Λάρισα για... φίλημα

larisa

Η Λάρισα πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στην ΕΚΟ Basket League καθώς επικράτησε του Άρημε 92-78. Σε τρικυμία στην άμυνα οι «κίτρινοι», κυρίαρχοι οι Θεσσαλοί σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού.

Οι άμυνες πήγαν περίπατο στο πρώτο δεκάλεπτο στη διάρκεια του οποίου ο Άρης είχε τον έλεγχο του ρυθμού, «χτύπησε» με διαδοχικά pick n’ roll με τελικό αποδέκτη τον Ντραγκίτσεβιτς είτε από μακρινή απόσταση με τον Γκετσεβίτσιους. Η Λάρισα βασίστηκε στη δημιουργία του Σκότι Ρέινολντς και την εκτέλεση του Νώντα Παπαντωνίου ο οποίος σημείωσε δέκα πόντους σ’ αυτό το διάστημα. Ο Άρης προηγήθηκε με 11-15 (6’) αλλά και με 21-24 στο τέλος της περιόδου όπου Ντραγκίτσεβιτς και Γκετσεβίτσιους είχαν από οκτώ πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο, η Λάρισα πήρε πολλά από τον Τερέλ Παρκς χάρη στη δημιουργία του Ρέινολντς. Ο Άρης προηγήθηκε με 21-27 στα πρώτα δευτερόλεπτα για να ακολουθήσει ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 16-5 για τους γηπεδούχους (37-32, 16:30). Ο Μπλέικ Χάμιλτον έβαλε και τη δική του σφραγίδα στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους (43-38, 18’), ομοίως όμως και οι Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους, Μίλαν Μιλόσεβιτς (σ. σ. σημείωσε 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο!), καθώς ηγήθηκαν στο 0-7 σερί του Άρη και στο +1 (44-45) στο ημίχρονο.

Ο Άρης άρχισε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε με 46-50 αλλά ο Σκότι Ρέινολντς έκανε τη διαφορά για τη Λάρισα η οποία αξιοποίησε τα διαδοχικά λάθη του Άρη στην επίθεση και με πόντους στο transition παιχνίδι προηγήθηκε με 57-50 (24’), αλλά και με 68-59, περίπου 2:30 πριν το φινάλε. Η άμυνα του Άρη ήταν επιεικώς τραγική, με σοβαρό πρόβλημα ομοιογένειας και στις επιστροφές. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 71-66.

Οι γηπεδούχοι πάτησαν σε διαφορά δέκα πόντων (76-66) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Εκεί έχασαν αρχικά τον Νώντα Παπαντωνίου ο οποίος πάτησε στο πόδι του Τάλτον κι έφυγε τραυματίας από το γήπεδο, αλλά επέστρεψε στο 37’. Ο Άρης μείωσε σε 76-71 (37’), σα να μην έφτανε όμως η… τρικυμία του στην άμυνα, έχασε και τη συνέπειά του στην επίθεση. Η Λάρισα ήταν πιο έξυπνη και μετά τη συμπλήρωση επτά λεπτών είχε πλεονέκτημα οκτώ πόντων (85-77) και φρόντισε να δώσει πανηγυρικό τόνο στα τελευταία δύο λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 44-45, 71-66, 92-78