Ψυχωμένοι «Πολεμιστές» μείωσαν σε 3-2! (vid)

787

Οι Ουόριορς έδειξαν την καρδιά του πρωταθλητή, οι Κάρι-Τόμπσον έβαλαν μεγάλα σουτ στο τέλος και οι πολεμιστές επικράτησαν με 106-105 στο Τορόντο, μένοντας ζωντανοί στους τελικούς (3-2).

Οι Oυόριορς με τρία διαδοχικά τρίποντα, έκαναν το -6, +3 στο φινάλε κι έφτασαν στο break με 106-105 που τους κρατά ζωντανούς στους τελικούς. Στο 3-2 πλέον η σειρά που επιστρέφει στο Γκόλντεν Στέιτ. Τραυματίας αποχώρησε ξανά ο Κέβιν Ντουράντ που έφυγε υποβασταζόμενος από το παρκέ. Μοιραίος για τους Ράπτορς ο Λάουρι που αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο με την λήξη.

Οι Oυόριορς ξεκίνησαν καλύτερα το ματς, με ρεσιτάλ τριπόντων και τον Ντουράντ να έχει 2 στα 2, προηγήθηκαν 19-12 με την περίοδο να κλείνει στο 34-28 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο ο τραυματισμός του Ντουράντ σάστισε για λίγο τους Γουόριορς που με μπροστάρη τον Κάζινς όμως πήραν και πάλι τα πάνω τους και μάλιστα έφτασαν στο +11 με 46-35 στα μέσα του δωδεκαλέπτου. Οι Ράπτορς στη συνέχεια κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στον πόντο και το ημίχρονο βρήκε τελικά τους Γουόριορς μπροστά με 62-56.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ μπήκε φουριόζα και με ρεσιτάλ τριπόντων προηγήθηκε ακόμη και με 14 (77-63) με τους Ράπτορς να μειώνουν ωστόσο και πάλι προς το τέλος με την περίοδο να τελειώνει ξανά με +6 για τους πρωταθλητές (84-78).

Η αγωνία κορυφώθηκε στην τελευταία περίοδο, οι Ράπτορς πήραν μετά από πολλή ώρα κεφάλι στο σκορ και έφτασαν περίπου τρία λεπτά πριν το φινάλε στο +6 (103-97) και πολύ κοντά στον τίτλο. Τότε όμως οι Oυόριορς πήραν το όπλο τους και με τρία σερί τρίποντα από τους Τόμπσον, Κάρι και ξανά Τόμπσον προηγήθηκαν με 106-103. Ο Λάουρι μείωσε στον πόντο στα 29.9″ με λέι απ ωστόσο ήταν ο μοιραίος καθώς αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο με τη λήξη και έχασε την ευκαιρία να δώσει το πρωτάθλημα στην ομάδα του.

Ο Κάρι ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές με 31 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Τόμπσον ακολούθησε με 26 πόντους και 7/13 τρίποντα ενώ 14 είχε ο Κάζινς.

Από την άλλη, ο Λέοναρντ με 26 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των Ράπτορς, 18 πρόσθεσε ο Λάουρι, 17 ο Γκασόλ αλλά δεν έφτασαν.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-34, 56-62, 78-84, 105-106