Κονσέρτο για πολυβόλα η ΑΕΚ!

2807775 1

Με ρεσιτάλ τριπόντων (18/31) η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (100-97), σε ένα ματς πραγματική διαφήμιση του μπάσκετ!

Η ΑΕΚ επέστρεψε για... τα καλά και πιστοποίησε για ένα ακόμη ματς την εξαιρετική φόρμα στην οποία βρίσκεται! Χάρη στην φοβερή ευστοχία των παικτών στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να ελέγξει απόλυτα το ματς και να... αντιδράσει ακόμα και τις στιγμές που ο Παναθηναϊκός γύρισε το παιχνίδι και έδειχνε ικανός για την ολική ανατροπή!

Όμως η Ένωση ήταν... refuse to lose και με τους ΛάνγκφορντΣλότερ να βάζουν το κερασάκι στην τούρτα έφτασε σε μια σπουδαία νίκη η οποία είναι η 16η της στα τελευταία 17 παιχνίδια εντός και εκτός των συνόρων! Η ΑΕΚ είχε 18/31 τρίποντα, εκ των οποίων τα 12/19 σουτ έξω από τα 6.75 στο πρώτο ημίχρονο (63-54). Μάλιστα έφτασε την διαφορά και στους 14 πόντους (68-54) ενώ μπόρεσε να δείξει χαρακτήρα και στην τελευταία περίοδο, παρά το γεγονός ότι δεν ξεκίνησε καλά έχοντας δεχτεί σερί 0-9.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος (19π., 2/2δίπ., 4/5τρ.) ήταν εκείνος που άναψε την... πυρκαγιά στο ΟΑΚΑ δίνοντας το έναυσμα και στους 9.000 περίπου φίλους της ΑΕΚ να... ξεσηκωθούν και να δημιουργήσουν μια εκπληκτική ατμόσφαιρα. Ο Γκίκας ήταν ουσιαστικός ενώ ο Χάουαρντ Σαντ Ρος έκανε τα... πάντα στο ΟΑΚΑ έχοντας αγωνιστεί και στα 40 λεπτά του αγώνα! Οι Λάνγκφορντ (11π., σε 15') και Σλότερ (10π., 8ριμπ.) ήταν οι καθοριστικοί παράγοντες στο τελευταίο πεντάλεπτο όπου οι «κιτρινόμαυροι» κράτησαν με... νύχια και με δόντια τη νίκη με 100-97.

Ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση αλλά το σουτ του (πολύ καλού κατά τ' άλλα) Ράις να μην βρίσκει στοχο. Ο Καλάθης με 20 πόντους και 7 ασίστ ήταν ο πιο σταθερός παίκτης της ομάδας του ωστόσο στο τέλος «πέταξε» δύο ευκαιρίες για να μείνουν οι «πράσινοι» μέσα στο παιχνίδι. Θετικός και πάλι ο Ντίνος Μήτογλου (14π., 8ριμπ.)

Ένας... απρόβλεπτος παράγοντας έμελλε να αποτελέσει και το «κλειδί» για την απόλυτη κυριαρχία της ΑΕΚ στο πρώτο μισό του ματς. Ένα φάουλ και μια τεχνική ποινή στον Κιθ Λάνγκφορντ έφεραν το 3ο φάουλ του Αμερικανού στο 2ο λεπτό και ο Ηλίας Παπαθεοδώρου αναγκάστηκε να τον αποσύρει στον πάγκο. Στη συνέχεια έπρεπε να αλλάξει τον τρόπο παιχνιδιού της ομάδας μοιράζοντας τις προσπάθειες στην επίθεση της ομάδας του. Κάτι που έμελλε να αποδειχθεί ευεργετικό και άκρως... αποτελεσματικό για την ομάδα του.

Σε αυτό, φυσικά, συνετέλεσε και η τεράστια ευστοχία των «κιτρινόμαυρων» έξω από τα 6.75 μέτρα οι οποίοι σούταραν τρίποντα σαν να... πετούσαν βότσαλα στον ωκεανό. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 12' είχαν 10/13 σουτ έξω από την περίμετρο (!) έχοντας πάρει ολοκληρωτικά τα ηνία στο ματς. Το 32-28 του πρώτου δεκαλέπτου μεταφράστηκε με 4/4 δίποντα, 7/10 τρίποντα και 3/3 βολές! Από τη στιγμή που οι παίκτες της ΑΕΚ είχαν «γεμίσει» με αυτοπεποίθηση, το μόνο που έκαναν ήταν να... συνεχίζουν το βιολί τους!

Στο 17' είχαν πάρει διαφορά 14 πόντων (58-44) αλλά με ένα σερί 8-0 του Παναθηναϊκού η διαφορά έπεσε στους έξι (58-52) πριν κλείσει το ημίχρονο στο +9 (63-54) για την ΑΕΚ. Στο πρώτο μισό του ματς ο Χάρης Γιαννόπουλος είχε 4/5 τρίποντα και 3/3 βολές (!) ενώ «διψήφιοι» ήταν και οι Γκίκας (10π.), Σαντ Ρος (10π.), Ρέι (10π.). Στον αντίποδα ο Καλάθης ήταν εκείνος που προσπαθούσε να κρατήσει τον Παναθηναϊκό (13π., 3ασ.) τη στιγμή που η ΑΕΚ είχε συνολικά 19/27 σουτ εντός παιδιάς (70%!) με 7/8 δίποντα (!!), 12/19 τρίποντα (!!) και 13/15 βολές. Την ίδια ώρα οι «πράσινοι» μετρούσαν 11/21 δίποντα, 4/11 τρίποντα και 20/21 βολές.

Η... κατά ριπάς επίθεση της ΑΕΚ μπορεί να μην συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό και στην 3η περίοδο ωστόσο είχε την ψυχολογία και τις σωστές, τις περισσότερες φορές, αποφάσεις για να ελέγξει απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου διατηρούσαν σταθερα το προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα με την διαφορά μεταξύ των 8 και 10 πόντων. Ο Καλάθης ήταν και πάλι εκείνος που προσπαθούσε να κρατήσει το «τριφύλλι» μέσα στο ματς και μαζί με τους Ουάιλι-Παπαπέτρου έριξαν την διαφορά στους πέντε πόντους (79-74 και 82-77) πριν «κλείσει» την 3η περίοδο ο Ματσιούλις με τρίποντο από τη γωνία. Με αυτό το σουτ η ΑΕΚ μετρούσε μέχρι το 30' 16/24 σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα.

Βέβαια στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε και ο Παναθηναϊκός με σερί 9-0 μέχρι το 34' πήρε προβάδισμα με 85-86 (!) και ουσιαστικά είχε γυρίσει όλο το ματς. Μόνο που ο Κιθ Λάνγκφορντ είχε επιστρέψει στο παρκέ και δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με συνεχόμενα καλάθια έφερε εκ νέου την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ (98-92 στο 39'), έχοντας και τη βοήθεια του Μάρκους Σλότερ.

Τα δεκάλεπτα: 32-28, 63-54, 85-77, 100-97