Φοβερός Σλούκας με Χίμκι, κατήφορος για Ζάλγκιρις

kostas sloukas fenerbahce beko istanbul eb19 1

Η Φενέρμπαχτσε θύμισε την ομάδα της περσινής Euroleague και επικράτησε της Χίμκι στην Κωνσταντινούπολη με 89-76. Σπουδαίο παιχνίδι από τον Κώστα Σλούκα, ενώ οι Ρώσοι δίχως τον φυσικό ηγέτη τους (Αλεξέι Σβεντ) άντεξαν ένα ημίχρονο.

Η Φενέρμπαχτσε αγωνίστηκε με τις δικές της απουσίας και δεν ήταν λίγες καθώς ήταν εκτός αγώνα οι Γιαν Βέσελι, Νάντο ΝτεΚολό, Νίκολας Κάλινιτς και Λέο Βέστερμαν. Ωστόσο, η τουρκική ομάδα βρήκε τον τρόπο να τους καλύψει, σε αντίθεση με τη Χίμκι η οποία στην κρίσιμη στιγμή δεν είχε τον ηγέτη της, Αλεξέι Σβεντ.

Η Φενέρμπαχτσε ήτα εντυπωσιακά εύστοχη στην πρώτη περίοδο, βασίστηκε στο εξαιρετικό παιχνίδι των Κώστα Σλούκα, Μελίχ Μαχμούτογλου κι έχοντας 6/7 τρίποντα προηγήθηκε με 26-17, λιγότερο από δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Η Χίμκι δεν έχασε την ψυχραιμία της, πήρε πόντους από τον Γιάνις Τιμα έως το τέλος της περιόδου (28-24), για να ακολουθήσει το ρεσιτάλ του Λετονού φόργουορντ στη δεύτερη περίοδο.

Με 4/5 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο και συνολικά 24 πόντους στο ημίχρονο, ο Τίμα άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα και η Χίμκι προηγήθηκε στο ημίχρονο με 44-49. Εξαιρετική απόδοση είχε και ο Ζάιτσεφ με πέντε ασίστ και δύο κλεψίματα, ενώ η Φενέρμπαχτσε υπέπεσε σε πολλά λάθη (σ. σ. οκτώ στο τέλος του ημιχρόνου) με συνέπεια να δεχθεί πόντους στο transition game. Για την ακρίβεια, με εξαίρεση τον Λουίτζι Ντατόμε ο οποίος είχε 15 πόντους στο ημίχρονο, δεν βρήκε άλλες λύσεις.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Φενέρμπαχτσε έπαιξε άμυνα, έβγαλε τη Χίμκι από τον ρυθμό της, σε σημείο μάλιστα να την περιορίσει στους έξι πόντους! Ο Κώστας Σλούκας τα πήγε περίφημα σε εκτέλεση και οργάνωση παιχνιδιού, είδε τον Ουίλιαμς να γίνεται παράγοντας του αγώνα και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +8 (61-53, 28’). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 65-55.

Οι γηπεδούχοι δεν διατήρησαν την άμυνά τους στο ίδιο επίπεδο, έχοντας όμως όπό το μακρινό σουτ διατήρησαν τη διψήφια διαφορά (78-68, 34:30). Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν έδωσε κανέναν δρόμο επιστροφής στη Χίμκι, διατήρησε τη διψήφια διαφορά και στα τελευταία λεπτά, θυμίζοντας κάπως την περσινή ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 44-49, 65-55, 89-76

Άλμπα - Ζαλγκίρις 69-62

Άλμπα - Ζαλγκίρις 69-62: Η ανάκαμψη κι ο... κατήφορος (vid)

Η Άλμπα (4-7) νίκησε στο Βερολίνο την Ζαλγκίρις (3-8) με 69-62. Η ομάδα του Κάουνας μετρά πέντε συνεχόμενες ήττες.

Η Άλμπα επικράτησε στο Βερολίνο με 69-62 υποχρεώνοντας την Ζαλγκίρις στην πέμπτη συνεχόμενη ήττα της.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους κατάφερε να ελέγξει ρυθμό του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να μην μπορεί η Άλμπα να τρέξει στον αιφνιδιασμό, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν τόσο άστοχοι που σκόραραν μόλις 7 πόντους στην πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Έρικσον και Νοκό κράτησαν τη διαφορά σε παρόμοια επίπεδα ενώ η Ζαλγκίρις είχε σε καλή μέρα τον ΛεΝτέι.

