Περίπατος του Λαυρίου απέναντι στον Ιωνικό!

172756

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση από τον Ιωνικό και έχοντας το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το ματς, το Λαύριο νίκησε άνετα 82-68 και ανέβηκε στο 7-7, που το διατηρεί στην οκτάδα.

Κορυφαίος για την ομάδα του Σερέλη ήταν ο Ντεκόζι με 24 πόντους, με τον Ντέιβις να είχε 15π. και τον Κουζέλογλου να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από τους Νικαιώτες, που έπεσαν στο 7-7 και γνώρισαν τη δεύτερη σερί τους ήττα, ξεχώρισαν οι Τζόουνς και Χαραλαμπόπουλος με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Κλειστό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (7-7). Στη συνέχεια, πήρε… φόρα ο Ντεκόζι, ο οποίος έστειλε το Λαύριο στο νταμπλ σκορ (14-7) και ο ίδιος διατήρησε τους γηπεδούχους σε μία απόσταση ασφαλείας μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-13).

Με τον ίδιο καλό επιθετικό ρυθμό συνέχισαν οι παίκτες του Σερέλη και στη δεύτερη περίοδο και παρά την προσπάθεια του Μπαρτ η διαφορά αυξάνονταν συνεχώς, φτάνοντας ακόμη και στο +20 (39-19), στο 16’. Από την άλλη, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το Λαύριο έδειχνε την ίδια συνέπεια και στην άμυνα και έτσι κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το +24 (49-25).

Πιο ελεύθερο ήταν το παιχνίδι στην αρχή του δεύτερου μέρους, αλλά το Λαύριο ήταν το ίδιο αποτελεσματικό στην επίθεση, φτάνοντας την υπέρ του διαφορά ακόμη και στο +26 (60-34), στο 26’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι πήραν το… πόδι από το γκάζι, με τους Χαραλαμπόπουλο και Σακελλαρίου να ρίχνουν τη διαφορά στο -15 (66-51).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το Λαύριο ήταν πολύ «καυτό» έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να εκτοξεύσει ξανά την υπέρ του διαφορά στο +21 (79-58), στο 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες περίμεναν το τελικό σκορ, το οποίο ήταν το 82-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 49-25, 66-51, 82-68

Λαύριο (Σερέλης): Όλμαν 6, Μουράτος 3, Κουζέλογλου 11 (10ριμπ.), Ντάιμ 2, Ντεκόζι 24 (3), Μαστρογιαννόπουλος 3 (1), Λούντζης 3 (1), Γουότσον 9 (1), Λεγκίκας, Ντέιβις 15 (1), Γερομιχαλός, Άουτλο 6 (2).

Ιωνικός Νικαίας (Κουταλιανός): Τζόουνς 13 (1), Χαραλαμπόπουλος 11 (2), Κώττας 8, Δημάκος 8 (2), Κάλαχαν 6, Αρνέτ 2, Μόμπλεϊ 2, Μπατής, Σακελλαρίου 5, Μπαρτ 6, Σάφτενααρ 7 (1).