Ένα ξέσπασμα της ΤΣΣΚΑ έφερε το 1-0!

90908

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πέτυχε 7/10 τρίποντα στην τρίτη περίοδο κι επικράτησε της Μπασκόνια με 94-68, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στο Final 4 της Βιτόρια.

Οι Βάσκοι ζόρισαν τους γηπεδούχους για ένα ημίχρονο όμως η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έκανε επιμέρους σκορ 29-12 στο τρίτο δεκάλεπτο, έχτισε διαφορά ασφαλείας (73-52, 30') την οποία διατήρησε ως το φινάλε κι έφτασε στη νίκη, κάνοντας το 1-0 στην προημιτελική σειρά με την Μπασκόνια.

Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην Megasport Arena, εκεί όπου οι Σέρχιο Ροντρίγκεθ, Κόρεϊ Χίγκινς και Οθέλο Χαντερ κουβάλησαν επιθετικά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας απέναντι στην Μπασκόνια που σούταρε 7/9 δίποντα, κατέβασε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 23-24. Ο Κάιλ Χάινς σκόραρε τους πρώτους πόντους του στο ματς για το 32-28 ωστόσο η Μπασκόνια απάντησε με σερί 7-0 για το 32-35 με τον Σαβόν Σιλντς στο 15'53". Παρ' όλα αυτά, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αντέδρασε άμεσα και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 44-40. Σε αυτό το διάστημα η Μπασκόνια επέμεινε στο μακρινό σουτ (4/15 τρίποντα) και μάζεψε 6 επιθετικά ριμπάουντ απέναντι στην «ομάδα του στρατού» που μέτρησε 10/15 δίποντα.

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε με το γκάζι πατημένο στο τρίτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας πέντε τρίποντα με τους Ροντρίγκεθ (2), Κουρμπανόφ (2) και Κλάιμπερν κι ανεβάζοντας τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (58-47). Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, έκαναν επιμέρους σκορ 29-12 στην τρίτη περίοδο με 7/10 τρίποντα και προηγήθηκαν με 73-52 στο 30'! Οι Ρώσοι διατήρησαν το προβάδισμα δίχως να απειληθούν ως το φινάλε, επικρατώντας με 94-68 κι ανοίγοντας λογαριασμό στη σειρά.