Ξανά στην κορυφή της Ευρώπης το Ισραήλ!

image 3 1

Το Ισραήλ επικράτησε της Ισπανίας στον μεγάλο τελικό του Eurobasket U20 με 92-84 και κατέκτησε το πρωτάθλημα Ευρώπης μέσα στην έδρα του!

Με τον Ντένι Άβντια σε... τρελά κέφια, οι Ισραηλινοί εκμεταλλεύτηκαν το καλό ξεκίνημα στην 3η περίοδο και επιμέρους 24-17 με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 66-59 και να κρατήσουν τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το τέλος.

Μάλιστα η διαφορά έφτασε και τους 15 πόντους στο 37' (89-74) «σφραγίζοντας» τη μεγάλη νίκη και την κατάκτηση της ευρωπαϊκής κορυφής στο Eurobasket Νέων.

Ο Άβντια τελείωσε το ματς με 23 πόντους έχοντας 6/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Γιαμ Μάνταρ πρόσθεσε άλλους 17 πόντους και 8 τελικές πάσες.

Για τους Ισπανούς που κατάφεραν να μείνουν  μέσα στο ματς για ένα ημίχρονο (42-42)  ο Γκονζάλεθ είχε 14 πόντους, ενώ από 13 πόντους σημείωσαν οι Πουέρτο και Καλάμπρια αντίστοιχα.

Αυτό ήταν το δεύτερο σερί χρυσό για τους Ισραηλινούς μετά το περσινό στο Χέμνιτς, ενώ το 2017 είχαν κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στο Ηράκλειο.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-42, 66-59, 92-84