Πήραν το «θρίλερ» οι Ρώσοι, μοιραίος Οκότζι

4554

Η Ρωσία τα... χρειάστηκε κόντρα στη Νιγηρία, όμως κάποια λάθη των Αφρικανών στο τέλος έφταναν για να πάρει η... αρκούδα τη νίκη (82-77) και να κάνει σεφτέ στον όμιλο. Αρκετά λάθη στο τέλος ο Οκότζι, ο οποίος όμως είχε 18 πόντους.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ο Κουλάγκιν με 16 πόντους, αλλά με 4/14 σουτ, ενώ στον αντίποδα ο Οκότζι είχε 18. Όμως ο NBAer των Αφρικανών ήταν μοιραίος με λάθη στις κρίσιμες επιθέσεις και αντιαθλητικό στην φάση που έκρινε το ματς. Στα τελευταία 5 λεπτά είχε 0/4 σουτ και κακές επιλογές στην επίθεση.

Οι Ρώσοι μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 18-7 με το τρίποντο του Κουλάγκιν. Η Νιγηρία δεν άφησε την αντίπαλο της να πάρει διαφορά, έτρεξε σερί 6-0 και μείωσε σε 18-13 με τον Ουζό στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι Νιγηριανοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και μείωσαν στο καλάθι στο 15’ (31-29) με τον Νουόρα. Η… αρκούδα πάλεψε να ξεφύγει και πάλι, αλλά οι Αφρικανοί είχαν σε όλα απαντήσεις. Το ημίχρονο τελείωσε στο 40-35 με το καλάθι του Βοροντσέβιτς.

Η ομάδα από την Αφρική συνέχιζε να δείχνει σκληρό καρύδι και κατάφερε να φέρει το ματς στον πόντο χάρη στις 2 εύστοχες βολές του Οκότζι στο 29’ για το 54-53. Ο NBAer δεν σταμάτησε να πληγώνει την Ρωσία και με τρείς βολές έφερε το ματς στα ίσα στο τέλος του δεκαλέπτου (58-58)

Η Νιγηρία μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο 4ο δεκάλεπτο και με το τρίποντο του Βίνσεντ πέρασε μπροστά με 60-66. To τρίποντο του Βοροντσέβιτς έφερε τη Ρωσία σε απόσταση ενός τριπόντου (68-71), 4 λεπτά πριν το τέλος. Η Ρωσία πήρε προβάδισμα με τον Ζούμπκοφ. Ο Αμίνου με δύσκολο καλάθι έκανε το 75-75, 1 λεπτό για το τέλος. O Kουλάγκιν έγραψε το 77-75 και ο Νουόρα έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Ντιόγκου να κάνει επιθετικό, 14 δευτερόλεπτα για το τέλος. Με 2 βολές ο Ιροέγκμπου μείωσε σε 79-77, 10 δεύτερα για τη λήξη. Ο Οκότζι με αντιαθλητικό έγινε μοιραίος και ο Κουλάγκιν έβαλε τις βολές, γράφοντας το 82-77.