Δεύτερη θέση οι Νέοι με... τρίποντο «μαχαιριά» στο τέλος!

image 1 16

Η Λιθουανία με τρίποντο στο «μηδέν» νίκησε την Ελλάδα στην παράταση με 88-86 και έτσι η Εθνική Νέων τερμάτισε στη δεύτερη θέση.

Η Εθνική Νέων γνώρισε την πρώτη ήττα στο Eurobasket U20 αφού έχασε από τη Λιθουανία στην παράταση με 87-85 κι έτσι η Ελλάδα τερμάτισε στην δεύτερη θέση του ομίλου της.

Το χαλαρό ξεκίνημα της ελληνικής ομάδας δεν το άφησε ανεκμετάλλευτο η Λιθουανία η οποία πολύ γρήγορα κατάφερε όχι μόνο να προηγηθεί, αλλά να αποκτήσει και διψήφια διαφορά πόντων (34-21, 14'). Οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη με μπροστάρη τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη και έλεγχο του ριμπάουντ, κατάφεραν όμως να αντιδράσουν και να πάνε στα αποδυτήρια με -2.Στην τρίτη περίοδο οι Λιθουανοί ευστοχούσαν από μακρινή απόσταση, ενώ το ομοσπονδιακό μας συγκρότημα έβρισκε καλάθια στον αιφνιδιασμό (50-48, 26').

Οι Λιθουανοί με άμυνα ζώνης δυσκόλεψαν την Ελλάδα κι έτσι βρέθηκαν στο +8 (64-56, 35'), ωστόσο η ελληνική ομάδα επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης χάρη σε βολές του Νικολαΐδη (66-64, 39'). Το καλάθι και φάουλ του Μωραΐτη έδωσε προβάδισμα (66-67, 40') με τους Λιθουανούς να ισοφαρίζουν στους 67 πόντους με 1/2 βολές.Στα 48'' που απέμεναν το σκορ δεν άλλαξε κι έτσι το ματς πήγε στην παράταση.Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Γιώργος Καλαϊτζάκης του Παναθηναϊκού έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα, σκόραρε 15 πόντους, όμως κάποια λάθη απειρίας και χαλάρωση στην άμυνα έφεραν την ολική ανατροπή για τους Λιθουανούς.Με το σκορ στο 83-86 ο Καμπερίδης υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ και με το σκορ στο 85-86 ο Σεργκιούνας με τρίποντο σε «νεκρό» χρόνο χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 37-35, 56-56, 67-67 (παρ.) 87-85

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Κάιρις): Πόσκα 4, Σαρτζιούνας 15 (3), Ουλέτσκας 10 (2/9 τρίποντα), Βαλίνσκας 7 (2/13 σουτ), Βελίτσκα 14 (4/7 δίποντα, 0/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Γιόνκους, Κόζις 18 (2/6 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Λαβρινοβίτσιους 10, Λεγκάνοβιτς 3, Σακαλάουσκας, Βαϊτσιούνας 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Βασιλιάουσκας 4.

ΕΛΛΑΔΑ (Λιμνιάτης): Καλαϊτζάκης Π. 21 (1), Καλαϊτζάκης Γ. 23 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Καμπερίδης 5 (1), Μωραΐτης 9 (3/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πιλάβιος, Αρνόκουρος, Δομπρογιάννης, Καμπουρίδης 17 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Κουφόπουλος 2, Νικολαΐδης 7 (6 ριμπάουντ).