Έχασαν, αλλά η πρόκριση είναι στα χέρια τους

olympiakos valenthia paulopoulou 1

Οι γυναίκες του Ολυμπιακού θα μπορούσαν να είχαν εξασφαλίσει και τυπικά την πρόκριση στους «16» του Eurocup από σήμερα, αλλά η Βαλένθια διατήρησε το αήττητό της και στο ΣΕΦ, νικώντας με 78-75.

Παρ’ όλα αυτά, η δεύτερη θέση του ομίλου που οδηγεί στα πλέι οφ για την είσοδο στους «16» της διοργάνωσης, θεωρείται δεδομένη για τις «ερυθρόλευκες». Ακόμη κι αν νικήσει στην άλλη συνάντηση του ομίλου (Πέμπτη 28/11) η Τσεγκλέντ τη Βελγική Ναμούρ, ο Ολυμπιακός την τελευταία αγωνιστική στην Ουγγαρία έχει το +40 του πρώτου αγώνα, στην περίπτωση που χάσει και ισοβαθμήσει με τον αντίπαλό του.

Στα 37 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη η Τόμας με τρίποντο ισοφάρισε (73-73), αλλά στα 20΄΄ η ίδια παίκτρια αστόχησε σε λέι απ, ενώ και στην τελευταία επίθεση υπέπεσε σε λάθος.

Ο αγώνας πρόσφερε μεγάλες ανατροπές στο σκορ και κράτησε μέχρι το τέλος αμείωτο το ενδιαφέρον. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο α΄ ημίχρονο, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο η Βαλένθια πήρε ένα προβάδισμα 13 πόντων (62-49). Όμως η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη δεν είχε πει την τελευταία λέξη και με ένα 14-0, έφερε «τούμπα» το ματς. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 63-62 στο 35΄και η συνέχεια είχε συναρπαστική εξέλιξη.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-36, 49-62, 75-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Γέμελος 14 (5/8 δίπ., 1/5 τρίπ., 2 ρίμπ.), Γκρέιβς 15 (4/10 δίπ., 7/8 βολές, 12 ρίμπ., 3 ασίστ), Γιουρτσένκοβα 9, Παυλοπούλου 2, Τόμας 14 (3/10 σουτ, 4 ρίμπ., 4 ασίστ, 5 λάθη), Κοσμά 2, Νικολοπούλου 3, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου 6 (1), Σταμάτη 7 (1), Σταμολάμπρου 3 (1)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Λόπεζ): Ντίαθ, Κάσας 16 (3), Γκόμεθ 14 (1), Τολόσα 12 (1), Ραϊζινγκέροβα 4, Μπράουν 9, Ντε Χουάν, Ραμάν 2, Ερέρα, Τιρέρα 21 (9/14 δίπ.)