Ποδαρικό με το δεξί οι Έφηβοι στο Παγκόσμιο!

kaaa

H Εθνική Εφήβων U19 έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Κρήτη και δη στο κλειστό «Δύο Αοράκια» καθώς επικράτησε των Φιλιππίνων με 85-69. Καλύτεροι της ελληνικής ομάδας, οι Αρσενόπουλος και Σωτηρίου.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε στο -10 στο πρώτο δεκάλεπτο (12-22) και ταλαιπωρήθηκε από τους μαχητικούς Ασιάτες για τρία δεκάλεπτα, αλλά ξεκίνησε με το δεξί τη διοργάνωση και τώρα περιμένει τα πιο δύσκολα τεστ απέναντι σε Ρωσία την Κυριακή και Αργεντινή την Τρίτη (20:30).  Πρώτοι σκόρερ για το συγκρότημα του Γιάννη Καστρίτη οι Νίκος Αρσενόπουλος με 16 και Άρης Σωτηρίου με 14 πόντους.

Η… κανονική Εθνική εμφανίστηκε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με οδηγούς τους Σωτηρίου και Αρσενόπουλο πέρασε μπροστά, 28-27, με ένα 8-0. Ο Μπαζίνας έκανε εξαιρετική δουλειά στην άμυνα, που κράτησε τους Ασιάτες στους δύο πόντους για έξι λεπτά, με αποτέλεσμα το… 37-29 από το δεύτερο τρίποντο του Καράμπελα στο ματς. Το αναγκαστικό ροτέισον χάλασε τη χημεία στην ελληνική πεντάδα και οι Φιλιππίνες με τον Αμπαντιάνο ανέκτησαν το προβάδισμα (39-41), πριν το buzzer-beater τρίποντο του Σανδραμάνη γράψει το 42-41 του ημιχρόνου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Εθνική να αδυνατεί να κάνει ένα σερί που θα την αποφορτίσει, αλλά τουλάχιστον να φθείρει με τρία φάουλ το «σκιάχτρο» Σότο. Ένα προσωπικό 5-0 του Αρσενόπουλου έφερε το 56-51, όμως η εκνευριστική αστοχία στις βολές (14/24) δεν επέτρεψε στην ελληνική ομάδα να έχει μια διαφορά μεγαλύτερη των έξι πόντων στο τέλος της περιόδου, 63-57.

Δύο όμορφα προσωπικά καλάθια από Ρογκαβόπουλο και Αρνόκουρο απέφεραν το πρώτο διψήφιο προβάδισμα, 67-57. Το τρίποντο και φάουλ του Αμπαντιάνο έδωσε ξανά «ζωή» στις Φιλιππίνες (69-62), αλλά δεν θορύβησε την ελληνική ομάδα, που αποκατέστησε τη διψήφια διαφορά, 73-62 και δίχως ουσιαστικά να κινδυνεύσει στο υπόλοιπο του ματς έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 42-41, 63-57, 85-69.