρώτο μισό της 3ης περιόδου, αντιθέτως η Μακάμπι ακούμπησε την μπάλα στο καλάθι κι έκανε νέα απόπειρα να «τελειώσει» το παιχνίδι (52-61, 25’). Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν σε διαφορά 15 πόντων (54-69) έχοντας λύσεις και από τον Τζέικ Κοέν έξω από τα 6.75. Είναι χαρακτηριστικό ότι έως και το 28' η Μακάμπι είχε 10/15 τρίποντα! Η Άλμπα απάντησε με 9-0 σερί (63-69) και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 64-72.

Παρότι ήταν ασυνεπής στην επίθεση, βάση την άμυνα η Μακάμπι διατήρησε αυτή τη διαφορά (70-79) στο πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με +12 (76-88) στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα, εκεί χαλάρωσαν και η Άλμπα από το 77-90 (38'), μείωσε σε 86-90, 28'' πριν το τέλος. Δύο εύστοχες βολές του Έισι (86-92) κι ένα άστοχο σουτ τριών πόντων του Χέρμανσον έγραψαν τον επίλογο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 28-31, 45-50, 64-72, 89-95

Ρεάλ Μαδρίτης - Ζάλγκιρις 88-82

Η τελευταία ήττα των Μαδριλένων... χάνεται στις 30 Οκτωβρίου, όταν η Μπάγερν επικράτησε της «Βασίλισσας» με σκορ 95-86 στο Audi Dome.

Έκτοτε η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μετράει μόνο νίκες στη regular season, ξεπερνώντας την προηγούμενη καλύτερη επίδοση (12) στο νέο φορμάτ του «όλοι εναντίον όλων» που ανήκε στη Φενέρμπαχτσε από την περσινή σεζόν μεταξύ 5ης και 16ης αγωνιστικής.

Ο αγώνας

Η Ζάλγκιρις αιφνιδίασε τη Ρεάλ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Mediolanum Forum (2-8, 2:01) ωστόσο οι Μαδριλένοι αντέδρασαν άμεσα, προηγήθηκαν για πρώτη φορά στον αγώνα με τον Καμπάτσο (10-8, 4:24) κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 20-18 με το καλάθι του Ταβάρες.

Μάλιστα ο Ρούντι Φερνάντεθ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 κι ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 38-27 στο 15:40 και φτάνοντας τους 12 πόντους με 4/5 τρίποντα σε αυτό το διάστημα!

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 47-41 ενώ ο Φακούντο Καμπάτσο σκόραρε για το +12 (60-48, 25:29). Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει, μειώνοντας σε 75-69 με τον Ρίβερς στο 33:35 ωστόσο η Ρεάλ κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε, επικρατώντας με 88-82.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 47-41, 68-59, 88-82.