Πέρασε και από την Ανδόρα ο Προμηθέας!

bogris 0

Με τρομερή τελευταία περίοδο, ο Προμηθέας επικράτησε και μέσα στην Ισπανία κόντρα στην Ανδόρρα με 91-81 και πέτυχε την 4η νίκη του σε πέντε ματς στον 1ο όμιλο του Eurocup.

Ο Μπαμπ βομβάρδισε το καλάθι της Ανδόρρας με 24 πόντους και 7 στα 11 τρίποντα και ο Προμηθέας του Μάκη Γιατρά πήρε την 4η νίκη του σε πέντε ματς στον 1ο όμιλο του Eurocup. Άξιοι συμπαραστάτες του Μπαμπ, ο Φίλερ με 17 και ο Λίποβι με 15, με τους Πατρινούς να έχουν 16 στα 30 τρίποντα σε εκτός έδρας ματς. Θετικός ο Ρόμπινσον με συνεισφορά στην τελευταία περίοδο. Αυτή ήταν 3η εκτός έδρας νίκη του Προμηθέα σε ισάριθμα παιχνίδια.

Ο Προμηθέας βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 16/30 τρίποντα, έκανε μόλις τέσσερα λάθη και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στον Α' όμιλο του EuroCup με ρεκόρ 4-1, υπερτερώντας σε ενδεχόμενη ισοβαθμία με τη Βίρτους.

Οι παίκτες του Προμηθέα επέμειναν στο μακρινό σουτ και προηγήθηκαν 2-10 με τον Τσέις Φίλερ. Η Ανδόρα αντέδρασε άμεσα, έκανε σερί 9-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ντέγιαν Μούσλι (11-10, 5:35) κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 20-18. Οι Πατρινοί ανέκτησαν άμεσα το προβάδισμα ενώ τα δυο συνεχόμενα τρίποντα του Ολεκσάντρ Λίποβι έκαναν το 23-31 στο 13:31! Παρ' όλα αυτά, η Ανδόρα πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 43-39 χάρη στις πρωτοβουλίες των Μούσλι και Ντιανέ.

Ο Μάσενατ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για τους γηπεδούχους (50-39) όμως ο Προμηθέας δεν επέτρεψε στην Ανδόρα να ξεφύγει περισσότερο στο σκορ, μείωσε αρχικώς σε 62-60 με τον Φίλερ και προηγήθηκε με 64-65 στο 30'. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, έκαναν επιμέρους σκορ 17-26 στο τέταρτο δεκάλεπτο κι έφτασαν στη σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 43-39, 64-65, 81-91.