Με άμυνα... ατσάλι ο Ήφαιστος!

172502Ο Ήφαιστος για μεγάλα πράγματα, επικράτησε 79-65 του Ηρακλή στη Λήμνο και πανηγύρισε τη 2η διαδοχική νίκη του!

Εξαιρετική εμφάνιση για την ομάδα του Μανωλόπουλου στην τέταρτη περίοδο, όταν και «έπνιξε» με την άμυνά της τους φιλοξενούμενους και με επιμέρους σκορ 36-16 ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές οι Σταμάτης (18 πόντοι) και Έβανς (16 πόντοι, 13 ριμπάουντ), ενώ από τους Θεσσαλονικείς διασώθηκε ο Σούλερ (20 πόντοι).

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της συγκεκριμένης περιόδου. Ο Ήφαιστος ξέφυγε με +5 (16-11 στο 9’), αλλά ο Ηρακλής απάντησε με 4-0 και μείωσε στον πόντο (16-15 στο 10’).

Αντίστοιχη μορφή είχε και η δεύτερη περίοδος, με τους γηπεδούχους να απομακρύνονται κάπως (23-17 στο 13’), ωστόσο η ομάδα του Καστρίτη αντέδρασε και με καλή άμυνα επανήλθε (25-25 στο 16’). Μάλιστα, οι Θεσσαλονικείς έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας βραχεία κεφαλή (33-34).

Στην τρίτη περίοδο, ο «Γηραιός» κυριάρχησε και με σωστές επιλογές στην επίθεση, έφτασε μέχρι και το +8 (42-50 στο 28’). Από την άλλη, οι «νησιώτες» δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις επιθετικά, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 43-50.

Εντούτοις, οι παίκτες του Ηφαίστου εμφανίστηκαν τελείως διαφορετικοί στην τέταρτη περίοδο και με σερί 8-0, ανέτρεψαν την κατάσταση (51-50 στο 31’).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τα μισά του συγκεκριμένου δεκαλέπτου (55-56 στο 34’), όμως οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα από εκείνο το σημείο και με επιμέρους σκορ 24-9 έφτασαν στο τελικό 79-65.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 33-34, 43-50, 79-65.