Με την ψυχή στο στόμα η Βραζιλία!

454

Σε ένα χορταστικό ματς μέχρι τέλους, η Βραζιλία κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να νικήσει με 102-94 την Νέα Ζηλανδία, στον όμιλο της Ελλάδας.

Το ματς της Νέας Ζηλανδίας με την Βραζιλία τα είχε όλα, αλλά στο τέλος η «σελεσάο» ήταν αυτή που χαμογέλασε, καθώς επικράτησε με 104-92 κι έκανε την πρώτη της νίκη, στον όμιλο της Ελλάδας στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Στο πρώτο μέρος ο αγώνας παιζόταν επί... ίσοις όροις, αλλά οι Βραζιλιάνοι έφτασαν σε διψήφια διαφορά, εκτελώντας από το τρίποντο. Οι αξιόμαχοι Νεοζηλανδοί δεν εγκατέλειψαν κι επέστρεψαν στα τελευταία δύο λεπτά, αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφτασαν στο καλό αποτέλεσμα μέσα από τις βολές.

Πριν την έναρξη του αγώνα, το «Χάκα» κέρδισε ξανά όλα τα βλέμματα, ενώ πέντε παίκτες από τη Νέα Ζηλανδία έφτασαν σε διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ουέμπστερ με 19 πόντους κι ακολούθησαν οι Φοτού με 18 και Ίλι με 16. Ο Τάι Ουέμπστερ πρόσθεσε 12 και ο Λόι έκανε double double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η Βραζιλία πήρε προβάδισμα αρχικά στο ματς, βρίσκοντας στόχο από τα 6.75 (3-6, 2') και συνέχιζε σε καλό ρυθμό. Ωστόσο, η Νέα Ζηλανδία βρήκε λύσεις, πήρε ριμπάουντ και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο ματς στο 8' (18-16) κι έμεινε κοντά στο δεκάλεπτο (20-21). Κι εκεί που οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν 1/8 τρίποντα, βρήκαν απαντήσεις και έφτασαν στα 10/24 στο ημίχρονο, με την «σελεσάο» να μένει στα 6/16. Οι παίκτες του Ενάρε πήραν μικρή διαφορά (34-29, 14'), αλλά η Βραζιλία συνέχιζε να παλεύει και να βρίσκει λύσεις στη ρακέτα. Ο ρυθμός ήταν γρήγορος και το σκορ στο ημίχρονο έγραψε 50-50 (20').

Η Νέα Ζηλανδία έφτασε μέχρι και το +6 (56-50, 24'), με την Βραζιλία να παθαίνει ένα μικρό... black out. Όμως, οι παίκτες του Άτσο Πέτροβιτς άρχισαν να εκτελούν από τα 6.75μ κι έκαναν επιμέρους 2-16, για να περάσουν και πάλι μπροστά (58-66, 27'). Η διαφορά έφτασε σε διψήφια τιμή για πρώτη φορά στο 28' (60-71) με το τρίποντο του Λουζ, για να πάει στο +16 στο 30' (62-78). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι κρατούσαν το +16 (67-83, 32'), αλλά η Νέα Ζηλανδία αντέδρασε και μείωσε για το 85-93 (38'). Η Βραζιλία έφτασε στη νίκη (94-102) μέσα από τις βολές, αφού ο Ίλι τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή και ο Λόι έκανε αντιαθλητικό στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 50-50, 62-78, 94-102.