Με σόου Λάνγκφορντ και Ρέι η πρώτη νίκη της ΑΕΚ

4916273

Έχοντας διαφορετικούς πρωταγωνιστές, η ΑΕΚ (1-1) πανηγύρισε την πρώτη, άνετη νίκη της στην ΕΚΟ Basket League, καθώς επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου (1-1) με 93-69, για την 2η αγωνιστική.

Από την μία οι Λάνγκφορντ - Ρέι, από την άλλη οι Μαυροειδής - Γιάνκοβιτς και τέλος τα σουτ του Γιαννόπουλου.

Μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στην πρεμιέρα, η ΑΕΚ έδειξε μια σοβαρή εικόνα κόντρα στον Κολοσσό, κι έχοντας για πρωταγωνιστές του προαναφερθέντες, έφτασε στην πρώτη της νίκη στην ΕΚΟ Basket League.

Οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν στροφές από την δεύτερη περίοδο, δεν άφησαν το... πόδι από το γκάζι και κράτησαν την μέγιστη τιμή της διαφοράς μέχρι το τέλος.

Η ΚΑΕ τίμησε την μνήμη του Νίκου Μήλα, πριν την αναμέτρηση, με τον Ντράγκαν Σάκοτα να δίνει μια ανθοδέσμη στην σύζυγο του αποθανόντος, Άννα Μήλα.

Για τον Κολοσσό, ο Κρόμα είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Μπρέιζελτον 11 πόντους.

Ο Κολοσσός απείλησε από την περιφέρεια στην αρχή του ματς, όμως, η ΑΕΚ βρήκε εύκολους πόντους από τα χέρια του Λάνγκφορντ, αλλά και από τις ωραίες συνεργασίες του Γκίκα με τον Γιάνκοβιτς, κι έπαιξε καλή άμυνα, για το 12-5 (7'). Ο Ρέι, με 2/2 βολές, έκανε το 20-14 στο δεκάλεπτο, με τον Ντάνιελς να «φορτώνεται» με το τρίτο του φάουλ. Ο Παύλος βοήθησε τον Κολοσσό με τα σουτ του (23-20, 12'), αλλά Μαυροειδής και Λάνγκφορντ ανέλαβαν δράση κι έβαλαν την ΑΕΚ στο +16 στο ημίχρονο (45-29, 20').

Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο +21 (52-31, 23'), αλλά ο Μπρέιζελτον με σερί πόντους μείωσε για τους φιλοξενούμενους (52-39, 25'). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πάντως δεν αντιμετώπισε δυσκολία, συνέχιζε να σκοράρει και διατήρησε την διαφορά στο 30' (71-51). Ο Ρέι «εκτέλεσε» για το +24 (75-51, 31'), ο Ματσιούλις το διατήρησε (83-59, 35') και η ΑΕΚ πανηγύρισε μια άνετη νίκη (93-69).

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 45-29, 71-51, 93-69.