Ήττα για τους Έφηβους πριν από το Παγκόσμιο

2157376 1

Με ήττα ολοκλήρωσε τα φιλικά προετοιμασίας η Εθνική Εφήβων U19 πριν από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στην Kρήτη (29/6-7/7) αφού οι ΗΠΑ επικράτησαν εύκολα με 72-58.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη αγωνίστηκε χωρίς τους Ζώη Καράμπελα, Περικλή Μπαζίνα και Μάνο Χατζηδάκη, οι οποίοι παρουσίασαν συμπτώματα γαστρεντερίτιδας. Η Αμερική ήταν το μεγάλο αφεντικό του αγώνα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στους διεθνείς. Διψήφιοι για την Ελλάδα ήταν οι Χουγκάζ (14π.) και Ρογκαβόπουλος (10π.)

Όπως και στο χθεσινό φιλικό με τη Σερβία η ελληνική ομάδα παρουσιάστηκε νευρική και άστοχη στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι ΗΠΑ έφτασαν στο 1-9 (3’20’’) και το 5-14 (5’50’’), πριν η Ελλάδα κάνει ένα βήμα μπροστά. Πίεση στην άμυνα και καλύτερη παρουσία στα ριμπάουντ βοήθησαν στο να μειώσει στους δύο πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (14-16).

Η δεύτερη περίοδος είχε τη σφραγίδα των ΗΠΑ, οι οποίοι έφτασαν σε double score (17-34, 15’), ανεβάζοντας τη διαφορά και στο +17 (19-36, 17’10’’). Η Ελλάδα έμεινε χωρίς σκορ από το 11’40’’ ως το 17’10’’ και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, στα μισά της αναμέτρησης, είχε μειώσει στους 11 πόντους (25-36). Η καλή παρουσία συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (34-42, 23’40’’), αλλά ένα 10-0 από τους Αμερικάνους που πίεσαν σε όλο το γήπεδο και οδήγησαν σε λάθη την ελληνική ομάδα βοήθησε να διαμορφωθεί το 34-52 (27’).

Οι ΗΠΑ έφτασαν ως το +24 (41-65, 34') προσφέροντας θέαμα, κερδίζοντας το χειροκρότημα της εξέδρας με την αυλαία να πέφτει με το τελικό 58-72.

Διαιτητές: Μαλαμάς, Μπανασάκης, Χριστινάκης

Δεκάλεπτα: 14-16, 25-36, 41-52, 58-72

Ελλάδα (Καστρίτης): Σωτηρίου 3, Βησσαρίου 8, Κολοβέρος 5, Χουγκάζ 14, Γεωργαλάς 2, Ρογκαβόπουλος 10, Αρσενόπουλος, Γάργαλης, Βουλγαρόπουλος 2, Αρνόκουρος 5, Σανδραμάνης 9

ΗΠΑ (Ουέμπερ): Χαλιμπάρτον, Λιούις, Λάικλι 6, Γκριν 9, Ουίλιαμς 2, Σαγκς 9, Κάνιγχαμ 16, Μπαρνς, Μόμπλεϊ, Πέρι 8, Ρόμπινσον-Ερλ 14, Ουίλιαμς Τ. 8.