Super Λεντέι «πάτησε» τη Ρεάλ, δύσκολα η Μακάμπι τον Αστέρα!

ehgfxrtx0aegqde 1

Ο Ζακ ΛεΝτέι έκανε απίστευτο παιχνίδι και η Ζαλγκίρις πέτυχε τρομερή έκπληξη καθώς επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 86-73 στο Κάουνας, στην πρώτη νίκη της στη φετινή Euroleague αλλά και εντός έδρας επί της Ρεάλ έπειτα από τις 11 Απριλίου 2014.

Το πρώτο ημίχρονο μάλλον εμπεριείχε σε έντονο βαθμό το στοιχείο της έκπληξης, υπό την έννοια ότι, λίγο έλειψε η Ρεάλ Μαδρίτης να εκτροχιαστεί από τις ράγες της διεκδίκησης της νίκης. Η Ζαλγκίρις το ήθελε περισσότερο, κυρίως ο Χέιζ ο οποίος σημείωσε δέκα πόντους στα πρώτα 2:36 λεπτά! Έτσι οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με 10-2. Η Ρεάλ έβγαλε αντίδραση, δίχως να βρει ρυθμό και συνεργασίες στην επίθεση και μείωσε σε 18-15 (10’) με πρωταγωνιστές τους Ράντολφ, Λαπροβίτολα.

Ο ΛεΝτέι έκανε τη διαφορά για τη Ζαλγκίρις στη δεύτερη περίοδο και οι γηπεδούχοι πάτησαν εκ νέου σε διαφορά οκτώ πόντων (29-21) μετά τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών, έχοντας καλό επίπεδο συνεργασιών. Εκεί η Ρεάλ είδε τον Κάρολ να υψώνει ανάστημα, ομοίως και ο Γκάμπριελ Ντεκ και μείωσε σε 38-34 (20’). Το άλλο στοιχείο της έκπληξης ήταν τα μόλις 50 δευτερόλεπτα συμμετοχής του Καμπάσο ο οποίος υπέπεσε σ’ αυτό το διάστημα σε δύο φάουλ.

Ο Φαμπιάν Κοζέρ ήταν άποντος στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι δικοί του έξι πόντοι στο ξεκίνημα του δεύτερο έδωσαν το σύνθημα της αντεπίθεσης για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Το πρώτο (εύστοχο) μακρινό σουτ που βρήκε ο Καμπάσο έδωσε το προβάδισμα (47-48) μετά τα μισά της 3ης περιόδου. Το 4ο φάουλ του Λεκαβίτσιους ανάγκασε τον Γιασικεβίτσιους να ρίξει στη μάχη τον Άλεξ Πέρεθ και ο Μεξικάνος έδωσε στη Ζαλγκίρις αυτό που χρειαζόταν. Οι γηπεδούχοι είχαν αντίδραση, αλλά η Ρεάλ είχε το τελευταίο σουτ με τον Σέρχιο Γιουλ και προηγήθηκε με 57-60 στο τέλος της περιόδου.

Μια άμυνα κι ένα καλάθι του Καμπάσο έδωσαν στη Ρεάλ προβάδισμα πέντε πόντων (57-62, 31’). Ο ίδιος παίκτης αστόχησε (σε αιφνιδιασμό) σε λέι απ, εκεί άντλησε ψυχολογία η Ζαλγκίρις και με διαδοχικά καλάθια του Γιανκούνας ισορρόπησε το παιχνίδι (64-64, 34’). Ένα τρίποντο του εξαιρετικού ΛεΝτέι κι ένα καλάθι στο ανοιχτό γήπεδο έβαλαν τη Ζαλγκίρις σε θέση οδηγού (69-67) με την είσοδο στο τελευταίο πεντάλεπτο. Οι γηπεδούχοι είχαν την ψυχολογία του αγώνα, ξέφυγαν με έξι πόντους (75-69). Ένα τρίποντο του Ουλάνοβας έδωσε τη χαραριστική (80-73) 80’’ πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-34, 57-60, 86-73

Μακάμπι - Ερυθρός Αστέρας 84-69

Μακάμπι - Ερυθρός Αστέρας 84-69: Λαχτάρησε, αλλά νίκησε

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ λαχτάρησε, αλλά πήρε την πρώτη της νίκης στη φετινή Euroleague αφού έκαμψε στην παράταση την αντίσταση του Ερυθρού Αστέρα με 84-69. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται με 10 πόντους διαφορά 5' πριν τη λήξη, αλλά η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς αντέδρασε υποδειγματικά στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκε με ενέργεια και ενθουσιασμό στο ματς και με τη βοήθεια 12.000 οπαδών, βρέθηκε γρήγορα στο 17-2 (5'). Αφενός η εντυπωσιακή άμυνα κι αφετέρου οι άψογες συνεργασίες μεταξύ Ουόλτερς, Κάσπι και Μπλακ, πρωταγωνιστούσαν στο παρκέ.

Στην δεύτερη περίοδο ο ρυθμός έπεσε λίγο, αλλά ακόμη κι έτσι δεν κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά. Ο Περπέρογλου ήταν απελπιστικά μόνος, ωστόσο χάρη στους δικούς του 14 πόντους, η διαφορά πήγε στο +8 (37-29, 17').

Στο τρίτο δεκάλεπτο καμία εκ των δύο ομάδων δε μπορούσε να επιβληθεί. Κάσπι και Περπέρογλου συνέχισαν να έχουν επαφή με το αντίπαλο καλάθι κάτι το οποίο διατηρούσε τη διαφορά γύρω από τους 10 πόντους (52-41, 28').

