Ούτε η Λήμνος στάθηκε εμπόδιο στον φοβερό Προμηθέα!

2226061

Έπειτα από την υπερπροσπάθεια και τον θρίαμβο επί της Βίρτους Μπολόνια στο EuroCup, η ομάδα του Μάκη Γιατρά ξεπέρασε το εμπόδιο του Ήφαιστου σημειώνοντας την τέταρτη νίκη της σε πέντε αγώνες στην ΕΚΟ Basket League.

O Προμηθέας κατάφερε να… αποδράσει από τη Λήμνο, νικώντας 75-72 τον τοπικό Ήφαιστο, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Λίποβι, ενώ πολύ καλή εμφάνιση είχε ο Χολ, ο οποίος σημείωσε 13, ενώ είχε και 8 ασίστ. Στους διακριθέντες για τους φιλοξενούμενους και ο Αγραβάνης, ο οποίος προσέθεσε 11 πόντους.Ο Λιτλ με 14 πόντους καλύτερος για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου που με αυτή την ήττα έχει πλέον ρεκόρ 3-2.

Ο Προμηθέας Πατρών βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο «Νίκος Σαμαράς», εκεί όπου ο Ολεκσάντρ Λίποβι ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 5-14. Ο Λεωνίδας Κασελάκης κράτησε τους φιλοξενούμενους στο +9 (8-17, 5:33) ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 18-23 για την ομάδα του Μάκη Γιατρά. Ο Ήφαιστος Λήμνου πίεσε μειώνοντας σε 33-36 με τον Έβανς όμως ο Προμηθέας πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 35-40, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα στο σκορ.

Εν συνεχεία ο Αγραβάνης έκανε το 46-54 με 2/2 βολές και ο Τσαϊρέλης μείωσε σε 50-55, με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος στη Λήμνο. Ο Λεωνίδας Κασελάκης ανέβασε τη διαφορά στο +11 (57-68, 34:31),  ο Σμιθ έκανε το 65-70 στα 2:05 για το φινάλε ενώ ο Λιτλ μείωσε σε 72-74 με τρίποντο! Παρ' όλα αυτά, ο Προμηθέας άντεξε στην πίεση κι έφτασε στη νίκη με 72-75, ανεβαίνοντας στο 4-1 στην κατάταξη και ρίχνοντας τον Ήφαιστο στο 3-2.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-40, 50-55, 72-75