Ηφαίστειο που... ξύπνησε!

2147202 1

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ... ξέσπασε μετά το «καθισιό» των 25 ημερών και παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ, επικράτησε εύκολα του Περιστερίου Βίκος Cola με 91-68, έκανε το break και πήρε προβάδισμα (1-0) στα ημιτελικά της Basket League.

Τι και αν είχε περίπου έναν μήνα να παίξει σε επίσημο ματς... Τουλάχιστον όσον αφορά τον αγωνιστικό κομμάτι δεν φάνηκε (σχεδόν) καθόλου. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός έμοιαζε με... ηφαίστειο που ξυπνά από τον λήθαργο των προηγούμενων ημερών και κάνοντας επίδειξη δύναμη στο κλειστό της οδού Τζον Κένεντι έφτασε δια περιπάτου στη νίκη κόντρα στο Περιστέρι (91-68) και στο 1-0 στη σειρά των ημιτελικών του πρωταθλήματος.

Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οι «πράσινοι» ήταν οι κυρίαρχοι του παιχνιδιού διατηρώντας σταθερά διαφορά που «άγγιζε» και ξεπερνούσε τους 20 πόντους. Ο Ντεσόν Τόμας (21π., 10ριμπ.) και ο Νικ Καλάθης (19π., 11ασ., 6ριμπ.) ήταν εκείνοι που ηγήθηκαν για το «πράσινο» break της έδρας, ενώ ο Ματ Λοτζέσκι θυμήθηκε τον... παλιό, καλό, εαυτό του έχοντας 13 πόντους με 3/3 τρίποντα. Πλέον, η σειρά θα μεταφερθεί στο κλειστό του ΟΑΚΑ το απόγευμα του Σαββάτου (1/6, 18:00, Cosmote Sport 4) όπου ο Παναθηναϊκός θα είναι ο γηπεδούχος.

Από την άλλη, το Περιστέρι θα κρατήσει ένα καλό διάστημα στην τρίτη περίοδο όπου πραγματοποίησε ένα σερί 13-0 και έδειχνε να... ανησυχεί τον Παναθηναϊκό μειώνοντας στους 8 πόντους. Μέχρι, εκεί, όμως. Η συνέχεια ανήκε και πάλι στους φιλοξενούμενους οι οποίοι έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε με... θηρίο στο κλουβί του ύστερα από 25 μέρες χωρίς αγωνιστική δράση και φρόντισε να το αποδείξει από το ξεκίνημα, κιόλας, του πρώτου ημιτελικού. Μετά το «ξεμούδιασμα» του πενταλέπτου όπου το Περιστέρι προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστικό (13-14) χάρη σε κάποια τρίποντα των Γκρέι και Καράμπελα, η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον Παναθηναϊκό! Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο έβγαλαν από μέσα τους όλη την ενέργεια που είχαν συσσωρεύσει στο διάστημα της εποχής και πάτησαν απότομα το πόδι στο γκάζι!

Συγκεκριμένα πραγματοποίησαν ένα εντυπωσιακό 28-5 (!) και... άρχισαν να ρίχνουν τους τίτλους τέλους του ματς! Είναι χαρακτηριστικό ότι προηγήθηκαν με 24 πόντους διαφορά (18-42 στο 15') με τους Τόμας (16π., 5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο) και Καλάθη (14π., 2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ στο πρώτο μισό του ματς) να κάνουν... όργια στο κλειστό της οδού Τζον Κένεντι.

Συνολικά οι «πράσινοι» είχαν υψηλά ποσοστά ευστοχίας ύστερα από τα δύο πρώτα δεκάλεπτα του αγώνα (31-49) αφού σούταραν με 52% στα δίποντα (13/25), 55% στα τρίποντα (5/9) και 80% στις βολές (8/10). Επιπλέον είχαν μοιράσει περισσότερες από τις διπλάσιες ασίστ στο πρώτο μέρος (12-5) ενώ είχαν υποπέσει σε λιγότερα από τα μισά λάθη (4-9) σε σχέση με το Περιστέρι. Από τους γηπεδούχους που είχαν 11/34 σουτ σε αυτό το διάστημα, ο Ζώης Καράμπελας είχε 10 πόντους, ενώ 9 πόντους με 3/6 τρίποντα είχε ο Στίβεν Γκρέι.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου προμήνυε και ανάλογη συνέχεια αφού η διαφορά ήταν στους 23 πόντους για λογαριασμό του Παναθηναϊκού (33-56) στο 22'. Όμως μέσα σε ένα τρίλεπτο, οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» φρόντισαν να βάλουν δύσκολα στους «πράσινους» με άμυνα «ζώνης» και με ένα σερί 15-0 «έριξαν» την διαφορά στους 8 πόντους (48-56) στα μέσα της 3ης περιόδου. Ήταν το σημείο όπου το «τριφύλλι» σταμάτησε να ήταν τόσο εύστοχο όσο στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτούν στο έπακρο οι γηπεδούχοι.

Όμως το τάιμ άουτ του Ρικ Πιτίνο «αφύπνισε» τους παίκτες του Παναθηναϊκού! Τόμας και Λοτζέσκι ηγήθηκαν για ένα επιμέρους 15-1 με το οποίο βοήθησαν την ομάδα τους να στείλει εκ νέου τον δείκτη του σκορ στο +22 (49-71) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 31-49, 49-68, 68-91