Ο Ιτούδης πήρε το ντέρμπι των «κουμπάρων», φοβερή Βιλερμπάν!

gigigigg

Η ΤΣΣΚΑ... σκόρπισε με 88-70 την Φενέρ και ανέβηκε στο 6-2, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Τζέιμς (31 πόντοι με 6/8 τρίποντα) Στρέλνιεκς (23 πόντοι με 4/5 τρίποντα). Κορυφαίος της Φενέρ ο Σλούκας με 20 και 6 ασίστ.

Για την ομάδα του Ιτούδη, κορυφαίοι ήταν οι Τζέιμς (31 πόντοι με 6/8 τρίποντα) και Στρέλνιεκς (23 πόντοι με 4/5 τρίποντα). Στον αντίποδα ο καλύτερος για το σύνολο του Ομπράντοβιτς ήταν ο Σλούκας με 20 πόντους και 6 ασίστ.

Ο Σλούκας ξεκίνησε εξαιρετικά για τη Φενέρ, αφού είχε τους 8 από τους 10 πόντους της ομάδας του (10-10 στο 5'). Με 3 βολές του Τζέιμς η ΤΣΣΚΑ έγραψε το 17-15. Ο Έλληνας γκαρντ με 2 δικές του βολές μείωσε σε 19-17, αλλά ο Στρέλνιεκς απάντησε για το 21-17 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Νίκολα Κάλινιτς με γκολ-φάουλ έγραψε το 24-21 στο 11'. Το καλάθι του Ντατόμε έκανε το 32-26 στα μέσα της περιόδου. O Nτατόμε σκόραρε στο 18' και ανάγκασε τον Ιτούδη να καλέσει timeout. Ο Μάικ Τζέιμς με buzzer beater τρίποντο διαμόρφωσε το αποτέλεσμα ημιχρόνου (39-34). Οι Ρώσοι είχαν 2/10 τρίποντα, ενώ οι Τούρκοι είχαν μόλις 2/13.

Η ΤΣΣΚΑ πήγε τη διαφορά στους 11 (45-34) χάρη στις 3 βολές του Μάικ Τζέιμς. Με το τρίποντο του Στρέλνιεκς, οι Ρώσοι έκανε το 52-40 στο 14'. Ο Λετονός συνέχισε να πυροβολεί έξω από τη γραμμή του τριπόντου και σκόραρε για το 55-46, ενώ λίγα λεπτά αργότερα το ξαναέκανε για το 63-49 στο 28'.

Ο Σλούκας με 2 σερί τρίποντα μείωσε σε 70-59. Η ΤΣΣΚΑ δεν πτοήθηκε και με ένα σερί 7-0, έκανε το 77-59 με τον Χάκετ στο 35' και κλείδωσε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 39-34, 64-49, 88-70

Ερυθρός Αστέρας – Βιλερμπάν 72-74

Ερυθρός Αστέρας – Βιλερμπάν 72-74: Απόδραση στην παράταση με φοβερό Ζεκιρί!

Η Βιλερμπάν συνέχισε την τρελή πορεία της στην EuroLeague καθώς επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι με 74-72 και έφτασε στο 5-3! Φοβερός ο Ζεκιρί με 18 πόντους και 19 ριμπάουντ!

Απ' ότι φαίνεται μόνο... τυχαία δεν είναι η παρουσία της Βιλερμπάν στην διοργάνωση! Η γαλλική ομάδα συνέχισε με το πόδι στο γκάζι φτάνοντας αισίως στις 5 νίκες ύστερα από 8 ματς. Και μάλιστα κερδίζοντας μέσα σε μια δύσκολη έδρα και έχοντας πραγματοποιήσει μεγάλη ανατροπή! Είναι χαρακτηριστικό ότι πέντε λεπτά πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ο Ερυθρός Αστέρας είχε προβάδισμα με 63-55 και όλα έδειχναν ότι θα έφτανε στην τελική επικράτηση.

