Νίκησε και τα προβλήματα ο Ολυμπιακός

OSFP PAOK1304192 GAME

Αν και αγωνίστηκε με σύνθεση ανάγκης -χωρίς τους Ουίλιαμς-Γκος, Ουέμπερ, Τουπάν κι έχασε στην πορεία τον Πρίντεζη- ο Ολυμπιακός συσπειρώθηκε και βρήκε τον τρόπο μέσα από την άμυνα του, να επιβληθεί του ΠΑΟΚ με 80-59.

Οι “ερυθρόλευκοι” έβγαλαν το παιχνίδι ουσιαστικά με μία πεντάδα, αφού τέσσερις παίκτες (Βεζένκοφ, Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου, Μάντζαρης) είχαν 36+ λεπτά συμμετοχής και ένας κοντά στα 30 (ΛεΝτέι) όμως κυριάρχησαν μετά τα μισά της δεύτερης περιόδου. Είναι χαρακτηριστικό ότι δέχτηκαν 32 πόντους μέχρι το 15ο λεπτό και 27 στα υπόλοιπα 25'.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-6, δείχνοντας ξεκάθαρα τον προσανατολισμό του παιχνιδιού τους από νωρίς, περνώντας την μπάλα κοντά στο καλάθι. Ο ΠΑΟΚ όμως είχε ισορροπία και με 7/8 σουτ εντός παιδιάς, έκανε σερί 10-1 για να προηγηθεί με 16-9 στο 6'. Ο Ολυμπιακός όμως αντέδρασε κι απάντησε με σερί 7-0, για να ισοφαρίσει στο 16-16. Στο τέλος της πρώτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 22-20.

Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με πέντε στα μισά της δεύτερης περιόδου (27-32) με οχτώ πόντους του Χρυσικόπουλου, όμως ο Ολυμπιακός παρότι έχασε και τον Πρίντεζη με τραυματισμό και δεν είχε λύσεις από την περιφέρεια (1/11 τρίποντα) διατήρησε την επαφή του με το σκορ και προσπέρασε στο τέλος του ημιχρόνου με 36-34.

Μέσα από την άμυνα και την υπεροχή του στα ριμπάουντ, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ είχε τον έλεγχο του αγώνα στην τρίτη περίοδο. Έτσι στο 23' ήταν μπροστά με 47-39, στο 26' με 54-44 (πρώτο διψήφιο προβάδισμα) και στο 30' με 60-49. Ο ΠΑΟΚ είχε σοβαρά προβλήματα στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού και η φθορά των φάουλ, τον οδήγησε σε άμυνα ζώνης που όμως δεν έφερε αποτελέσματα. Ο Ολυμπιακός άνοιξε ακόμη περισσότερο την “ψαλίδα” στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού προηγήθηκε με 65-54 στο 33' και 74-54 στο 37', για να φτάσει με άνεση στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-34, 60-49, 80-59.