Ο Γκος «τιμώρησε» τον... αυτόχειρα Άρη!

2107596 1

Ο Φιλ Γκος ήταν εκείνος που οδήγησε τον ΠΑΟΚ στη νίκη με 62-58 στο Αλεξάνδρειο, αναγκάζοντας τον Άρη σε πραγματική... αυτοχειρία καθώς είχε την τύχη του ματς στα χέρια του, αλλά ο Αμερικανός «έκλεψε» τη μπάλα και με δικές του βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα!

Αν και ο Άρης κατάφερε να επιστρέψει από το -12, ο ΠΑΟΚ διατήρησε την ψυχραιμία του στο τέλοςκάνοντας το 2/2 στα φετινά ντέρμπι και ανεβαίνοντας στο 13-7, που τον διατηρεί σε τροχιά τετράδας. Από την άλλη, οι «κίτρινοι» που έπεσαν στο 6-14, παραμένουν εκτός οκτάδας. Πρώτος σκόρερ του «Δικεφάλου του Βορρά» ήταν με 11 πόντους ο Χάτσερ, ο οποίος έβαλε μεγάλα σουτ στην τέταρτη περίοδο, ενώ πολύ σημαντική προσφορά από τον Μαργαρίτη με 8 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από την ομάδα του Καστρίτη, που παράλληλα γνώρισε την τέταρτη σερί της ήττα, ξεχώρισαν οι Τολιόπουλος και Μποχωρίδης (που ήταν μοιραίος στο τέλος) με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ συγκεντρωμένος στο κομμάτι της άμυνας κλείνοντας καλά τους διαδρόμους και με τον Κόνιαρη να πρωταγωνιστεί στην επίθεση (8π.), προηγήθηκε με 2-11. Η διαφορά κρατήθηκε σε αυτό το επίπεδο, με τον Τολιόπουλο να δίνει ενέργεια αλλά να είναι άστοχος, ενώ οι γηπεδούχοι, δυσκολεύονταν πολύ στην επίθεση. Με τρίποντο του Χάτσερ, η πρώτη περίοδος έληξε στο 11-19.

Με Νταλό και Κάιζερ ο Άρης βρήκε ρυθμό για λίγο και μείωσε σε 18-22. Σε εκείνο το σημείο, ανέλαβε πρωτοβουλίες ο Μαργαρίτης για τον ΠΑΟΚ, τόσο σε εκτέλεση όσο και σε δημιουργία για να στείλει την ομάδα του στο +10 (22-32). Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Άρης ανανέωνε επιθέσεις, αλλά συνέχισε να δυσκολεύεται στην επίθεση και ο ΠΑΟΚ είτε με τον Χρυσικόπουλο, είτε με τον Τέπιτς, κρατούσε την απόσταση του (31-40).

Ο Άρης δυνάμωσε πάρα πολύ την άμυνα του και κατάφερε να βγάλει τον ΠΑΟΚ από το ρυθμό του. Στο μεγαλύτερο κομμάτι της τρίτης περιόδου δε μπορούσε να το εκμεταλλευτεί, αλλά προς το τέλος της με δύο τρίποντα από Χάρις και Τολιόπουλου αρχικά ισοφάρισε (44-44) και με μία βολή του τελευταίου, πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 45-44. Με καλάθι του Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ ξαναπέρασε μπροστά (45-46).

Στην τέταρτη περίοδο, βγήκε μπροστά για τον ΠΑΟΚ, ο Χάτσερ ο οποίος με 7 πόντους στο 0-10 σερί, έστειλε την ομάδα του +12 (46-58). Ο Άρης όμως δεν τα παράτησε και με δύο τρίποντα του Τολιόπουλου κι ένα ακόμα του Μποχωρίδη, μείωσε σε 55-58. Στις βολές, ο Γκος έβαλε 1/2, ο Νταλό 2/2, ο Χάτσερ 1/2 και με το σκορ στο 58-60, ο Μποχωρίδης έκανε το μοιραίο λάθος. Με δύο βολές του Γκος, ο ΠΑΟΚ κλείδωσε τη νίκη, με 58-62.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 31-40, 45-46, 58-62