Μας εκνεύρισαν, τους νικήσαμε!

2191138 1

Η Ελλάδα νίκησε την Δομινικανή Δημοκρατία (87-75) στο δεύτερο φιλικό της στην Κίνα και ταξίδεψε στο... μέλλον, για να δει τι την περιμένει στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Δεν έλειψαν οι εντάσεις από την αναμέτρηση. Με Βενεζουέλα (27/08, 14:30) στον τελικό του τουρνουά.

Μπορεί η Δομινικανή Δημοκρατία να μην... εντυπωσιάζει ως όνομα, καθώς λείπουν μεγάλοι παίκτες από το ρόστερ της (Αλ Χόρφορντ, Καρλ-Άντονι Τάουνς, Τζέιμς Φελντέιν), ωστόσο αποδείχθηκε δυνατή ομάδα κι έπαιξε με τα νεύρα της Εθνικής.

Οι παίκτες του Νέστορ Γκαρσία έπαιξαν σκληρά την Εθνική μας και της έδωσαν ένα... μάθημα, για το πως θα την αντιμετωπίσουν οι αντίπαλοί της στο Παγκόσμιο Κύπελλο, δοκιμάζοντας την υπομονή της, με αποτέλεσμα να μην λείψουν και οι εντάσεις.

Η «επίσημη αγαπημένη» προβλημάτισε με την άμυνά της και το σουτ, αλλά μέσα στη ρακέτα ήταν ασταμάτητη. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε το ματς με 26 πόντους και ο Γιώργος Παπαγιάννης πρόσθεσε 12 (και 7 ριμπάουντ). Ο Πρίντεζης μέτρησε 11 και ο Παπαπέτρου 10. Καλάθης, Βασιλόπουλος και Μάντζαρης βοήθησαν περισσότερο αμυντικά.

Από τους Δομινικανούς, ο Σάδιελ Ρόχας έφτασε τους 16 πόντους και οι Βίκτορ Λιζ και Ριγκομπέρτο Μεντόζα πρόσθεσαν από 13 έκαστος. 12/37 τρίποντα είχαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι.

Η Ελλάδα αντιμετωπίζει την Βενεζουέλα την Τρίτη (27/08, 14:30), για τον τελικό.

Η αναμέτρηση ήταν από την αρχή της πολύ δυνατή, με γρήγορες εναλλαφές στο σκορ. Οι δυο ομάδες έφτασαν στο 13-13 στο 4ο λεπτό κι εκεί η Εθνική μας έκανε σερί για το 22-18 (7'), με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι ασταμάτητος στη ρακέτα και να προσφέρει 14 πόντους στο δεκάλεπτο (24-21).

Η «επίσημη αγαπημένη» πήγε και στο +9 (39-31, 15'), αλλά όσο δυνατή έμοιαζε επιθετικά, τόσο... έμπαζε στην άμυνα, γεγονός που επέτρεψε στους παίκτες του Νέστορ Γκαρσία να εκτελούν ανενόχλητοι και να μειώσουν στο 48-47 στο ημίχρονο. Δεν έλειψαν και οι εντάσεις στο πρώτο μέρος, αρχικά με τον «Greek Freak» και τον Ρόχας κι έπειτα με τον Λαρεντζάκη και τον Λιζ.

Η Εθνική κράτησε το προδάβισμα και στην τρίτη περίοδο, βρίσκοντας λύσεις στη ρακέτα κι ευστοχώντας στις βολές, οι Δομινικανοί, όμως, συνέχιζαν να είναι «καυτοί» από τα 6.75, για ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο στο 66-61. Οι αντίπαλοι μείωσαν στον πόντο (70-69, 33'), εκτελώντας δύο σερί φορές από το τρίποντο. Οι διεθνείς έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά το παιχνίδι (82-71, 37'), με 2/2 βολές του Γιάννη. Ο Ρόχας επισφράγισε το τελικό 87-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 48-47, 66-61, 87-75.