Όμως η Βιλερμπάν με ένα 10-2 έφερε το ματς στα ίσια με αποτέλεσμα να οδηγηθεί στην παράταση! Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Αστέρας είχε προβάδισμα με 72-71 στα 49'' αλλά ο Ζεκιρί με ένα καλάθι και με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Ο σέντερ της Βιλερμπάν ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους (8/10 δίποντα, 2/5 βολές) και 19 ριμπάουντ (!!) όπως επίσης και ο Ζαν Τσαρλς με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 τάπες.

Για τη σερβική ομάδα ο Μπάρον είχε 16 πόντους ενώ άλλους 15 πόντους πρόσθεσε ο Λορέντζο Μπράουν. Στα... ρηχά ο Τζέιμς Γκιστ με 2/10 σουτ.

Με τον Λορέντζο Μπράουν να αναλαμβάνει δράση ο Ερυθρός Αστέρας βρέθηκε να προηγείται με 12-6 στο πρώτο επτάλεπτο ωστόσο ο Ζαν-Τσαρλς με τη βοήθεια του Ζεκιρί έφεραν το ματς στα ίσια (14-14) με ένα 8-2 πριν από το τέλος του δεκαλέπτου (16-14). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι και το 13' όταν το σκορ ήταν 20-19 υπέρ των γηπεδούχων. Όμως με ένα επιμέρους 13-4 οι Σέρβοι πήραν προβάδισμα 10 πόντων (36-26 στο 18') με τον Λορέντζο Μπράουν να... συνεχίζει ακάθεκτος σε αυτό το διάστημα. Παρόλα αυτά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα και η Βιλερμπάν μπόρεσε να αντιδράσει και να «ψαλιδίσει» τον δείκτη του σκορ με ένα 6-0 έως το τέλος του ημιχρόνου (36-32).

Η διαφορά εκτοξεύθηκε εκ νέου στο +9 (41-32) για τον Ερυθρό Αστέρα, ωστόσο όχι μόνο δεν μπόρεσε να την αυξήσει έχοντας πάρει και το momentum του ματς, αλλά είδε την γαλλική ομάδα να ισοφαρίζει με ένα σερί 9-0 (41-41) αλλά οι Ντόμπριτς και Μπάρον έφεραν εκ νέου τον Ερυθρό Αστέρα στο +7 (54-47). Στο 35' η διαφορά είχε σταθεροποιηθεί στους 8 πόντους (63-55) και όλα έδειχναν ότι το ματς είχε τελειώσει. Φευ... Η ομάδα του Μίτροβιτς μπόρεσε και πάλι να ισοφαρίσει σε 65-65 ενώ ο Αστέρας έχασε την τελευταία επίθεση για τη νίκη και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία 49 δευτερόλεπτα. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε προβάδισμα με 72-71, ο Ζεκιρί έδωσε προβάδισμα στην Βιλερμπάν με 72-73 στα 27'' ενώ ο Λορέντζο Μπράουν υπέπεσε σε λάθος στα 7'' και ο Ζεκιρί ξανά με 1/2 βολές στα 3'' διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-32, 54-47, 65-65 (κ.α.), 72-74

Βαλένθια - Μπάγερν 82-56

Βαλένθια - Μπάγερν 82-56: Απόλυτο αφεντικό οι Ισπανοί

Η Βαλένθια ήταν καταιγιστική στο τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα με την Μπάγερν Μονάχου και επικράτησε των Βαυαρών με σκορ 82-56.

Οι Ίβηρες έκαναν επιμέρους σκορ 23-9 στην τελευταία περίοδο κι έφτασαν στη νίκη έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Μπάγερν και υποχρεώνοντας τους Βαυαρούς σε 21 λάθη.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σε όλες τις επιμέρους στατιστικές κατηγορίες και πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους στη regular season.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-29, 59-47, 82-56.