Δεν ξέρουμε τι ειπώθηκε στα αποδυτήρια των Λιθουανών στην ανάπαυλα, αλλά βγήκαν αγριεμένοι στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 2-14. Χάρη σε αυτό το διάστημα όχι μόνο ισορρόπησαν, αλλά πήραν και το προβάδισμα με 34-40 (26'). Ο Σίκμα όμως «εμφανίστηκε» και με δικούς του πόντους κράτησε την ομάδα του στον πίνακα του σκορ.

Ο Χέρμανσον πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έβαλε ξανά τη γερμανική ομάδα σε θέση οδηγού (55-50, 36'). Η Ζαλγκίρις έμοιαζε ανήμπορη να μπει στη διεκδίκηση της νίκης και με το τρίποντο του Γκιεντράιτις ουσιαστικά ολοκληρώθηκε η «σεμνή τελετή» (67-56, 38').

Τα δεκάλεπτα: 15-7, 32-26, 47-46, 69-62

Μακάμπι - Βιλερμπάν 93-62

Μακάμπι - Βιλερμπάν 93-62: Σαρωτική στο 2ο η ομάδα του Σφαιρόπουλου!

Η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο κι επικράτησε της Βιλερμπάν με σκορ  93-62.

Η «ομάδα του λαού» επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από δυο συνεχόμενες ήττες, δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στους Γάλλους και ανέβηκε στο 7-4 στην κατάταξη.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν αρκετά αμφίρροπο με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν τρόπους να μένουν κοντά στο σκορ. Η Μακάμπι όμως στην δεύτερη περίοδο ανέβασε την πίεση στα μετόπισθεν ενώ στην επίθεση τα καλάθια των Ζούσμαν, Καλογιάρο και ΝτιΜπαρτολομέο πρόσφεραν «αέρα» 12 πόντων (33-21, 15').

Με τους Λάιτι και Μπακό, οι Γάλλοι δεν άφησαν να τους ξεφύγει περισσότερο το σκορ μέχρι την ανάπαυλα. Στη συνέχεια η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα της, προηγήθηκε με +20 στο 30' (67-47), δέχτηκε μόλις 28 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 93-62.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-34, 67-47, 93-62.

Ερυθρός Αστέρας - Βαλένθια 76-73

Ερυθρός Αστέρας - Βαλένθια 76-73: Ο Μπράουν... σκότωσε τους Ισπανούς με buzzer beater! (vid)

Ένα συγκλονιστικό, απερίγραπτο, απίθανο φινάλε στο Βελιγράδι!Ερυθρός Αστέρας και Βαλένθια έδωσαν μια μεγάλη «μάχη», αλλά οι γηπεδούχοι ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς στο τέλος (76-73), χάρη στο μεγάλο τρίποντο του Λορένζο Μπράουν στο φινάλε!

Οι Σέρβοι, στο ντεμπούτο του Ντράγκαν Σάκοτα στην Euroleague, έκαναν την 4η νίκη τους (4-7), με τους Ισπανούς να έχουν το ίδιο ρεκόρ.Η αναμέτρηση κράτησε σχεδόν τρεις ώρες, καθώς τέσσερα λεπτά μετά την έναρξή της, υπήρξε διακοπή που διήρκησε περίπου μία ώρα, εξαιτίας προβλήματος στο χρονόμετρο.

Η αναμέτρηση δεν άρχισε με τους καλύτερους... οιωνούς, καθώς μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα, το παιχνίδι διεκόπη για περίπου μία ώρα, εξαιτίας προβλήματος στο χρονόμετρο. Το σκορ ήταν 11-4 υπέρ του Ερυθρού Αστέρα, ωστόσο, μόλις άρχισε ξανά, Ντούμπλιεβιτς, Μαρίνκοβιτς και Λόιντ έκαναν επιμέρους 6-15, για να πάρουν προβάδισμα (17-19, 10'). Η Βαλένθια πήγε στο +4 (19-23, 22'), ο Γκιστ ισοφάρισε λίγο αργότερα (27-27, 15'), τα τρίποντα έπεσαν... βροχή και το ημίχρονο βρήκε τις ομάδες στο 37-41 (20').

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έκανε επιμέρους 11-2 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, για να περάσει μπροστά (48-43, 24') και στη συνέχεια πάτησε... γκάζι, για το 60-51 (30'). Οι Ισπανοί αντεπιτέθηκαν στην τελευταία περίοδο και πέρασαν μπροστά με δύο τρίποντα του Ντούμπλιεβιτς (63-65, 34'). Τα τελευταία λεπτά έγιναν... θρίλερ (71-71, 38'), ο Βίβες έκανε το 73-73 και ο Μπράουν «εκτέλεσε» από τα 6.75μ (76-73), για να κάνει την ομάδα του να ξεσπάσει σε πανηγυρισμούς!

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 37-41, 60-51, 76-73.