Ματσάρα στην Πόλη, δύσκολα η Αρμάνι την Ζάλγκιρις

egnmhquw4aiiprg 1

Αν και η Άλμπα Βερολίνου έφτασε πολύ κοντά στη μεγάλη έκπληξη στο «Sinan Erdem Dome», ο Βασίλιε Μίτσιτς (23π., 13ασ.) ήταν εκείνος που πήρε την μπουκιά από το στόμα της, τόσο την κανονική διάρκεια (95-95) όσο και στην παράταση όπου η Εφές επικράτησε με 106-105. Εξαιρετικός και ο Λάρκιν (26π., 5/8τρ.)!

Κάτι παραπάνω από «χορταστικό» ήταν το παιχνίδι στην Πόλη όπου η Αναντολού Εφές χρειάστηκε την βοήθεια της παράτασης για να νικήσει την αξιόμαχη Άλμπα Βερολίνου με 105-106 και να... ανοίξει λογαριασμό στην φετινή EuroLeague.

O Βασίλιε Μίτσιτς ήταν «όλα τα λεφτά» για την ομάδα του Αταμάν έχοντας double double στο ματς με 23 πόντους (3/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5/6 βολές), 13 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 ασίστ. Εξαιρετικό ματς και από τον Σέιν Λάρκιν, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 26 πόντους (και εξαιρετική βοήθεια στην παράταση) έχοντας 3/7 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ και ισάριθμες τελικές πάσες.

Από την αξιόμαχη Άλμπα ο Ρόκας Γκεντράιτις είχε 21 πόντους , ενώ άλλοι πέντε παίκτες (!) ήταν διψήφιοι με τους Σίκμα (15π.) και Κάβανο (14π.) να ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν περισσότερο.

Όσον αφορά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ανοίξει την «ψαλίδα» της διαφοράς, αν και η Άλμπα είχε προηγηθεί με 16-23 στο 7'. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να πάρουν προβάδισμα στο δεκάλεπτο (27-25) χάρη σε ένα επιμέρους 11-2 σε τρία λεπτά. Έκτοτε το ματς πήγαινε πόντο-πόντο (43-40 το ημίχρονο) στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα (57-57 στο 25', 69-69 στο 29'). Η Άλμπα προσπάθησε να κάνει την έκπληξη με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 77-83 και 80-86 πέντε λεπτά πριν από τη λήξη.

Μάλιστα στο τέλος της κανονικής περιόδου, Εφές και Άλμπα είχαν από μία ευκαιρία για τη νίκη με το σκορ στο 95-95. Πρώτα οι Γερμανοί αστόχησαν ύστερα από τζαμπ σουτ του Σίκμα, ενώ η Εφές είχε την τελευταία επίθεση του ματς, αλλά το drive του Σέιν Λάρκιν δεν βρήκε στόχο. Στο έξτρα πεντάλεπτο η Εφές είχε περισσότερο καθαρό μυαλό και βρήκε τις λύσεις για να φτάσει -έστω και δύσκολα- στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 43-40, 69-72, 95-95 (κ.α.), 106-105 (παρ.)

Αρμάνι - Ζάλγκιρις 85-81

Αρμάνι - Ζάλγκιρις 85-81: Απέφυγε το… κάζο

Η Αρμάνι Μιλάνο σημείωσε την πρώτη νίκη της στην Euroleague καθώς επικράτησε της Ζαλγίρις Κάουνας με 85-81 έστω κι αν αγκομάχησε στο τέλος και χρειάστηκε να βάλει όλες τις κρίσιμες βολές.

Απόντων των Μακ, Νέντοβιτς και με σαφέστατο πρόβλημα στην περιφέρεια για την Αρμάνι, θεωρητικά η Ζαλγκίρις Κάουνας είχε μια σπουδαία ευκαιρία. Κι όμως, στο πρώτο δεκάλεπτο έδωσε κάκιστη παράσταση και τελείωσε την περίοδο με 3/15 σουτ και πέντε λάθη. Αντιθέτως, η ιταλική ομάδα τα έκανε όλα υπέροχα. 4/4 τρίποντα, σκληρή άμυνα, δημιουργία και εκτέλεση με πρωταγωνιστές τους Μπρουκς, Σκόλα και μετά το 8-0 έπειτα από περίπου τρία λεπτά, πάτησε και σε διαφορά 11 πόντων (15-4) με την είσοδο της περιόδου στα τελευταία τρία λεπτά. Αυτή ολοκληρώθηκε μ’ ένα μακρινό σουτ του Μπρουκς και με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (23-7).