Στην τελευταία περίοδο οι Σέρβοι έδειξαν διάθεση να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης και το κατάφεραν και με το παραπάνω. Οι παίκτες της Μακάμπι χαλάρωσαν στο 65-55 (35') και το... πλήρωσαν. Ο Ντόμπριτς με δικά του συνεχόμενα καλάθια ισοφάρισε σε 67-67. Οι δύο ομάδες είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στην κανονική διάρκεια, όμως τα τρίποντα των Μπαρόν και Ζούσμαν δε βρήκαν στόχο.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Ουίλμπεκιν βρήκε 5 συνεχόμενους πόντους κάτι οποίο επηρέασε εκ διαμέτρου αντίθετα την ψυχολογία των παικτών των δύο ομάδων κι έκρινε το αποτέλεσμα.

Ο Περπέρογλου τελείωσε με 18 πόντους (4/6δ., 3/6τρ., 1/1β.), 5 ριμπάουντ, μία ασίστ και 3 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 39-30, 55-47, 67-67, (παρ.) 84-69

Φενέρμπαχτσε - Μπασκόνια: 87-80

Φενέρμπαχτσε - Μπασκόνια: 87-80: «Μυθική» εμφάνιση από Ντε Κολό και πρώτη νίκη! (vid)

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Μπασκόνια με σκορ 87-80 κι έκανε... σεφτέ στις νίκες στην εφετινή EuroLeague χάρη στον εξωπραγματικό Νάντο Ντε Κολό που έκανε ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα!

Έπειτα από το αρχικό 0/2 στη regular season, ο Ντε Κολό το πήρε πάνω του, οδηγώντας την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στη νίκη επί της αξιόμαχης Μπασκόνια. Ο Γάλλος γκαρντ κουβάλησε τη Φενέρμπαχτσε, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 39 πόντους (6/7 βολές, 12/15 δίποντα, 3/6 τρίποντα), επίδοση που συνιστά career - high στη διοργάνωση!

Ο Τορνίκε Σενγκέλια ηγήθηκε επιθετικά της Μπασκόνια στα πρώτα λεπτά του αγώνα στην Ulker Sports Arena, σκοράροντας για το 8-13 στο 5:58 και φτάνοντας τους 8 πόντους με 4/4 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Ο Σαβόν Σιλντς κράτησε τους Βάσκους στο +5 (13-18, 7:50) ενώ ο Ντέρικ Ουίλιαμς ευστόχησε πίσω από τα 6μ75 για το 22-22 στο 10'. Εν συνεχεία ο Πιέρια Χένρι έκανε το 28-31 όμως η Φενέρμπαχτσε απάντησε με σερί 7-0 για το 35-31 (18:07) ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 39-36 για του γηπεδούχους έπειτα από το τρίποντο του εκπληκτικού Νάντο Ντε Κολό.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Γάλλος γκαρντ μέτρησε 22 πόντους με 2/2 βολές, 7/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 κερδισμένα και μόλις 1 λάθος σε 14:18 σε αυτό το διάστημα, συγκεντρώνοντας 24 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης!

Η Φενέρμπαχτσε ξέφυγε με +΄8 όταν ο Γιαν Βέσελι σκόραρε για το 57-49 στο 27:11, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 63-58 με το καλάθι του Τζίτζι Ντατόμε. Η Μπασκόνια πίεσε τη Φενέρ, ο Γκαρίνο έριξε τη διαφορά στον πόντο με 2/2 βολές (63-62, 30:40) όμως ο Ντε Κολό έγραψε το 75-68 στο 35:21, φτάνοντας τους 37 πόντους με 11/14 δίποντα! Ο Μπόμπι Ντίξον ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (85-74) κι εν τέλει η Φενέρ έφτασε στη νίκη με σκορ 87-80.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 39-36, 63-58, 87-80.

Μπάγερν Μονάχου - Βιλερμπάν 104-63

Μπάγερν Μονάχου - Βιλερμπάν 104-63: «Έσβησαν» τους Γάλλους οι Γερμανοί!

Η Μπάγερν Μονάχου «έκοψε» την φόρα της Βιλερμπάν και μετέτρεψε την αναμέτρηση σε... πάρτι, επικρατώντας με 104-63, για την 3η αγωνιστική της Euroleague. Τρομερό ποσοστό στα τρίποντα οι Γερμανοί (83.3%)!

Η ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς πήρε αυτοπεποίθηση μετά τις νίκες με  Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, αλλά στο Μόναχο μπήκε... φρένο.

Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς πήραν από την πρώτη στιγμή του αγώνα τον έλεγχο και δεν άφησαν ποτέ το πόδι από το γκάζι, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο +45 (98-53, 36') και σε μια πολύ άνετη νίκη.

Ο Νουά με 16 πόντους, ο Ντιό με 13 πόντους και ο Τζάκσον με 9 πόντους και 5 ασίστ προσπάθησαν να δώσουν βοήθειες στην Βιλερμπάν.

Η Μπάγερν έκανε ένα γρήγορο σερί στα πρώτα λεπτά (9-0, 2') κι έχοντας διαφορετικούς πρωταγωνιστές, έφτασε στο +17 (24-7, 8'), με τον Κόπονεν να κρατά την διαφορά στο δεκάλεπτο (30-13). Την... σκυτάλη πήραν Μονρό και Λούτσιτς (48-30, 17'), με τον Κόπονεν να «εκτελεί» από την περιφέρεια για το 57-35 του ημιχρόνου.

Ο Ζίπσερ με τρίποντο έφτασε στο +27 (77-50, 28') και στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου στο +31 (91-51, 30'). Η Μπάγερν δεν έλεγε να κατεβάσει ταχύτητα με τίποτα, με αποτέλεσμα να φτάσει και στο +45 (98-53, 36') και τελικώς στη νίκη (104-63, 40').

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 57-35, 91-51, 104-63.