Νίκη Άρη με buzzer beater... τάπα του Σλαφτσάκη!

175636

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, ο Άρης επικράτησε (66-65, 60-60 κ.α.) του Προμηθέα Πατρών στο Nick Galis Hall κι έβαλε τέλος στο σερί των διαδοχικών ηττών. Άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τον Άρη ο Σλαφτσάκης ο οποίος αλλοίωσε το τελευταίο σουτ του Ρίον Μπράουν.

Οι «κίτρινοι» ήταν πίσω στο σκορ μέχρι και το 37’, αλλά κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να νικήσουν τον Προμηθέα, με τον Σλαφτσάκη να ήταν καθοριστικός, κόβοντας τον Μπράουν στην εκπνοή του έξτρα πεντάλεπτου. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Καστρίτη, που ανέβηκε στο 7-15, ήταν ο Τζόουνς με 20 πόντους, ενώ πολύ καλός και με σημαντική συμβολή στην τελευταία περίοδο ήταν ο Κάιζερ με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο του αγώνα απέναντι στον άστοχο και αγχωμένο Άρη και έτσι προηγήθηκε με 2-13 μετά από έξι λεπτά αγώνα. Η είσοδος του Μπελ άλλαξε την εικόνα των γηπεδούχων που απάντησαν με ένα σερί 7-0 για το 9-13, πριν ο Μπράουν με… τετράποντο κάνει το 9-17.

Ο Άρης ανέβασε την άμυνα του, πίεσε την περιφέρεια του Προμηθέα και κατάφερε να επιστρέψει στον αγώνα. Οι «κίτρινοι» με ένα σερί 12-2 μπόρεσαν να ανατρέψουν το -8 και να προηγηθούν για πρώτη φορά εμε 24-22. Οι Πατρινοί όμως αντέδρασαν με τον Μπράουν να φτάνει τους 17 πόντους και απάντησαν με ένα 16-5 για να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +9 (29-38).

Ο Προμηθέας με τον Έλλις να φτάνει στο «νταμπλ νταμπλ» πολύ νωρίς, προηγήθηκε με 29-43 στο 21ο λεπτό. Το πρόβλημα με φάουλ που είχαν στην συνέχεια Μπράουν και Έλλις, βοήθησε τον Άρη να πιέσει και να μειώσει την διαφορά, μέχρι τους επτά πόντους στο τέλος της περιόδου.

Ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να κρατήσει την διαφορά ασφαλείας μια και ο Άρης ισοφάσισε σε 57-57 και προηγήθηκε με 60-58, με 38 δευτερόλεπτα να απομένουν . Οι Πατρινοί ισοφάρισαν σε 60-60, οι δύο ομάδες έκαναν λάθη, με τον Μπελ τελικά να έχει το τελευταίο σουτ, αλλά να αστοχεί με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση.

Στην παράταση ο Άρης χάρη στον Τζόουνς προηγήθηκε με 65-60, ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 65-65, με τον Αμερικανό των γηπεδούχων να κάνει το 66-65. Οι Πατρινοί είχαν την τελευταία επίθεση, ο Μπράουν θέλησε να γίνει ο… ήρωας αλλά αυτός έγινε ο Σλαφτσάκης ο οποίος έκοψε τον Αμερικανό του Προμηθέα και έδωσε την νίκη στον Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 29-38, 45-52, 60-60 κ.α., 66-65 παρ.

Άρης (Καστρίτης): Φλιώνης, Μποχωρίδης 9 (1), ΜακΓκί 3, Τζόουνς 20 (1), Χάρις, Σλαφτσάκης 7 (1), Τολιόπουλος 3 (1), Χρηστίδης, Μπελ 6 (2), Νταλό 3, Κάιζερ 15.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Κατσίβελης 2, Μέιερ 6 (2), Λίποβι 9 (2), Έλις 11 (10ριμπ.), Μπράουν 20 (5), Σαλούστρος 5 (1), Κασελάκης 2, Γκίκας 5, Τσαϊρέλης 3, Παρκς 2.