To Λαύριο «έσπασε» το αήττητο του Ήφαιστου!

rtrtrtrt

Με εκπληκτική απόδοση στο τέταρτο δεκάλεπτο, το Λαύριο επικράτησε 66-61 εντός έδρας του Ηφαίστου Λήμνου, αναγκάζοντάς τον στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Κουζέλογλου και Γουότσον οι οποίοι πέτυχαν αμφότεροι 13 πόντους, Έβανς και Γκίλμπερτ ξεχώρισαν από τον Ήφαιστο, που έπαθε επιθετική καθίζηση με μόλις 20 πόντους ενεργητικό στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ήφαιστος με τον Γκίλμπερτ να «πυροβολεί» συνεχώς πίσω από τα 6.75, προηγήθηκε 16-13 στο 7’. Ο Αμερικανός, βρήκε συμπαράσταση από τον Έβανς κα με 6/9 τρίποντα σε 11 λεπτά, η ομάδα της Λήμνου προηγήθηκε 28-17. Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι είχαν 7/20 σουτ, έκαναν λάθη τα οποία εκμεταλλεύονταν οι παίκτες του Μανωλόπουλου, όμως η άνοδος του Γουότσον, τους βοήθησε να κάνουν επί μέρους σκορ 9-3 και να μειώσουν σε 31-26 στο 13’. Η… αντεπίθεση του Λαυρίου όμως δεν είχε και συνέχεια, καθώς οι φιλοξενούμενοι, που στο μεταξύ έπαιζαν και καλύτερη άμυνα, βρήκαν σκορ και από τους Πελεκάνο-Σμιθ για το υπέρ τους 41-30 στο τέλος του ημιχρόνου.

Με τους Κουζέλογλου και Ολμαν να σκοράρουν, το Λαύριο μπήκε πιο δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με επί μέρους 9-1, μείωσε σε 42-39 στο 23’. Ο Ήφαιστος ήταν σε αυτό το διάστημα άστοχος και δεχόταν με ευκολία καλάθια μέσα στη ρακέτα του, όμως με εύστοχες προσπάθειες των Χάμοντς, Πελεκάνου και Τσαϊρέλη, κατάφερε να προηγηθεί ξανά με +8, 50-42, με δέκα λεπτά να απομένουν.

Το Λαύριο με έφεση στο επιθετικό ριμπάουντ, μπήκε με σερί 7-0 στο πρώτο δίλεπτο της τέταρτης περιόδου χάρη στους ΝτεΚόζι και Ότλοου, με αποτέλεσμα να μειώσει στον πόντο, 49-50. Ο Κουζέλογλου λίγο αργότερα έφερε το ματς στα ίσια 54-54 στο 35’, ενώ με τρίποντο του Γουότσον και δύο βολές του ΝτεΚόζι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με τρεις πόντους, 60-57. 2’.20’’ πριν το τέλος. Με δύο εύστοχες βολές του Σμιθ, ο Ήφαιστος μείωσε σε 63-61, με 1’16’’ για το φινάλε και με τον ίδιο τρόπο ο Κουζέλογλου, έκανε το 65-61, που έδωσε ουσιαστικό τέλος στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 30-41, 42-50, 66-61.

Λαύριο (Σερέλης): Μουράτος 3, Κουζέλογλου 13 (8 ριμπ.), ΝτεΚόζι 8, Όλμαν 8, Ντέιβις 5 (1), Μαστρογιαννόπουλος 5, Γερομίχαλος 4, Λεγκίκας 3, Τσούκου, Ότλοου 4 (1), Γουότσον 13 (3).
Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Χάμοντς 5 (1), Έβανς 13, Σμιθ 8, Μολντοβεάνου 1, Γκίμπερτ 10 (3), Μούρτος 5 (1), Χαριτόπουλος, Τσαϊρέλης 4, Πελεκάνος 10 (2), Λάιτλι 5 (1).