«Σφράγισε» την 7η θέση ο Ήφαιστος!

185720Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, η οποία είχε εξασφαλίσει την παρουσία της στα play offs, ευχαρίστησε τον κόσμο της που γέμισε το «Νίκος Σαμαράς» και πάλι, επικρατώντας 73-64 με το οποίο σφράγισε την κατάκτηση της έβδομης θέσης της κανονικής περιόδου.

Πρώτος σκόρερ ο Φρεϊμάνις με 23 πόντους (και 6 ριμπάουντ), ενώ εξαιρετικός ήταν ο Έβανς με 17 πόντους και 13 ριμπάουντ συν 7 κερδισμένα ριμπάουντ, ενώ ο Γκότσερ είχε 16. Ο Τζόουνς με 13 πόντους (και 6 ασίστ) ήταν πρώτος σκόρερ για τους Θεσσαλονικείς, που αγωνίστηκαν δίχως τον Μποχωρίδη.

Ο Ήφαιστος ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι. Με διαδοχικά κλεψίματα, καλάθια στο transition game και τους Γκότσερ, Έβανς να δίνουν λύσεις, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 13-2 στα μισά της πρώτης περιόδου. Εκεί, ο Άρης άρχισε να βρίσκει τα πατήματά του στο παρκέ, βρήκε λύσεις έξω από τα 6.75, πήρε πολλά από τον Λάκι Τζόουνς και μείωσε σε 18-12 στο τέλος της περιόδου. Κυρίως όμως, οι «κίτρινοι» σταμάτησαν να κάνουν λάθη.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη παρουσιάστηκε καλύτερη στις αρχές της δεύτερης περιόδου, για την ακρίβεια ξεκίνησαν με 0-7 σερί (18-19, 12’). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τη δυνατότητα να πάρουν πόντους από τη γραμμή των βολών και ο Άρης ήταν αποτελεσματικός στα δίποντα (9/15). Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 31-30.

Ο Φρεϊμάνις έκανε τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο για τον Ήφαιστο Λήμνου, διάστημα κατά το οποίο ο Άρης δεν είχε λύσεις κι έκανε πέντε λάθη. Έτσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 46-40 (26’) αλλά και με 50-40, δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 52-44.

Ο Άρης έκανε απόπειρα επιστροφής στο παιχνίδι (54-49, 32:30) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου αλλά η αποτελεσματικότητά του Φρεϊμάνις κράτησε τις… αποστάσεις για τον Ήφαιστο (60-49, 34’). Ο Άρης έδειξε αντίδραση, πίεσε περισσότερο στην άμυνα και μείωσε σε 63-57, τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά προσπάθησε ανεπιτυχώς να ισορροπήσει την κατάσταση με διαδοχικά σουτ τριών πόντων. Ο Ήφαιστος έβγαλε διαδοχικές άμυνες και με τρίποντο του Δημήτρη Σταμάτη (70-59, 39’), σφράγισε τη νίκη του.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 31-30, 52-44, 73-64