Σκόρπισε τον Πανιώνιο ο Ιωνικός!

173145

Πάτησε... γκάζι και ποδοπάτησε τον Πανιώνιο ο Ιωνικός!

Η ομάδα της Νίκαιας έκανε μαγικό δεύτερο ημίχρονο και διέλυσε τους «κυανέρυθρους» με 108-74. Με αυτή τη νίκη ο Ιωνικός ανέβασε το ρεκόρ του στο 7-5, ενώ ο Πανιώνιος έπεσε στο 5-7.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Μαυροκεφαλίδης που σκόραρε 33 πόντους, ενώ από κοντά του ήταν και ο Μπαρτ με 25. Χαραλαμπόπουλος και Τζόουνς με 18 και 17 ήταν, επίσης, εξαιρετικοί για τους νικητές, με τον Σάμουελς (19π.) και Βεργίνη (13π.) να ξεχωρίζουν από τους φιλοξενούμενους που κατέρρευσαν στο β’ μέρος.

Ο Σάμουελς έδωσε σκορ στο ματς και το πρώτο προβάδισμα στον Πανιώνιο, το οποίο άλλαξε χέρια πολύ σύντομα με τον Ιωνικό να παίρνει γρήγορα-γρήγορα διαφορά πέντε πόντων (9-4). Σάμουελς και Ντούρεν με εννιά πόντους συνολικά έδωσαν και πάλι στους «κυανέρυθρους» κεφάλι στο σκορ (9-14), με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν προβάδισμα έξι πόντων στο φινάλε της περιόδου (15-21). Ο Χαραλαμπόπουλος με διαδοχικά τρίποντα έφερε το σκορ στα ίσα (21-21), με τον Μπαρτ να παίρνει την σκυτάλη στο σκοράρισμα και να στέλνει την ομάδα της Νίκαιας στο +6 (30-24). Η διαφορά δεν άνοιγε κυρίως λόγω της επιθετικής παρουσίας του Πανιωνίου και των Σάμουελς, Πάσαλιτς, Λι.

Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο και το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με μισό καλάθι (42-41).Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος ήταν ανταγωνιστικό αλλά στο δεύτερο το σκορ... ξεχείλωσε! Ο Ιωνικός έσφιξε την άμυνά του, δεν επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν το καλάθι και συνεχώς η διαφορά μεγάλωνε. Με τρομερό σερί 28-9 η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +20 για τους γηπεδούχους (70-50), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 76-55.

Το ματςείχε πλέον κριθεί, η ομάδα της Νίκαιας όμως δεν έβγαζε το πόδι από το γκάζι και συνέχιζε να αυξάνει τη διαφορά, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν απλώς να κρατήσουν το σκορ σε όσο χαμηλότερο επίπεδο γίνεται. Δεν απέφυγαν, όμως, τη συντριβή με 108-74, με τον Ιωνικό να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 27-20, 34-14, 32-19