Η Αρμάνι υποψιάστηκε αλλά δεν προνόησε την αντίδραση της Ζαλγκίρις στη δεύτερη περίοδο. Ο Λεκαβίτσιους εξελίχθηκε σε ηγετική φυσιογνωμία με διαδοχικά κλεψίματα αλλά και πόντους, είχε τη στήριξη και του Μιλάκνις και οι Λιθουανοί επέστρεψαν (27-23, 14’). Εκεί μίλησε η προσωπικότητα του Σέρχι Ροντρίγκεθ καθώς οι δικοί του οκτώ πόντοι ξεμπλόκαραν την Αρμάνι η οποία ανέκτησε διψήφια διαφορά (37-26) περίπου τρία λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Ωστόσο, δεν έχτισε πάνω σ’ αυτή και πήγε στα αποδυτήρια με +7 (43-36).

Η Αρμάνι πάτησε και πάλι σε διψήφια διαφορά (53-41, 23’) στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου αλλά με επιθετική πολυφωνία και καλύτερη άμυνα, η Ζαλγκίρις επέστρεψε (55-50, 25’). Η Αρμάνι δεν είχε συνεργασίες, ούτε transition παιχνίδι, ενώ όσο κυλούσαν τα λεπτά, φαίνονταν και οι απουσίες της. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 64-59 καθώς ο Ουόκαπ έδωσε λύσεις στη λιθουανική ομάδα.

Η Αρμάνι ήταν αποτελεσματική στην επίθεση στις αρχές της τελευταίας περιόδου, προηγήθηκε με +10 (73-63, 33’), αλλά ο Ουόκαπ συνέχισε να προκαλεί προβλήματα στην ιταλική άμυνα και κράτησε τη Ζαλγκίρις πετυχαίνοντας καλάθια με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (75-70, 35).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν αυτή την εύθραυστη διαφορά (79-74) με την είσοδο του αγώνα στα τελευταία δύο λεπτά. Ένα καλάθι του Μπιλίνγκα έδειξε να «τελειώνει» το παιχνίδι αλλά η Ζαλγκίρις βρήκε δύο μεγάλα καλάθια από τον Γκριγκόνις (81-79, 25’ πριν το τέλος). Το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των βολών. Δύο βολές του Μίτσοφ κι ένα ακόμη καλάθι από τον Γκριγκόνις διατήρησαν τη διαφορά στο καλάθι (83-81, 14’’ πριν το τέλος). Εκεί η Αρμάνι φλέρταρε με το λάθος, ο Γιασικεβίτσιους διαμαρτυρήθηκε έντονα για τον μη καταλογισμό βημάτων και τελικώς δια χειρός Σέρχι η Αρμάνι συνέχισε να βολεύεται στο μαξιλαράκι των τεσσάρων πόντων (85-81) και κέρδισε το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 43-36, 64-59, 85-81

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα):  Ντέλα Βάλε 4, Μίτσοφ 13 (1), Μπιλίγκα 4, Μορασκίνι, Ρολ 6 (5 ριμπάουντ), Σέρχιο 17 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ), Ταρτσέφσκι 8 (6 ριμπάουντ), Τσιντσαρίνι, Γουάιτ 8, Μπρουκς 14 (2), Σκόλα 11 (1).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 19 (7/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Πέρεζ, Λεκαβίτσιους 11 (1), Χέις 5 (1), Γιανκούνας 6 (6/6 βολές), Μιλάκνις 8, Γκέμπεν 2, ΛεΝτέι 5 (1/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/3 βολές), Λαντέιλ 10 (1), Γκριγκόνις 13 (1), Ουλανόβας 2.'

Χίμκι - Μπασκόνια 79-76

Χίμκι - Μπασκόνια 79-76: Συνεχίζουν αήττητοι οι Ρώσοι (vid)

Η Χίμκι έκανε το 2/2 στην EuroLeague, επικρατώντας της Μπασκόνια με 79-76 έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.  Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις φτιάχνει σερί στη regular season, ξεπερνώντας το εμπόδιο της Μπασκόνια με πρώτο σκόρερ τον Αλεξέι Σβεντ.

