Το πάλεψε και με το παραπάνω ο ΠΑΟΚ στη Γαλλία!

33221111

Με τρία συνεχόμενα τρίποντα του Ντέιβιντ Χόλστον, στο τελευταίο δίλεπτο, η Ντιζόν νίκησε τον ΠΑΟΚ 81-76 στη Γαλλία και οδήγησε τον «Δικέφαλο» στο 0/4 στο φετινό BCL.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 7-2. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 11-12, αλλά η Ντιζόν απάντησε με ένα επιμέρους σκορ 8-4 και έκλεισε προηγούμενη το πρώτο δεκάλεπτο (19-16).

Όπως έκλεισε το πρώτο, έτσι άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Λοράν Λενεΐμ και εκτόξευσε τη διαφορά στους οκτώ (26-18) στο 14΄. Οι παίκτες του Κώστα Χαραλαμπίδη δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν και πήγαν στα αποδυτήρια στο -8 (41-33).

Η Ντιζόν συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι το 24΄ (52-42), ωστόσο ο Δικέφαλος πέτυχε 17 πόντους (!) σε διάστημα έξι λεπτών και πλησίασε στον πόντο στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (60-59). Το σερί συνεχίστηκε για τους «ασπρόμαυρους», που κατάφεραν να περάσουν για δεύτερη μόλις φορά μπροστά στο σκορ στο 32΄ (60-63), ενώ ανέβασαν και τη διαφορά στους πέντε (60-65) στο 34΄. Όμως οι βιαστικές επιθέσεις των παικτών του ΠΑΟΚ έδωσαν το δικαίωμα στην Ντιζόν να περάσει μπροστά με 70-69, αλλά με τρίποντο του Λούις ο Δικέφαλος ανέκτησε εκ νέου το προβάδισμα (73-74).

Η Ντιζόν απάντησε με τρίποντο του Χόλστον (76-74) και ο ΠΑΟΚ με καλάθι του Σαρικόπουλου, που έφερε το ματς στα ίσα (76-76), αλλά τη χαριστική βολή την έδωσε ο Χόλστον, ο οποίος με το τρίτο του συνεχόμενο τρίποντο χάρισε τη νίκη και το αήττητο της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 41-33, 60-59, 81-76