Ο φοβερός Λέοναρντ έκανε το 2-2 στη Φιλαντέλφια! (vid)

d51d8fqw4aamfup

Με πρωταγωνιστή τον Κογουάι Λέοναρντ οι Ράπτορς επικράτησαν στην Φιλαδέλφεια των 76ers με 101-96 και ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής.

Ο ηγέτης των Ράπτορς πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 39 πόντους, έχοντας 8/12 βολές, 8/13 δίποντα και 5/7 τρίποντα, ενώ παράλληλα κατέβασε 14 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ. Αξιος συμπαραστάτης του Λέοναρντ ήταν ο Μαρκ Γκασόλ, ο οποίος είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τζίμι Μπάτλερ με 29 πόντους και 11 ριμπάουντ ενώ ο Τζοέλ Εμπίντ έμεινε σε ρηχά νερά και στους 11 πόντους, έχοντας με 2/7 σουτ. Αστοχος ήταν και ο Τομπάιας Χάρις, ο οποίος σκόραρε 16 πόντους, αλλά με 7/23.

Οι Ράπτορς μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, πήραν προβάδισμα από την αρχή και τρία λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου προηγήθηκαν με 9 πόντους (43-34). Οι γηπεδούχοι ωστόσο μάζεψαν τη διαφορά και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 47-45 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Σίξερς πέρασαν μπροστά στο σκορ με 59-54, αλλά η αντεπίθεσή τους δεν είχε συνέχεια. Οι Λέοναρντ και Γκασόλ σήκωσαν στις πλάτες τους το Τορόντο και με κρίσιμα καλάθια το οδήγησαν στη νίκη με 101-96.

Δωδεκάλεπτα: 21-24, 45-47, 75-75, 96-101