Η Χίμκι βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα της και προηγήθηκε νωρίς - νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Γιάνις Τίμα σκόραρε για το 13-3 στο 3:53. Ο Λετονός περιφερειακός ήταν σημείο αναφοράς στο παιχνίδι των γηπεδούχων στο πρώτο δεκάλεπτο, κάνοντας το 27-17 στο 10' και φτάνοντας τους 12 πόντους με 4/4 βολές, 1/2 δίποντα και 2/3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα.

Ο Ζάιτσεφ ανέβασε τη διαφορά στο +16, διαμορφώνοντας το 39-23 στο 15:55 με 2/2 βολές όμως η Μπασκόνια απάντησε άμεσα με σερί 10-0, μείωσε αρχικώς σε 39-33 με τον Τορνίκε Σενγκέλια ενώ ο Πιέρια Χένρι έκανε το 43-41 στις αρχές της τρίτης περιόδου!

Η Χίμκι άντεξε στην πίεση, βρήκε λύσεις στην επίθεση με το μακρινό σουτ και προηγήθηκε με 60-51 με τον Αλεξέι Σβεντ, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 62-55. Η Μπασκόνια έκανε την τελευταία προσπάθεια να αντιδράσει μειώνοντας σε 73-67 με τις βολές του Γκαρίνο όμως οι Ρώσοι έφτασαν στη νίκη με 79-76.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 43-39, 62-55, 79-76.

Ζενίτ - Μπαρτσελόνα 63-87

Ζενίτ - Μπαρτσελόνα 63-87 : Οι φοβεροί Καταλανοί... τρομάζουν κόσμο! (vid)

Η Μπαρτσελόνα δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 2/2 στη Εuroleague, αφού πέρασε σαν σίφουνας (63-87), με φοβερό 4ο δεκάλεπτο, από την έδρα της Ζενίτ. Κορυφαίος ο Κούριτς με 24 πόντους  Για την ομάδα του Πέσιτς μεγάλο ματς έκαναν οι Κούριτς (24 πόντοι με 4/4 τρίποντα) και Μίροτιτς με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ. Στον αντίποδα πρώτος σκόρερ ήταν ο Βορόνοφ με 10.

Στο ξεκίνημα καμιά από τις 2 ομάδες δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά. Ο Βορόνοφ έκανε το 16-12 για τη Ζενίτ στο 6', αλλά με 5 αναπάντητους πόντους η Μπαρτσελόνα πέρασε μπροστά με τις βολές του Μίροτιτς. Οι Ρώσοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +1 (20-19) με τον Χόλινς Η Μπαρτσελόνα βελτιώθηκε και στις 2 μεριές του παρκέ στο 2ο δεκάλεπτο, με τους Αμπρίνες και Μπολμάρο να γράφουν το 23-29. Το τρίποντο του Τρούσκιν έριξε τη διαφορά στους 2 (30-32), αλλά με 7 σερί πόντους του Κούριτς οι Καταλανοί έφυγαν για 6 (30-36) στο 16'. Η Ζενίτ συνέχισε να βρίσκει απαντήσεις και με την τρίποντη βόμβα του Τρούσκιν σημείωσε το 37-39. Ο Ντιλέινι διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (40-43). Οι Ρώσοι είχαν 7/14 τρίποντα και οι Καταλανοί μέτρησαν 5/9.O Aμπρομάιτις μείωσε σε 47-48 στα μέσα της 3ης περιόδου, με τον Κούριτς να απαντά και να φτάνει στους 12 πόντους. Ο Αμπρομάιτις έγραψε το 56-59 με 2 βολές στο τέλος του δεκαλέπτου.Ο Κούριτς συνέχισε να πληγώνει τους Ρώσους, κάνοντας το 59-66 στο 34'. Η Μπαρτσελόνα άνοιξε το γκάζι με τον Μίροτιτς να της δίνει διαφορά 11 πόντων (59-70). Με 5 σερί πόντους ο Μίροτιτς έκανε το 61-77 στο 37' και η Ζενίτ δεν γινόταν να επιστρέψει.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 40-43, 56-59, 63-87