Ε' Όμιλος: Καρδιοχτύπησαν οι ΗΠΑ με Τουρκία, στο... κόλπο η Τσεχία

image 3 1

Η Τουρκία είχε τη νίκη στα χέρια της, αλλά με 0/4 βολές χάρισαν τη νίκη στις ΗΠΑ με 93-92 στην παράταση.

Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση οι ΗΠΑ νίκησαν την Τουρκία με 93-92 χάρισε δύο βολές του Μίντλετον. Οι Τούρκοι «αυτοκτόνησαν» αφού 7'' πριν την παράταση ήταν μπροστά σε σκορ και ακολούθησαν 0/4 βολές.

Οι ΗΠΑ στο πρώτο πεντάλεπτο του παιχνιδιού τα πήγαν εξαιρετικά στην άμυνά τους, ωστόσο η άνοδος του Ιλιασόβα «έκοψε» για τα καλά τη διαφορά (23-21, 9').

Η άμυνα ζώνης του Σαρίτσα πρόσφερε αρκετά ελεύθερα σοτ τριών πόντων με αποτέλεσμα η Team USA να βρεθεί στο +15 (41-26). Σε εκείνο το σημείο όμως οι Αμερικανοί χαλάρωσαν και φυσικά οι Τούρκοι το εκμεταλλεύτηκαν. Ο Ουίλμπεκιν με τρίποντο και φάουλ έκανε το 41-38 (18').

Ο Οσμάν ήταν άπιαστος στην τρίτη περίοδο, σκόραρε συνέχεια κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα το 53-52 (26').

Οι παίκτες του Πόποβιτς δεν μπορούσαν να ξεφύγουν με κανέναν τρόπο αφού επιδίδονταν κυρίως σε σουτ τριών πόντων και δεν άλλαζαν περισσότερες από 2-3 πάσες. Η Τουρκία μάλιστα ισοφάρισε το σκορ σε 71-71 με lay up του Μαχμούτογλου κι ένα πεντάλεπτο να μένει στο χρονόμετρο. Η Τουρκία έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί την ώρα που ο Μίτσελ με τρίποντο έκανε το 77-74 (38'), όμως ο Ιλιασόβα με δύο καλάθια έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 79-81 (12'' πριν τη λήξη).

Ο Τέιτουμ κέρδισε 3 βολές 0.1 του δευτερολέπτου, ευστόχησε στις δύο εξ αυτών και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο Οσμάν και Μαχμούτογλου βρήκαν τρίποντα και προηγήθηκαν με 84-89 (43'). Ο Ουόκερ απάντησε άμεσα με 5 δικούς τους πόντους, ενώ τον μιμήθηκε και ο Τέιτουμ (91-89, 44΄).

Ο Οσμάν με καλάθι και φάουλ έβαλε ξανά τους Τούρκους μπροστά στο σκορ (91-92, 50'' για τη λήξη). Μίτσελ και Ουίλμπεκιν έκαναν από ένα λάθος και έτσι στα τελευταία 13 δευτερόλεπτα οι ΗΠΑ είχαν μία ακόμη ευκαιρία. Ο Μπαλμπάι έκλεψε τη μπάλα από τον Τέρνερ και στη συνέχεια ακολούθησαν βολές. Ο Μπαλμπάι είχε 0/2, ο Οσμάν 0/2 και ο Μίντλετον με 2/2 χάρισε τη νίκη στις ΗΠΑ.

Σε νεκρό χρόνο το σουτ του Ιλιασόβα ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 47-42, 65-61, 81-81 (παρ.) 93-92

Ιαπωνία - Τσεχία 76-89

Ιαπωνία - Τσεχία 76-89: Κέρδισαν και ελπίζουν οι Τσέχοι (vid)

Η Τσεχία διατηρήθηκε στο παιχνίδι της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου καθώς επικράτησε (76-89) της Ιαπωνίας χάρη στην ευστοχία της στο μακρινό σουτ αλλά και στα πολλά επιθετικά ριμπάουντ.

Ουσιαστικά η διοργάνωση έχει «τελειώσει» για τους Ιάπωνες μετά τις δύο ήττες που γνώρισαν, αντιθέτως η Τσεχία διατηρεί ελπίδες αλλά θα πρέπει να κερδίσει στην τελευταία αγωνιστική την Τουρκία.

Η Τσεχία είχε τον απόλυτο έλεγχο κάτω από τα καλάθια αλλά και τη δυνατότητα επιπλέον επιθέσεων μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντ, προηγήθηκε με 4-9 έπειτα από τη συμπλήρωση πέντε λεπτών, αλλά ήταν ευάλωτη στην άμυνα. Οι Ιάπωνες βρήκαν λύσεις από τους Ουατανάμπε, Χατσιμούρα και στο τέλος της περιόδου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (18-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, στην εξίσωση του παιχνιδιού μπήκε το μακρινό σουτ. Οι Τσέχοι είχαν 5/7 τρίποντα, επί τούτου φρόντισε ο Μπλέικ Σιλμπ με 4/4 και ο Μπόχατσικ. Η διαφορά έφτασε στο +8 (25-33, 15’), αλλά στις συνθήκες νίκης που προσπάθησαν να επιβάλουν οι Τσέχοι, ο Νικ Φαζέκας απάντησε με οκτώ διαδοχικούς πόντους. Έτσι οι Ιάπωνες κρατήθηκαν στο παιχνίδι και μείωσαν στο τέλος του ημιχρόνου (40-45)

Όπως στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο, Σιλμπς και Μπόχατσικ δημιούργησαν συνθήκες για τους Τσέχους οι οποίοι προηγήθηκαν με +13 (47-60, 26’) «χτυπώντας» την άμυνα ζώνης των Ιαπώνων. Οι Τσέχοι έβγαλαν συνεργασίες αλλά αστόχησαν σε τουλάχιστον τέσσερα λέι απ, αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι Ιάπωνες και μείωσαν σε 55-64 στο τέλος της περιόδου.

Με ένα 5-0 σερί στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, η κατάσταση απλοποιήθηκε για τους Τσέχους (55-69, 32’) καθώς οι Ιάπωνες δεν είχαν τρόπους αντίδρασης. Γενικώς στο παιχνίδι βασίστηκαν περισσότερο στην αποτελεσματικότητα των Χατσιμπούρα, Φαζέκας κάτω από το καλάθι και δεν είχαν εκτέλεση από μακρινή απόσταση. Έτσι η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (66-80, 36’) και δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-45, 55-64, 76-89.