Κανένα πρόβλημα η οικοδέσποινα Κίνα απέναντι στην Ακτή!

image 1 27

Η Κίνα νίκησε στην πρεμιέρα την Ακτή Ελεφαντοστού με 55-70 παίζοντας καλό μπάσκετ μόνο στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Κίνα ξεκίνησε νικηφόρα την προσπάθειά της στο Παγκόσμιο Κύπελλο αφού επικράτησε της Ακτής Ελεφαντοστού με 55-70. Στο πρώτο ημίχρονο οι ομάδες ήταν εμφανώς επηρεασμένες από την πρεμιέρα και το άγχος που αυτή κρύβει. Θα περίμενε κανείς από την οικοδέσποινα Κίνα να μπει φουριόζα στην αναμέτρηση, αλλά κυριευμένη από το άγχος είχε τραγικά στατιστικά έχοντας 12/28 σουτ και 6 λάθη.Με το σκορ ισόπαλο στους 29 πόντους οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήριά τους.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Γι Γιανλιάν επιβεβαίωσε πως είναι ο ηγέτης αυτής της ομάδας και με συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα 7 πόντων (29-36, 22'). Οι Αφρικανοί πάντως δεν το έβαλαν κάτω και πολύ γρήγορα με δύο τρίποντα μείωσαν στον πόντο (37-38, 25'). Ο Αϊλούν Γκούο πήρε ρόλο συμπρωταγωνιστή για τους διοργανωτές και χάρη σε αυτόν η Κίνα έβαλε τις βάσεις για τη νίκη (39-49, 29').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Κίνα συνέχισε την καλή άμυνα η οποία αρκετές φορές τις πρόσφερε και ένα εύκολο καλάθι στην άλλη πλευρά με αποτέλεσμα να μην κινδυνέψει καθόλου.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 29-29, 41-51, 55-70