Καλύτεροι οι Ισπανοί και τώρα... φουλ για το χάλκινο!

greesp\

Η Εθνική Εφήβων δεν κατάφερε τελικά να πάρει το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Eurobasket U18 στον Βόλο καθώς γνώρισε την ήττα από την καλύτερη Ισπανία στον ημιτελικό με 70-54. Και τώρα ο μεγάλος στόχος του χάλκινού μεταλλίου κόντρα στην Σλοβενία (4/8, 19:00).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να ήταν ανταγωνιστικό απέναντι στο μεγάλο φαβορί και να είχε το προβάδισμα με 36-34 αλλά στο δεύτερο μισό του ματς, οι «φούριας ρόχας» πήραν την κατάσταση στα χέρια τους. Με double score το οποίο μεταφράστηκε με ένα επιμέρους 36-18 επέβαλλαν ολοκληρωτικά τον ρυθμό τους και εμκεταλλεύτηκαν την ανωτερότητά τους στα ριμπάουντ. Συγκεκριμένα μάζεψαν σχεδόν τα διπλάσια (54-28) με τον φοβερό Ουσμάν Γκαρούμπα να έχει 18 πόντους (9/13 δίποντα) και 19 ριμπάουντ (εκ των οποίων τα 8 επιθετικά). Double-Double και από τον Σαντιάγκο Αλντάμα ο οποίος είχε άλλους 19 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για την Εθνική μας ομάδα που ξεκίνησε δυνατά στο ματς χωρίς ωστόσο να έχει και την ανάλογη συνέχεια, ο Νίκος Ρογκαβόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ με 13 πόντους (σ.σ. ο μοναδικός διψήφιος) και 4/13 εντός παιδιάς.

Η ελληνική ομάδα ήξερε και το είχε δηλώσει πως δεν έπρεπε να αφήσει τους Ισπανούς να δημιουργήσουν μια διαφορά στα πρώτα λεπτά. Ήταν διαβασμένη, εύστοχη και κατάφερε αυτή να πάρει πρώτη ένα προβάδισμα οχτώ πόντων (18-10 στο 6’, 20-12 στο 10’). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι δεύτερες (και τρίτες κάποιες φορές) ευκαιρίες που έβρισκε στην επίθεση οδήγησαν στο 25-28 (17’).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, το πρώτο μισό έκλεισε 34-32 με την Ελλάδα στη θέση του οδηγού, αλλά η Ισπανία μπήκε με... κεκτημένη ταχύτητα στο δεύτερο μισό. Έχτισε μια διαφορά εννέα πόντων (46-55, 29’) και λίγο αργότερα η ελληνική ομάδα είδε και τον Παναγιώτη Τσάμη να πηγαίνει στον πάγκο με τέταρτο φάουλ. Μέσα σε κάτι περισσότερο από ένα λεπτό οι Ισπανοί έκαναν ένα 8-0 για να μπουν στην τέταρτη περίοδο με το +15 (46-61).

Η απόσταση συνέχισε να μεγαλώνει (47-66, 35’) με την Ελλάδα να έχει πρόβλημα και στην άμυνα, αλλά και στην επίθεση. Η κατάσταση δεν άλλαξε ως το τέλος της αναμέτρησης με τους Ισπανούς να φτάνουν στη νίκη και στον τελικό με το 70-54.

Δεκάλεπτα: 20-12, 36-34, 46-59, 54-70

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 6, Κουρτίδης 9, Καράμπελας 8, Νικολαϊδης 6, Κλωνάρας, Γεωργαλάς 2, Ρογκαβόπουλος 13, Ματσάγγος, Κάδρας 4, Σταυρακούκας, Τσάμης 6