Κλειδώνει την πεντάδα ο ΠΑΟΚ!

paok 7

Κάνοντας ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και παρά την αντίδραση του Λαυρίου που από τους 24 πλησίασε μέχρι τους οχτώ, ο ΠΑΟΚ έφτασε στη 14η νίκη του στη φετινή Basket League επικρατώντας με 99-88.

ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σε όλες τις κατηγορίες των σουτ (92%-72% οι βολές, 57%-54% τα δίποντα και 45%-40% τα τρίποντα) ενώ παράλληλα ήταν πιο αποτελεσματικός στα ριμπάουντ (36 έναντι 25). Με αυτή τη νίκη ο Δικέφαλος έκανε ακόμα ένα βήμα τουλάχιστον την 5η θέση, έχοντας μάλιστα και το +14 κόντρα στο Περιστέρι, που είναι ο άμεσος ανταγωνιστής για τη θέση, δείχνοντας κυρίως σε πολύ καλή κατάσταση. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Τζέφερσον (18 π., 9 ριμπάουντ) και Κόνιαρης (15 π., 8 ασίστ, ριμπάουντ) ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Χαραλαμπόπουλος ((19 π., 4 ριμπάουντ) και Γουίτι (18 π., 6 ριμπάουντ), ενώ στο πρώτο ημίχρονο σημαντικές βοήθειες έδωσε και ο Μιλόσεβιτς (16 π., 6 ριμπάουντ).

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα του λεπτά, αφού δημιούργησε από νωρίς διψήφια διαφορά (17-7 στο 6'), βρίσκοντας με σταθερότητα σκορ κοντά στο καλάθι. Έτσι έχοντας 10/13 δίποντα, έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 27-17. Το Λαύριο αδυνατούσε να βρει λύσεις στην άμυνα κοντά στο καλάθι και παρότι αντέδρασε με τους Μιλόσεβιτς, Χαραλαμπόπουλο και Ουίτι, μειώνοντας από το 36-22 του 14ου λεπτού στο 36-27 του 15ου, δεν είχε συνέχεια. Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε από ένα τάιμ άουτ με ένα σερί 11-0 κι “εκτόξευσε” τη διαφορά στους 20 (47-27 στο 17'). Το ημίχρονο έκλεισε με τον Δικέφαλο μπροστά με 57-36, έχοντας πολύ υψηλά ποσοστά (9/9 βολές, 16/21 δίποντα και 6/11 τρίποντα).

Το δεύτερο ημίχρονο είχε πολύ διαφορετικό πρόσωπο, αφού από τη μία πλευρά το Λαύριο Aegean Cargo ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και κυρίως την επιθετική παραγωγικότητα του ενώ από την άλλη πλευρά ο ΠΑΟΚ δεν ήταν εξίσου αποτελεσματικός με το πρώτο ημίχρονο. Έτσι μετά το 62-38 του 21ου λεπτού, το Λαύριο έκανε ένα σερί 21-12 και μείωσε στο 74-59 (29') και έγινε ακόμη πιο απειλητικό στην τέταρτη περίοδο. Δεν πλησίασε όμως περισσότερο από τους οχτώ (87-79 στο 35'). Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις από τους Ζάρα και Τζέφερσον, κράτησε μία διαφορά ασφαλείας και έφτασε στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 59-38, 76-59, 99-88.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8, Κόνιαρης 15 (3/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Τέπιτς 3 (1), Γκος 9 (3), Τζέφερσον 18 (6/6 δίποντα, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Ζάρας 13 (1), Μαργαρίτης 12 (1), Τσόχλας, Σχίζας 4, Γκάρετ 7, Χάτσερ 10 (2).

Λαύριο (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 19 (4/7 τρίποντα), Νίξον 9, Κουζέλογλου 1, Μπιούφορντ 8 (1), Γουίτι 18 (7/8 δίποντα), Μαστρογιαννόπουλος, Λούντζης, Μιλόσεβιτς 16 (), Κακλαμανάκης 4, Λαμπ 13 (2).