Το Ρέθυμνο το... παλεύει για παραμονή, σε περιπέτειες η Κύμη

2116880

Το Ρέθυμνο (4-18) πήρε ένα σπουδαίο διπλό κόντρα στην Κύμη με 84-77 και διατήρησε τις ελπίδες του για παραμονή στη Basket League. Η ομάδα της Εύβοιας έπεσε στο 5-17 και μπήκε σε περιπέτειες.

Με ένα επιμέρους σκορ 12-4 στο τελευταίο πεντάλεπτο και εκπληκτικό Στιβ Μπαρτ, το Ρέθυμνο «πέρασε» από την έδρα της Κύμης στο ντέρμπι παραμονής της 22ης αγωνιστικής της Basket League και πήρε «παράταση ζωής» με τέσσερις νίκες, βάζοντας ξανά σε μπελάδες τους Κουμιώτες για τις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές.

Η Κύμη διατηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, το Ρέθυμνο προσπέρασε στην τρίτη περίοδο και στην τέταρτη οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, όμως με 4-12 επιμέρους σκορ στο τελευταίο τετράλεπτο οι Κρητικοί έφτασαν στη μεγάλη νίκη.

Σε αυτό συνετέλεσαν ο «σούπερ» Μπαρτ με 29 πόντους, έχοντας τη βοήθεια των Μπάντερ με 17 και Χίκι με 16 πόντους. Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Χόρτον με 20 πόντους, ενώ τον «σιγόνταραν» οι Ντε Κουάν με 15, Ουάσιγκτον με 14 και Σαγκς με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-39, 58-54, 77-84

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Τουντζιαράκης 7, Σαγκς 13 (1), Ουάσινγκτον 14 (3), Oυίλιαμς 5 (1), Καρινιάουσκας 3 (1), Πουλιανίτης 0/5 σουτ, Μαραγκός, Χόρτον 20 (8/12 δίποντα, 14 ριμπάουντ), Λιούις 15 (2 τρίποντα, 8 ασίστ)

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 7 (1), Μπαρτ 29 (7/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Κλάντον, Χίκι 16 (2 τρίποντα, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη), Ντάνιελς 6 (1), Σιγκούνας 5, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Ραζής, Μπάντερ 17 (3), Τζόουνς 4