Ντέρμπι μόνο στα... χαρτιά!

2210055 1

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, χωρίς να... εντυπωσιάσει, μετέτρεψε το ντέρμπι με την ΑΕΚ σε παράσταση για έναν ρόλο (89-68) και με κορυφαίο τον Ντεσόν Τόμας (26π.) έκανε μια καλή πρόβα τζενεράλε ενόψει της πρεμιέρας στην EuroLeague κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.

Μπορεί η ΑΕΚ να μοιάζει να είναι η βασική αντίπαλος του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στη φετινή Basket League, αλλά στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος οι «πράσινοι» φρόντισαν να επιβεβαιώσουν την ανωτερότητά τους και να ξεκαθαρίσουν ότι η απόσταση είναι ακόμα... μεγάλη. Πολλώ δε μάλλον από τη στιγμή που δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Ουσιαστικά οι νταμπλούχοι Ελλάδας έπαιξαν όσο... χρειάστηκε προκειμένου να φτάσουν σε μια εύκολη επικράτηση χωρίς να αντιμετωπίσουν το παραμικρό πρόβλημα από το 5' έως και τη λήξη του ματς. Σε αυτό το οφείλουν σε μεγάλο βαθμό στον Ντεσόν Τόμας, ο οποίος πραγματοποίησε το πιο παραγωγικό παιχνίδι του με το «τριφύλλι» στο στήθος, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε λιγότερο από 23 λεπτά! Οι 26 πόντοι που πέτυχε (6/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/5 βολές) αποτελούν και την καλύτερη επίδοσή του στον Παναθηναϊκό, τόσο όσον αφορά ματς του πρωταθλήματος (σ.σ. είχε 21π. πέρυσι στα playoffs με το Περιστέρι) όσο και την EuroLeague (σ.σ. είχε 25π. πέρυσι με την Χίμκι στο ΟΑΚΑ).

Με τον Αμερικανό σε εξαιρετικό απόγευμα οι «πράσινοι» έφταναν τον δείκτη του σκορ σταθερά πάνω από τους 20 πόντους στην τελευταία περίοδο έχοντας υψηλά ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς. Ο Τζέικομπ Ουάιλι ήταν αρκετά θετικός στο ματς (10π., 7ριμπ.) ενώ ο Τζίμερ Φριντέτ δεν χρειάστηκε καν να... φορτσάρει και πέτυχε εντελώς «σβηστός» 13 πόντους με 3/5 τρίποντα. Από την ΑΕΚ ο Ρέι ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους ωστόσο τους σημείωσε όταν το ματς είχε -ουσιαστικά- κριθεί.

Το ματς

Δεν είχε μεγάλη διαφορά το ξεκίνημα του αγώνα με τα τελευταία φιλικά του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ. Απλούστατα η ΑΕΚ είχε «διαβάσει» καλά την αδυναμία των «πρασίνων» κοντά στο καλάθι και προσπάθησε να την «χτυπήσει» από το πρώτο, κιόλας, λεπτό. Ο Δημήτρης Κακλαμανάκης αποτέλεσε τον παίκτη-έκπληξη για τον Ηλία Παπαθεοδώρου αφού έκανε... ό,το ήθελε στην «πράσινη» ρακέτα καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Μέχρι το 6' ματς ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο (15-15) αφού ο μεν Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και η δε ΑΕΚ έκανε καλή δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Σαντ-Ρος αποτελούσε τον... κακό μπελά του Φριντέτ, τον οποίο και κυνηγούσε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ.

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι βρήκαν συνεργασίες στην άμυνα και με ένα 8-0 βρέθηκαν στο 23-15 λίγο πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (23-17). Η αντεπίθεση του «τριφυλλιού» συνεχίστηκει και μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου με την διαφορά να φτάνει και στο +12 (29-17) ύστερα από δύο συνεχόμενα τρίποντα των Μήτογλου και Ράις. Ο Ουάιλι προσπάθησε να ισορροπήσει λίγο την άμυνα της ομάδας του αλλά και πάλι η ΑΕΚ μπόρεσε να μειώσει σε 35-30 στο 26'. Σε εκείνο το σημείο είχε έρθει η ώρα του... Ντεσόν Τόμας, ο οποίος με επτά σερί πόντους (και 14 στο σύνολο στο α' μέρος) και δύο ακόμα τρίποντα των Ράις και Φριντέτ, βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να φτάσει στο 48-32 λίγο πριν από το ημίχρονο (48-34).

Στο πρώτο μισό του αγώνα οι «πράσινοι» είχαν 50% στα τρίποντα με 7/14, 56% στα δίποντα με 9/16 αλλά ήταν χαμηλό το ποσοστό στις βολές (9/14, 64%). Στα ριμπάουντ επικρατούσε ισορροπία (22-19) αλλά η μεγάλη διαφορά ήταν στην δημιουργία. Ο Παναθηναϊκός είχε μοιράσει 10 ασίστ περισσότερες (16-6) με τον Νικ Καλάθη να έχει τις 5 από αυτές. Από την ΑΕΚ καλύτερος στο πρώτο μισό του ματς ήταν ο Κακλαμανάκης με 11 πόντους (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ!) ενώ από τον Παναθηναϊκό (που είχαν σκοράρει οι 10 από τις 11 που είχαν αγωνιστεί) ο Τόμας είχε 14 πόντους με 4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 3/3 βολές.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα ούτε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Μπορεί στο πρώτο δίλεπτο (20' – 22') η ΑΕΚ να μείωσε σε 48-39 έχοντας πραγματοποιήσει συνολικά ένα σερί 7-0 (από το 48-32 του 19') αλλά από εκεί και πέρα το ματς εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο. Με τον Ντεσόν Τόμας να ήταν... ασταμάτητος και να σκόραρε με όποιον τρόπο ήθελε, η διαφορά έφτασε στους 19 πόντους (66-47 στο 29') πριν από το 30' (67-49). Στη συνέχεια το μόνο που γινόταν ήταν το σκορ να παίρνει μεγάλες διαστάσεις με αποτέλεσμα να φτάσει και στο +26 (77-51) για λογαριασμό του Παναθηναϊκού στα μέσα της τελευταίας περιόδου όπως και στο +28 (83-55 στο 37').

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-34, 67-49, 89-68