Στον Ιωνικό το θρίλερ με Λάρισα!

fggfgfgfgf

Σε ένα ματς-θρίλερ, ο Ιωνικός Νίκαιας βγήκε αλώβητος, αφού λύγισε τη Λάρισα (68-64) στο «Σοφία Μπεφόν» και πανηγύρισε την 3η συνεχόμενη νίκη του στην Basket League.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχος ο Μπαρτ Τζούνιορ, που σταμάτησε στους 21 πόντους με 7/7 δίποντα. Από… κοντά σε απόδοση οι Μαυροκεφαλίδης (14 πόντοι), Τζόουνς (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Από την άλλη, για την ομάδα του Φραγκιά, που προηγήθηκε μέχρι και με +9, διακρίθηκαν οι Μπερχανεμέσκελ (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Παπαντωνίου (11 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

Ο Ιωνικός προηγήθηκε 11-7 με το καλάθι του Μπαρτ, αλλά η Λάρισα απάντησε γρήγορα, παίρνοντας προβάδισμα με τον Παπαντωνίου (13-14) στο 7'. Στιτ και Κώττας κατάφεραν να βάλουν μπροστά τους γηπεδούχους με 18-16 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Καμιά ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Ρέινολντς να γράφει το 27-28 στο 17'. Ο Χαραλαμπόπουλος ισοφάρισε, ένα λεπτό πριν το τέλος για να έρθει ο Ρέινονλτς και με μια εύστοχη βολή να διαμορφώσει το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (31-32). Η ομάδα του Βετούλα είχε 2/15 τρίποντα, ενώ το σύνολο του Φραγκιά σούταρε με 2/12.

To τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στη Λάρισα. Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με 37-46 με το καλάθι του Μπερχανέμεσκελ. Ο Λόρενς έκανε το 42-50 στο 18', με τον Μαυροκεφαλίδη να διαμορφώνει το 44-50 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Ιωνικός μπήκε δυνατά στο 4ο δεκάλεπτο και μείωσε στον πόντο (51-52) με τον Μπαρτ. Ο Παπαντωνίου έγραψε το 57-59, 3 λεπτά πριν τη λήξη, αλλά ο Τζόουνς έδωσε προβάδισμα στον Ιωνικό, κάνοντας το 60-59 στο 38'. Ο Μπαρτ έκανε το 64-62, 47 δευτερόλεπτα για το τέλος, ενώ ο Τζόουνς με 1/2 βολές έκανε το 65-62 στα 25 δευτερόλεπτα. Ο Μπερχανεμεσκελ μείωσε σε 65-63, με τον Μπαρτ να τον μιμείται με 1/2 για το 66-63. Με το σκορ στο 66-64, ο Τζόουνς πήγε στις βολές, έκανε 2/2 και τελείωσε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 31-32, 44-50, 68-64