Έβαλε τα χέρια της και έβγαλε τα μάτια της η ΑΕΚ!

image 2

Άδοξη ήττα γνώρισε η ΑΕΚ από την Χάποελ στα Ιεροσόλυμα για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του BCL. Η «Ένωση» ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκε με διψήφια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και με οκτώ 6:45 πριν το τέλος, ωστόσο κατέρρευσε στο φινάλε.

Στοίχισε η αποχώρησε του Μάρκους Σλότερ με ενοχλήσεις στους «κιτρινόμαυρους», που έφτασαν να έχουν 16/26 τρίποντα (16/29 στο τέλος). Κορυφαίος ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ, στους 27 με 7/9 τρίποντα σταμάτησε ο Κιθ Λάνγκφορντ αλλά στο φινάλε είχε κακές επιλογές.

Η Χάποελ άρχισε με ένα 4-0 (1'), αλλά η ΑΕΚ πήρε... μπρος, βρίσκοντας σκορ με τους Γκίκα, Χρυσικόπουλο και Λάνγκφορντ (6-9, 3'). Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με τον Μπλατ να κάνει το 18-12 (6'). Σαντ-Ρος και Ματσιούλις έφτασαν στην ισοφάριση (20-20, 8'), με τον Κούπσας να μειώνει στη λήξη του δεκαλέπτου σε 25-26. Ο Κουβανός και ο Λάνγκφορντ έβαλαν την ΑΕΚ στο +7 (25-32, 11'), ωστόσο ήταν σχεδόν... αδύνατον να σταματήσουν οι «κιτρινόμαυροι» τους αντιπάλους τους στην άλλη μεριά του παρκέ. Ο Φελντέιν έκανε το 33-33 (14') από την περιφέρεια, η «Βασίλισσα» πήρε πάλι προβάδισμα (37-42, 16'), αλλά ήρθε ξανά η γρήγορη αντίδραση των Ισραηλινών, οι οποίοι μείωσαν στον πόντο στο ημίχρονο με το δύσκολο καλάθι του Μπράουν στη λήξη (46-47, 20') και μετά από λάθη των φιλοξενούμενων, αστοχία και αντιαθλητικό του Σλότερ.

Το κρεσέντο της ΑΕΚ παό τα 6.75μ συνεχίστηκε με τους Γκίκα - Λάνγκφορντ κι η διαφορά έφτασε στο +10 (50-60, 26'), αλλά σε εκείνο το σημείο ήρθε πάλι η... αδράνεια, με αποτέλεσμα η Χάποελ να κάνει σερί 11-0 και να φτάσει στο 61-60 (30'). Ο Λάνγκφορντ έδωσε... ανάσα, εκτελώντας δύο φορές (61-66, 32') και συνέχισε μαζί με τον Σαντ-Ρος (64-72, 34'). Μπράουν και Φελντέιν απείλησαν και πάλι (69-72, 35'), για να βάλει ο δεύτερος μαζί με τον Μπράιμο την Χάποελ μπροστά (80-76, 38'). Οι γηπεδούχοι επέκτειναν το σερί τους με ωραίες φάσεις, για να πανηγυρίσουν τελικά τη νίκη στην έδρα τους (85-78, 40').

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 46-47, 61-60, 85-78.