Περιστέρι, ο... φονέας των γιγάντων!

195422

Το Περιστέρι μετά την ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό επικράτησε και του Ολυμπιακού (81-76) ο οποίος συνέχισε να παρουσιάζει την ίδια, αποκαρδιωτική εικόνα.

Οι γηπεδούχοι, που έχασαν το προβάδισμα μόλις μία φορά σε όλο το παιχνίδι, είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ καθώς μάζεψαν 41 έναντι 33 του Ολυμπιακού, ενώ είχαν και 10 περισσότερες ασίστ (22-12) αλλά και δύο παραπάνω μπλοκς (3-1). Σούταραν δε με 45% εντός παιδιάς έναντι του 42% που είχαν οι φιλοξενούμενοι.

Το Περιστέρι Βίκος Cola μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μετά από το πρώτο τρίλεπτο πήρε προβάδισμα με 12-5 με τρίποντο του Βασιλόπουλου. Ο Ολυμπιακός με τους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη ροκάνισε τη διαφορά ενώ ο Γουίλιαμς Γκος ισοφάρισε σε 16-16. Οι γηπεδούχοι όμως ανέκτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα τριών πόντων (22-9).

Ο Τουπάν έδωσε στο 12' το πρώτο και μοναδικό προβάδισμα του Ολυμπιακού με 24-22, αλλά το Περιστέρι Βίκος Cola ανέκτησε άμεσα την πρωτοπορία στο σκορ. Ο Γουέμπερ κράτησε τους φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ με διαδοχικά καλάθια όμως το Περιστέρι Βίκος Cola έφτασε και στο +7 (43-36) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με 45-39.

Ένα τρίποντο του Βεζένκοφ στο 24' έφερε τις δύο ομάδες σε απόσταση ενός καλαθιού (52-50) αλλά ο Σκορδίλης με τέσσερις δικούς του πόντους έστειλε και πάλι την ομάδα του στο +7 (57-50). Ο Γκρέι έκανε το 63-55 με τον Γουίλιαμς Γκος να διαμορφώνει το 63-56 στο φινάλε της τρίτης περιόδου με 1/2 βολές.

Ο Βεζένκοφ μείωσε εκ νέου σε 64-61 ενώ στο 34' ο Τουπάν με εύστοχο τρίποντο έκανε το 69-67. Τρία λεπτά πριν από το τέλος ο Γουίλιαμς Γκος με βολές μείωσε σε 74-72 αλλά ο Μπεντίλ με εύστοχο τρίποντο άυξησε τη διαφορά στους πέντε πόντους (77-72). Ένα λεπτό πριν από το τέλος ο Μπεντίλ με 3/3 βολές διαμόρφωσε το 80-74 με τον Ολυμπιακό να μειώνει με τον Γουίλιαμς Γκος σε 80-76.

Μετά από το άστοχο σουτ του Βασιλόπουλου, ο Ολυμπιακός είχε τρεις ευκαιρίες να σκοράρει αλλά οι Τουπάν, Γουέμπερ και Γουίλιαμς Γκος δεν τα κατάφεραν με τον Γκρέι να γράφει με μία βολή το τελικό 81-76.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Μπέντιλ, ο οποίος ήταν και καθοριστικός στην τέταρτη περίοδο, έχοντας 15 πόντους, με τον Βασιλόπουλο να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ από 10 πόντους είχαν οι Αγραβάνης και Ντάνιελ.

Από τους Πειραιώτες, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πρίντεζης με 17 πόντους, με τον Γουέμπερ να είχε 13 και τον Γουίλιαμς-Γκος 12

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 45-39, 63-56, 81-76.